Benešovsko se připojí k Pražské integrované dopravě už za dva týdny

Rozšíření integrované dopravy uleví zácpám na silnicích
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Už prvního dubna odstartuje první etapa integrace Benešovska do Pražské integrované dopravy (PID). Cestující z Neveklovska, Týnecka a Netvořicka budou moci využít vyššího počtu spojů. Dále mohou jet do Prahy a v hlavním městě na jednu jízdenku a využít návaznosti na rychlíky v Benešově.

Město Benešov bylo při přípravě napojení na PID aktivní a po zveřejnění návrhů jízdních řádů vyzvalo na svém webu, fb profilu a mobilním rozhlasem lidi k připomínkování. Společně s vlastními připomínkami, týkajícími se hlavně návaznosti autobusů na dopolední rychlíky a odpoledne zpět, zaslal Benešov všechny připomínky na ROPID.

Lepší návaznost na rychlíky

Iniciativa byla většinou vyslyšena a zapracována do výsledného návrhu jízdních řádů. Podařilo se tak navázat velkou část ranních autobusů z regionů na rychlíky do Prahy a odpoledne zpět, a to i o víkendech. Dokonce se podařilo vyjednat čekací doby autobusů od případně zpožděných rychlíků, což je věc, o které se dlouhodobě v Benešově neúspěšně jen mluvilo.

Co se od dubna změní
Zavedeno bude šest nových autobusových linek PID a rozšířen bude provoz tří stávajících linek PID. Ty nahradí patnáct stávajících linek Středočeské integrované dopravy. Nově bude do systému částečně zapojen Benešov a dalších 16 obcí Středočeského kraje včetně Neveklova, Týnce nad Sázavou a Netvořic. Součástí integrace bude i rozšíření platnosti jízdenek PID železniční linky S9 v úseku Čerčany – Benešov u Prahy.

Mělo by dojít i k integraci rychlíků linky R17 z Prahy do Benešova. Nová oblast PID se bude nacházet v tarifních pásmech 4, 5 a 6. Dopravci nových linek PID budou ARRIVA PRAHA a ČSAD Benešov. Cestujícím z regionů tak bude stačit pro dopravu do Prahy a po metropoli pouze jeden jediný jízdní doklad, který bude navíc platit i u různých dopravců.

Ceny podle tarifních pásem
Tarif Pražské integrované dopravy je pásmový a časový. Zastávky na linkách jsou zařazeny do tarifních pásem, cestující potřebuje jízdenku, která platí v dostatečném počtu pásem a po dostatečně dlouhé časové období.

Silniční vzdálenost (autem, autobusem) z Prahy do Benešova je 48,1 km, vzdušnou čarou je to 39 km.

Všechny jízdenky jsou přestupní, omezené pouze svou časovou a pásmovou platností. To znamená, že na jednu jízdenku je možné dojet třeba až do centra Prahy. Jízdenku lze zakoupit mimo jiné u řidiče při nástupu do autobusu. Pro častější cestování se vyplatí pořízení předplatného jízdného. Cestující si zakoupí předplatné na zvolená pásma, a to buď na 30 dnů, nebo na 90 dnů.

Cestující navíc ušetří

například při jízdě:

Benešov-Neveklov linkou 454 - Jízdní doba autobusu je přibližně 20 minut a jede se z pásma 5 do pásma 6. Cestujícímu tedy postačí dvoupásmová jízdenka PID na 30 minut, která stojí 18 Kč namísto původních 25 Kč.

Benešov-Týnec nad Sázavou linkou 452 - Jízdní doba autobusu je přibližně 19 minut a jede se z pásma 5 do pásma 4. Cestujícímu tedy postačí dvoupásmová jízdenka PID na 30 minut za 18 Kč, což je o 6 korun levnější než nyní.

Kde zakoupit předplatné jízdné PID

Pro možnost využít předplatné jízdné je potřeba mít vystavenu Průkazku PID. Tu je možné zařídit na počkání v Praze na prodejních místech Dopravního podniku hl. m. Prahy. Alternativně je možné vyplněnou žádost se všemi náležitostmi odevzdat v informační kanceláři ČSAD Benešov na autobusovém nádraží v Benešově, odkud budou tyto žádosti pravidelně sváženy do Prahy.

Jak dlouho by trval let z Prahy do Benešova? Při rychlosti 800 km za hodinu pod dvě minuty.

S sebou si musíte vzít průkaz totožnosti (u dětí rodný list) a pasovou fotografii. Časové jízdenky (kupóny) k průkazce PID lze pak zakoupit na prodejních místech v metru nebo na pokladnách Českých drah v Benešově, Čerčanech a Týnci nad Sázavou.