Tajemství ze Sibiře: Čaga je velmi ceněná houba, kterou znali už naši předci

Především v Rusku se z ní vyrábějí odvary, jež prý mají povzbuzující účinky
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Čaga. Už jste někdy slyšeli tohle slovo? Zní exoticky a tajemně. Však se také jedná o vzácnou houbu, která má léčivé účinky a údajně napomáhá k dosažení vysokého věku. Její účinky znali už naši předci. Je pro nás dosažitelná a co vše umí léčit?

Čaga má vedle tohoto lidového ruského názvu i české jméno. Je to rezavec šikmý a náleží mezi chorošovité a cizopasné houby. A popravdě, nevypadá zrovna jako mnoho ostatních hub, které jsou krásné na pohled. Roste na kmeni břízy a doslova s ní splývá. Jen ten, kdo se umí kolem sebe dívat, by si jí všimnul. Připomíná spíše nějaký nádor na kmeni. Má černý povrch a hnědavé zbarvení na řezu.

Sibiřská čaga je nejlepší

Přitom je to vysoce ceněná houba s povzbuzujícími účinky. Je dlouho používaná v tradičním sibiřském a čínském bylinářství a v Číně a Japonsku je oficiálně uznaná jako lék proti rakovině. Houba se vyskytuje v chladnějších oblastech severní Asie a severní Evropy. Roste na živých břízách a tím, že je cizopasníkem, bere ze stromu jeho živiny, energii a to vše nám pak předává, pokud používáme houbu jako lék nebo jen jako preparát na prevenci proti mnoha neduhům.

Říká se, že čaga obsahuje mnohem větší koncentraci léčivých látek, které jinak najdeme v jiných houbách či bylinách. A nejkvalitnější čagu najdeme na Sibiři. Za prvé jde o oblast s minimálním nebo s žádným znečištěním a za další prý extrémní chlad tamní zimy dělá ze sibiřské čagy velmi silný antioxidant.

Rezavec šikmý je víceletá dřevokazná houba z čeledi kožovkovitých. Běžně roste na břízách a dalších listnatých stromech. Patří mezi škůdce, napadené stromy začnou hnít.

Mráz ji dělá účinnější

Nejúčinnější je čaga z oblastí, kde v zimě klesá rtuť teploměru pod -45 stupňů Celsia, a když už něco pamatuje. Až ve dvaceti letech je považována za dospělou a nejkvalitnější pro zpracování. Domorodci sbírají a využívají čagu odnepaměti. Sbírá se na podzim a na jaře, kdy má největší koncentraci účinných látek. Nejčastěji ji najdeme na jilmu, jeřabině, jasanu a bříze, z níž má podle zkušeností ruských léčitelů nejvyšší léčivé účinky.

U nás také tuto houbu vzácně najdeme, ale nebude mít takové účinky. Zajímavé na tom je to, že často se vyskytuje v oblastech, kde za minulého režimu byla sovětská vojska. Vojáci zřejmě na svých oděvech přenášeli z domova spóry této houby až k nám.

Co všechno umí?

Rezavec šikmý obsahuje křemík, železo, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan nebo draslík. Mezi vitamíny můžeme najít vitamíny skupiny B, vitamín K1. Z obsahu vitamínu K1 vyplývá, že by přípravky z této houby neměli užívat pacienti, kteří mají problémy se srážlivostí krve. Z ostatních látek obsahuje houba polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselinu čagovou, inodiol, betulin či melanin.

Je toho zkrátka dost, aby se čaga dostala do popředí zájmu mezi léčiteli, domorodci, ale i výzkumu. V tradičním lidovém léčitelství v Rusku se používá v případě žaludečních potíží, při nemocech jater a všeobecně se dá říci, že posiluje imunitní systém. Vědci se dali do zkoumání jejích protirakovinných účinků z důvodu obsahu látek, jako jsou betulin či inotodiol. Extrakt z houby je zkoumán kvůli možnosti zastavit růst rakovinných buněk.

Pokud chcete houbu vyzkoušet ve formě doplňku stravy, ujistěte se, že pilulky obsahují pouze čistý extrakt bez přidaných látek. Extrakt ze sibiřské čagy by měl zároveň obsahovat alespoň 40 % polysacharidů, které zajišťují vysokou účinnost prospěšných látek.

Jak se užívá?

Houbu užívají lidé jako běžný čaj. Na prášek rozdrcenou houbu zalijí vařicí vodou a pijí. Čaj  je přirozený osvěžující zdravý nápoj, který podporuje zdraví, posiluje imunitní systém a detoxikuje organismus. Z houby se také vyrábí řada doplňků stravy a ty koupíte běžně v lékárnách nebo ve speciálních obchodech. Nejúčinnější jsou pro léčbu nemocí extrakty z houby, ať už ve formě prášku, nebo pilulek. Ti, kdo pijí třeba jen pravidelně čaj, vypadají mnohem mladší a údajně se dožívají vysokého věku.

Z rezavce šikmého se v Rusku speciální technologií vyrábí koncentrovaný vodní extrakt Befungin, který se užívá na zvýšení obranyschopnosti organismu, při potížích žaludku a celého zažívacího traktu a také při problémech se slinivkou a játry.

Houba se objevila i v románu

V roce 1968 spatřila světlo světa kniha světově proslulého ruského spisovatele Alexandra Solženicyna. Spisovatel psal o represáliích, koncentračních táborech a vězeních všech sovětských dob. Ve svém románu Rakovina se právě o zázračné houbě čaga zmiňuje, když hlavní protagonista knihy se dozví, že má rakovinu.

Zná lékaře, který desítky roků pracoval v nemocnici, a přišel na to, že mezi lidmi, kteří ho navštěvovali, se nevyskytovala rakovina. Ti lidé totiž šetřili a nekupovali čaj. Vařili si ho z čagy, což je volně přeloženo březová houba.

KAM DÁL: Pornohvězda se svlékla v íránském klipu. Tohle video v islámské zemi pobouřilo, vzkazují jí nepěkné věci.