Podzimní detox: Obyčejná voda s citrónem prokáže dobrou službu, ale musí se pít teplá

Citroón je mimo jiné zdrojem vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku atd.
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Možná už jste slyšeli, že našemu organismu prospívá, když si ráno dáme sklenici teplé vody s citrónem. Je to však opravdu takový zázračný lék, že dokáže zatočit třeba i s novým typem koronaviru? Záleží, jak k tomu přistoupíte. Každopádně spoléhat se pouze na vodu s citrónem by byla špatná cesta.

Teplá voda s čerstvě vymačkanou šťávou z citrónu - návyk, který jsou schopni někteří lidé notoricky opakovat klidně každé ráno, a to i bez toho, aby vůbec tušili, čím je to pro naše tělo prospěšné.

Citronóvá voda rozhodně není žádným všelékem, nespasí nás, dokonce ani nevyléčí žádné z našich neduhů. Nepodaří se nám dokonce díky ní ani detoxikovat tělo, když si třeba čas od času dáme nezdravý oběd v některém z fastfoodů, ani díky ní nezhubneme. Pokud od ní ale nečekáme zázraky, pak naše tělo opravdu dokáže ozdravit.

Dodání vitamínu C

Pokud si připravíte sklenici vody se šťávou z půlky tohoto citrusového ovoce, pak tělu dodáte velké množství vitamínu C, který je schopen posílit imunitní systém a pomáhat v nepříjemném boji proti nachlazení.

I tady ale platí všeho s mírou. Příliš mnoho citronu s vodou totiž může způsobit ve vaší hrudi nepříjemný oheň. Pokud trpíte na pálení žáhy, pak to s citrónem nepřehánějte.

Většina z nás možná dobře ví, že zázvorový čaj s medem a citrónem nás mnohdy spasí před nepříjemnou nemocí lépe než platíčko pilulek. Vitamín C totiž dokáže parádně neutralizovat všechny volné radikály, které by jinak napadaly zdravé tělní buňky a poškozovaly je. Konzumace citronů a jejich šťávy také výrazně zvyšuje obranyschopnost pro náš imunitní systém. Obsažená kyselina askorbová navíc dokáže působit jako přírodní antioxidant.

Teplá voda s citrónem zatočí s toxiny

Ne nadarmo je voda s citrónem součástí mnoha jídelníčků pro jarní či podzimní detoxikaci. Působí totiž jako diuretikum, s čímž ruku v ruce souvisí i rychlejší odplavení všech toxinů z těla. Citrónová šťáva ale také dokáže upravovat pH močových cest, takže tvoří méně atraktivní prostředí pro množení nepříjemných bakterií.

Teplá voda, oproti té studené, v prvé řadě nezpůsobí našemu organismu teplotní šok a k tomu všemu, jako takový menší bonus, je schopna stimulovat trávicí proces. Citrónová šťáva navíc pomáhá i očistě jater, a to tím způsobem, že podporuje tvorbu žluči, která je klíčová v rámci zdravého zažívání.

Tento druh ovoce také bojuje proti překyselení organismu. I když je citrón sám kyselý, tak je schopen v našem organismu působit zásadotvorně. To je možná novinka pro osoby, které se citrónu vyhýbali a mysleli si, že v našem těle působí opačným způsobem. Citróny také zároveň stimulují tvorbu žaludečních šťáv, což napomáhá k rychlejšímu trávení.

Pití takto ochucené vody tudíž dokáže pomoci lidem, kteří mají často problémy s pálením žáhy nebo přímo na refluxní onemocnění jícnu.

Klíčová je teplota vody, proč?

Možná se pití teplé vody po ránu může někomu zdát jako minimálně zvláštní, možná vás ještě překvapíme tím, že je vlastně teplou vodu nejlepší pít po celý den. Jak jsme již zmiňovali, tak studená voda způsobuje tělu a trávení nepříjemný šok. Proč tomu ale tak je?

Laicky si to můžeme představit tak, že pokud pijeme studenou vodu, naše tělo potřebuje vyvinout energii navíc, aby vodu ohřálo na teplotu samotného těla. Za vůbec největší prohřešek proto bývá označováno, pokud studenou vodou zapíjíme teplá jídla.

Studená voda totiž právě tím, že se tělo zabývá její ohříváním, zpomaluje samotný trávicí proces. Teplá voda k tomu všemu navíc rychleji zažene žízeň, přičemž důvod zůstává stejný. Chvíli totiž trvá, než organizmus vodu ohřeje na teplotu, během které jsou naše buňky schopné vodu vstřebat a hydratovat se.

KAM DÁL: Obézní muži snášejí koronavirus nejhůře. Ženy jsou na tom lépe díky lepší imunitě.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru