Zapáchají vám nohy? Vsaďte na bylinky, některé pomáhají i proti zánětům. MUDr. Černý radí, jaké vybrat

Někdy je to vážně síla...
 

Péče o nohy nabízí nespočet možností. Pokud se o svá chodidla člověk náležitě stará, bude je mít delší dobu nejen krásné a upravené, ale i předejde celá řadě zdravotních problémů a nepříjemnostem. Pečovat o nohy lze nejrůznějšími masážemi, koupelemi, pedikúrou i hydratačními krémy. Velmi nápomocné jsou však i přírodní bylinky. Které jsou ty nejlepší?

Není to zdaleka jen "letní problém". Zápach nohou, plísně chodidel či popraskaná kůže nás potrápí i v zimě. „Samotný zápach je problém způsobený nadměrným pocením nohou, na kterých se následně velmi snadno množí celá řada bakterií. A často se těmto problémům nevyhnou ani jinak velmi čistotní lidé,“ říká MUDr. Jaroslav Černý.

Pocení i mykóza

Nadměrné pocení nohou je způsobeno několika faktory, ať již zvýšenou fyzickou námahou, nebo venkovní vysokou teplotou či stresem. Mykózám se daří zejména u lidí, kteří se potí více než ostatní, nenosí vhodnou obuv či kvalitní ponožky.

„Velmi často dochází k přenosům mykóz na veřejných koupalištích, párách či saunách – nákaza se totiž šíří daleko rychleji na navlhlé či zapařené kůži. A právě bakterie způsobují tolik nepříjemný zápach, svědění nohou či nejrůznější plísně na kůži či nehtech.“

Bylinky proti zápachu i bakteriím

Jak proti zápachu bojovat? Na trhu je celá řada speciálních sprejů na nohy i do bot, které pomohou utlumit potivost nohou, a tedy i následný zápach. Proti této nepříjemnosti se dá ale bojovat i "přírodní cestou" – pomocí léčivých rostlin.

Mezi bylinky, které pomohou v péči o nohy, patří šalvěj, máta, borovice či nejrůznější čajovníky. „Působí také proti bakteriím a mykózám nebo zvyšují přirozenou obranyschopnost a při pravidelné aplikaci pomáhají udržet nohy hygienicky svěží,“ vysvětluje Černý.

A pak je tu měsíček. Ten působí regeneračně, zejména dobře hojí různé malé defekty kůže, jako jsou odřeniny, otlaky a puchýře. Kaštan koňský má zase blahodárné účinky na žíly a cévy. Kromě jiného zlepšuje elasticitu vlásečnic, a tím napomáhá ke snížení otoků nohou. A do třetice arnika, vysokohorská bylina napomáhající prokrvení nohou, má léčivé účinky na různé odřeniny a pohmožděniny.

Antibakteriální šalvěj, protizánětlivá máta

Šalvěj lékařská se používá v několika odvětvích – v medicíně, kosmetice nebo jako oblíbené koření. „Má také celou řadu nejrůznějších účinků, a to zejména protizánětlivých a antibakteriálních. A právě ona zabraňuje velice dobře nadměrnému pocení nejen nohou, ale i celého organismu.“

Mezi další protizánětlivé bylinky patří máta peprná, která obsahuje mentol, vyvolávající chlad či osvěžení. Další její funkcí je znecitlivění konkrétního místa, proto se používá i ve formě obkladů proti vyrážkám či zánětům kůže. Jako skutečně silný přírodní dezinfekční prostředek – například při léčbě ran – se pak používá čajovník. Ten si poradí i s houbovými infekcemi či akné.

I borová voda dokáže pomoci

Kyselina boritá je anorganickou kyselinou, nejčastěji ve formě bílého prášku, rozpustnou ve vodě. „Má antibakteriální a protiplísňové účinky a například v kosmetice se používá jako konzervační přísada. Nalézt ji můžeme v mýdlech i očních krémech, dokáže léčit například oční nebo ušní infekce. Výrazně pomáhá také při popáleních a drobných poraněních kůže.“

KAM DÁL: Kryoterapie: Zázrak, který pomáhá s artritidou, rakovinou a může vás zbavit migrén.


Zdraví

Hobby