Na nákup či k lékaři za pár korun? V Benešově se rodí senior taxi

Spolehlivě a včas k lékaři či na úřad. To je hlavní motto nové služby pro dříve narozené a handicapované v Benešově. Těm, kteří nemají jinou možnost dopravy, by tak v budoucnu odpadla jedna z velkých starostí. Podmínky možného provozu taxíku pro seniory se zatím upřesňují.

29.12.2016 - 11:03   |  
Senioři se bez pomoci těžko dostanou třeba k lékaři

V současné době vedení města vytváří přesná pravidla a počítá, kolik uvažovaná služba bude stát. Klienti senior taxi by mohli buď platit dotovanou taxu za kilometr jízdy, nebo pevně stanovený nástupní poplatek. Vedení města současně hledá generálního partnera, který by společný projekt s městem spolufinancoval. Jaký typ auta má seniory po městě vozit, vedení radnice dosud netuší.

"Zatím není stanoveno, za jakým účelem budou moci senioři tuto službu využívat. Zda to bude například jen při cestách k lékaři, nebo třeba také kvůli velkým nákupům nebo při dopravě na úřad," řekl starosta Benešova Petr Hostek. Není ani jisté, kolik bude muset být nejméně let klientům, kteří by mohli taxi využít, zda to bude pětašedesát let nebo více.

Někteří senioři se bez cizí pomoci neobejdou

Variabilní nástupiště - blíž k lidem
Vedení benešovské radnice se přiklání k variantě, že by důchodci využívali variabilní nástupní místa a při využívání dotované dopravy by senioři dostali vysílačky. "Bylo by to pro ně určitě výhodnější, protože by mohli nastupovat blíže svých domovů," přiblížil benešovský starosta a dodal, že o partnerství na projektu radnice jedná s jednou realitní kanceláří, která své prostředky reinvestuje do sociálních programů.
 

Jak se dostat k lékaři či na úřad bývá pro starší lidi problém

O chystanou službu je už teď ze strany seniorů velký zájem. "Nečastější dotaz, který od důchodců nyní slýcháme, je právě ten na senior taxi. Při besedách zjišťujeme, že o této službě tito lidé vědí díky internetu dost podrobností," uvedla místostarostka Benešova Nataša Bruková.

Senior taxi jinde v kraji
Taxík pro seniory chtějí zřídit také v Rakovníku, kde spočítali roční náklady na provoz služby na zhruba čtvrt milionu korun. Vedení města se však nechystá navyšovat rozpočet, chce raději šetřit v některých položkách rozpočtu. V Rakovníku jsou už dál než v Benešově. Vědí, že službu využijí lidé starší 65 let s trvalým pobytem v Rakovníku a držitelé zdravotního průkazu. Uživatel senior taxi zaplatí za jednu jízdu 10 korun.

Benešovská radnice chce řešit dopravu seniorů ve městě

Kutnohorská radnice se při řešení individuální přepravy seniorů spojila s Kontem Bariéry Nadace Charty 77 a jeho projektem Taxík Maxík. Město už převzalo od zástupců nadace vozidlo v hodnotě přes půl milionu korun. Taxi začne kutnohorským seniorům starším 60 let a lidem se zdravotním postižením sloužit za zvýhodněné jízdné od příštího roku.

Zcela jiná situace je v Nymburku, kde už dvakrát vypsali veřejnou zakázku na provoz senior taxi. Vzhledem k tomu, že ve stanovené lhůtě nebyly podány žádné nabídky, rada města rozhodla o zrušení veřejné zakázky a upustila od této služby. Senior taxi tak v Nymburku jezdit nebude.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.