Zápach nohou může být hodně nepříjemný. Sázka na bylinky se vyplatí, pomáhají i proti bolesti

Nadměrné pocení nohou je způsobeno několika faktory, ať již zvýšenou fyzickou námahou, nebo venkovní vysokou teplotou či stresem
 

Péče o nohy nabízí nespočet možností. Pokud se o svá chodidla člověk náležitě stará, bude je mít delší dobu nejen krásné a upravené, ale i předejde celá řadě zdravotních problémů a nepříjemnostem. Pečovat o nohy lze nejrůznějšími masážemi, koupelemi, pedikúrou i hydratačními krémy. Velmi nápomocné jsou však i přírodní bylinky. Které jsou ty nejlepší?

V létě se velmi často nevyhneme celé řadě nepříjemných obtíží. Mezi ty lze zařadit i zápach nohou, plísně chodidel či popraskanou kůži. Samotný zápach je problém způsobený nadměrným pocením nohou, na kterých se následně velmi snadno množí celá řada bakterií. A často se těmto problémům nevyhnou ani jinak velmi čistotní lidé.

Pocení i mykóza

Nadměrné pocení nohou je způsobeno několika faktory, ať již zvýšenou fyzickou námahou, nebo venkovní vysokou teplotou či stresem. Mykózám se daří zejména u lidí, kteří se potí více než ostatní, nenosí vhodnou obuv či kvalitní ponožky.

Velmi často dochází k přenosům mykóz na veřejných koupalištích, párách či saunách – nákaza se totiž šíří daleko rychleji na navlhlé či zapařené kůži. A právě bakterie způsobují tolik nepříjemný zápach, svědění nohou či nejrůznější plísně na kůži či nehtech.

Bylinky proti zápachu i bakteriím

Jak proti zápachu bojovat? Na trhu je celá řada speciálních sprejů na nohy i do bot, které pomohou utlumit potivost nohou, a tedy i následný zápach. Proti této nepříjemnosti se dá ale bojovat i "přírodní cestou" – pomocí léčivých rostlin.

Přísada do koupele - kostival lékařský: Stačí cca 500 g čerstvých či sušených listů přes noc nechat máčet zhruba v pěti litrech vody. Směs následně přivedete k varu a nalijete do vody ve vaně. Vhodné proti bolesti i k regeneraci.

Mezi bylinky, které pomohou v péči o nohy, patří šalvěj, máta, borovice či nejrůznější čajovníky. Působí také proti bakteriím a mykózám nebo zvyšují přirozenou obranyschopnost a při pravidelné aplikaci pomáhají udržet nohy hygienicky svěží.

A pak je tu měsíček. Ten působí regeneračně, zejména dobře hojí různé malé defekty kůže, jako jsou odřeniny, otlaky a puchýře. Kaštan koňský má zase blahodárné účinky na žíly a cévy. Kromě jiného zlepšuje elasticitu vlásečnic, a tím napomáhá ke snížení otoků nohou. A do třetice arnika, vysokohorská bylina napomáhající prokrvení nohou, má léčivé účinky na různé odřeniny a pohmožděniny.

Antibakteriální šalvěj, protizánětlivá máta

Šalvěj lékařská se používá v několika odvětvích – v medicíně, kosmetice nebo jako oblíbené koření. Má také celou řadu nejrůznějších účinků, a to zejména protizánětlivých a antibakteriálních. A právě ona zabraňuje velice dobře proti nadměrnému pocení nejen nohou, ale i celého organismu.

Mezi další protizánětlivé bylinky patří máta peprná, která obsahuje mentol, vyvolávající chlad či osvěžení. Další jeho funkcí je znecitlivění konkrétního místa, proto se používá i ve formě obkladů proti vyrážkám či zánětům kůže. Jako skutečně silný přírodní dezinfekční prostředek – například při léčbě ran – se pak používá čajovník. Ten si poradí i s houbovými infekcemi či akné.

I borová voda dokáže pomoci

Kyselina boritá je anorganickou kyselinou, nejčastěji ve formě bílého prášku, rozpustnou ve vodě. Má antibakteriální a protiplísňové účinky a například v kosmetice se používá jako konzervační přísada. Nalézt ji můžeme v mýdlech i očních krémech, dokáže léčit například oční nebo ušní infekce. Výrazně pomáhá také při popáleních a drobných poraněních kůže.

KAM DÁL: Děkujeme všem, kteří pomáhají. Bez vás by to nešlo, říká maminka jedenáctiletého Štěpánka s těžkou mentální retardací.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru