Torze žaludku u psa může mít fatální následky. Veterinářka radí, jak zvíře krmit a na co dávat pozor

K přetočení žaludku jsou nejvíce náchylná velká plemena s hlubokým hrudníkem
 

K velkým zdravotním nebezpečím u psů, zejména pak u velkých plemen, patří i torze žaludku. Ta může mít hlavně u starších pejsků fatální následky, pokud se okamžitě neoperuje. Často nastává po nevhodném krmení a fyzické aktivitě – hlavně po krmení. Jak torzi nejlépe preventivně předcházet?

Co torze žaludku přesně znamená? „Je to stav, kdy se psovi během chvíle může přetočit žaludek vzhůru nohama. Dilatace a torze žaludku je noční můrou každého majitele psa,“ říká MVDr. Daniela Králová.

Věk jako rizikový faktor

Psí žaludek, který je velký a v břišní dutině poměrně volný, se naplní plynem a přetočí se kolem osy. „Takto "nafouknutý" žaludek tlačí na orgány dutiny břišní a na bránici, takže se psovi špatně dýchá. Vlivem rotace pak dochází k přerušení krevního zásobení stěny žaludku, který pak začne odumírat.”

K přetočení žaludku jsou nejvíce náchylná velká plemena s hlubokým hrudníkem (například německá doga, německý ovčák, bernardýn, setr, ohař, dobrman). Rizikovým faktorem může být i věk. Psi starší 7 let jsou vystaveni dvakrát většímu riziku než psi o polovinu mladší.

Příznaky torze žaludku u psa

„Pozor si dávejte u staršího a velkého (díky plemenu) pejska, pokud má najednou nafouklé a tvrdé břicho, které je citlivé na dotek. K tomu se může přidat i snaha zvířete o zvracení (často neúspěšná), které je doprovázené zrychlením dýcháním či zvýšeným sliněním. Pejsek je také často v nezvyklých polohách vsedě či vleže,“ vysvětluje Králová.

Důležitá je rychlá první pomoc

Pokud u svého psa začnete pozorovat tyto příznaky, nečekejte ani minutu a odvezte ho co nejrychleji k veterináři. „Čím dříve se povede přetočený žaludek vrátit do původní polohy, tím větší je šance na přežití. Torze žaludku končí zhruba u třetiny případů smrtí, proto je důležité jednat bezodkladně.“

Jak torzi žaludku u psa předejít

„Základem je dávat pejskovi kvalitní krmivo bez obilovin, sóji, lepku a dalších nevhodných složek, které nezpůsobuje mimo jiné nadměrné nadýmání a lépe se pejskovi tráví. Hodí se vybírat také granule, které jsou vyrobeny tak, že v žaludku psa nebobtnají,“ tvrdí lékařka.

Podle odborníka na psí výživu Jiřího Švihálka jde o granule lisované za studena. „Psa krmte ideálně dvakrát denně, aby měl přísun jídla v menších dávkách. Částečně tím zabráníte hltání, i když u některých jedinců je to takřka nadlidský úkon. V neposlední řadě dopřejte svému pejskovi po jídle odpočinek (klidně hodinu až dvě), aby mohl potravu v klidu strávit,“ má jasno. Přetočení žaludku může souviset i s psychikou, proto před ani po jídle svého psa nijak nedrážděte, aby se mohl v klidu najíst a bez nervů jídlo strávit.

KAM DÁL: Muž adoptoval psa z útulku, ten se ale u něj doma bál usnout. Důvody nového majitele dohnaly k slzám.