Že psí blechy na člověka nejdou? Není to pravda, klidně vám zamoří celý byt

Všichni dospělí jedinci blech se živí krví svých hostitelů, kterými jsou buď savci (95 % druhů blech), anebo ptáci
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Psí blechy na člověka nejdou! To je všeobecně zažitý mýtus. Jak tohle budete vysvětlovat člověku, který se ráno probudí samý štípanec od blech, které do domu přinesl jeho psí miláček? Jak se těchhle kousajících potvor zbavíte?

Mít štípance od blech se dneska považuje tak trochu za ostudné. Vždyť blechy v domácnosti vyvolají v každém otázku, jak to asi doma u toho člověka vypadá? Jenže můžete dbát na čistotu sebevíc a stejně se štípancům od blech nevyhnete, pokud chováte doma psa nebo i kočku.

Blechy si přinesete domů snadno

Třebaže o své čtyřnohé miláčky pečujete, mohou si blechy přinést z procházky, kde je chytnou od jiného psa nebo kočky. Zrovna tak se vám může stát, že si tyhle nepříjemné parazity přinesete třeba z tramvaje od někoho, kdo o sebe příliš nedbá. A co s tím?

Co se týče domácích zvířat, nejlepší prevencí jsou různé obojky či pipety, které pořídíme od veterináře nebo ve specializovaném obchodě. Když tyto aplikace přestanou plnit svoji funkci, stane se, že třeba pes si přinese blechy okamžitě poté, co je někde chytnul od jiného psa. Takže se především vyplatí hlídat si dobu, po kterou jsou různé aplikace proti parazitům funkční.

Tělo dospělých blech je zploštělé ze stran o velikosti mezi 1 až 8 milimetrů s charakteristicky dlouhým 2. a 3. párem končetin. Bylo popsáno okolo 2 500 druhů blech, v Česku se vyskytuje zhruba 90 druhů. Doba života je od několika měsíců až po tři roky. Blechy mají vývoj s proměnou dokonalou, přičemž dospělci žijí výhradně parazitickým způsobem na kůži (v srsti) hostitele.

Jak poznáme, že pes má blechy?

Pes napadený blechami se neustále drbe, škrábe a když už je napadení hodně intenzivní, zahryzává se do kůže a může mít i rozhryzané místo na zádech nad ocasem. Pokud máte podezření, že váš pes má blechy, zkontrolujte především jeho hlavu a trup podél páteře k ocasu.

Blechu asi pozná každý a pokud najdete v srsti malé tmavé hromádky, jedná se o bleší výkaly. Blechy mohou pak napadnout nejen vás, ale i další domácí zvířata, pokud je chováte, třeba kočky, králíky, ale i slepice.

Šampon jen blechy odpuzuje

V první řadě zkuste speciální šampon. Ještě účinnější jsou různé pipety proti parazitům. Pokud je necháte přemnožit, zvíře už pro armádu malých vetřelců nebude stačit a ráno se můžete probudit s červenými svědivými fleky od pokousání blechami. Larvy a vajíčka se také v srsti neudrží a vypadávají v bytě. Během měsíce, pokud proti nim nezakročíte, jich mohu být tisíce a boj s nimi může být úmorný a trvající i měsíc. Blechy představují závažné riziko také v tom, že mohou být přenašeči lymské boreliózy nebo encefalitidy či tasemnic.

Než se rozhodnete zatočit s blechami, nechte si poradit od odborníků. Některé přípravky jen odpuzují parazity, jiné je likvidují. Základem je zničit i vajíčka a larvy. Čtěte proto pozorně i návody u přípravků.

Blechy v bytě zničí pořádný úklid nebo odborník

Jak jsme již uvedli, přemnožené blechy už potom nemusí mít jen pes či kočka, ale vajíčka mohou být roznesená po bytě a vám nezbývá než jim vyhlásit boj.

Základem je pořádný úklid. Vydrhněte horkou vodou všechna místa, kde mohou být vajíčka, vyluxujte koberce a všechny kouty v domě, vyklepejte oblečení a perte jej včetně povlečení. Pokud je dům zamořený blechami, může boj s těmito parazity trvat i týdny. Když už ani dokonalé vyčištění bytu a únavné vysávání koberců a nekonečně praní prádla nepomůže, nezbude vám nic jiného než povolat odbornou firmu.

KAM DÁL: Může za špatné středočeské silnice organizovaný zločin?