Pořizujeme si kotě: Jak dělat vše od začátku správně a zvířeti neublížit?

Jsou k sežrání, ale pozor na problémy
 

Pořídit si kočičku, ale neudělat více škody než užitku? Chtěli byste si domů pořídit malé kotě nebo jste čerstvým majitelem koťátka? Jistě oceníte praktické rady, které vám pomohou se na příchod nového zvířecího člena dobře připravit, nebo pravidla v oblasti výživy. 

Kotě se zpravidla pořizuje od 13. týdne jeho života, to je doba, kdy přechází od kojení k pevné stravě. Pokud kotě oddělíte od matky dříve, hrozí při přechodu na jinou stravu, než je mateřské mléko, závažné žaludeční potíže.

Pořizujete-li si kotě do osmi měsíců věku, je dobré zvážit, zda si nevzít rovnou dvě. Pes se dokáže dobře zabavit se svým pánem například aportem. Kočky ale mají trochu jiný svět a při hře si nejlépe rozumí s další kočkou. Ideální je pořizovat rovnou sourozence. Protože koťata se tak spolu zabaví a vy tím zmírníte případné poškození bytu, které kočky z "nudy" často mohou způsobit.

Krmte ji několikrát denně

Ze začátku je důležité kotě krmit až šestkrát denně. Má malý žaludek, takže aby do sebe dostalo optimální dávku všech živin, musíme mu podávat stravu několikrát za den. Vhodné jsou kapsičky s vysokým obsahem masa nebo speciální mléko pro kočky. Později přidáváme granulovanou stravu.

Důležité je také naučit koťata dodržovat pitný režim. Misky s vodou na začátku nechávejte v bytě na více místech. Dávejte je jinam než misky s jídlem, kočky nerady pijí hned vedle místa, kde jedí. Praktická je speciální fontánka na vodu.

„Dobré je granule změkčit trochou vody, popřípadě masovým vývarem, dostaneme tak do kočky více tekutin. Rozhodně se vyvarujte krmení klasickým mlékem. To obsahuje laktózu, která je pro kočky špatně stravitelná. Od šesti měsíců stačí krmit pouze třikrát denně. Dospělou kočku pak dvakrát denně. Dodržujte pevný režim a krmte vždy ve stejnou dobu. Kočky jsou rituální zvířata a nepravidelnost nemají rády,“ dodává odborník na stravu koček Martin Pučálka.

Vhodné vitamíny

Koťata rostou až desetkrát rychleji než děti, je tedy důležité v prvních měsících věnovat výživě a složení stravy maximální pozornost. Strava musí být bohatá na vitamíny a minerály. Nezbytný je vitamín A, taurin a polynenasycené mastné kyseliny.

Krmivo by mělo mít vysoký obsah živočišných bílkovin a málo uhlohydrátů. Rozhodně nejsou vhodné produkty s obsahem jater, které jsou pro kočky moc energeticky vydatné. 

KAM DÁL: Cesta do Chorvatska se prodraží. Ekonom spočítal, o kolik víc zaplatíte.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru