Policejní fotopasti na D1. Benešovu naplní městskou kasu

Mezi Psáři a Souticemi ohlídají osmdesátku nově nainstalované kamery
Zobrazit fotogalerii (6)
  |  

Špatná zpráva pro piráty silnic. Ještě letos se začne měřit rychlost na dalším z úseků dálnice D1. Na dodržování nejvyšší povolené rychlosti na zúžených úsecích si tak budou muset dát pozor řidiči nejen mezi Psáři a Souticemi, ale také mezi Exity 29 Hvězdonice a 34 Ostředek.

Pokud máte rádi svůj řidičák a bankovní konto, pak byste měli ve zúžených úsecích, kde je maximální povolená osmdesátka, sundat nohu z plynu. Za mírné překročení rychlosti totiž hrozí 2 trestné body a pokuta až 2 500 korun.

Překročení limitu o 30 až 50 km/h byste mohli mít za 3 body a maximálně 5 000 korun. Kdo na měřené osmdesátce pojede 130 km/h a víc, musí počítat s pokutou až 10 000 korun a se zákazem řízení na 6-12 měsíců. Maximální rychlost ohlídají oči kamer na všech pruzích v obou směrech mezi Hvězdonicemi a Ostředkem.

Desetitisíce dopravních přestupků navíc

Náročnější agendu s vyřizováním dopravních přestupků očekává vedení benešovské radnice, kam opravovaný úsek dálnice mezi Hvězdonicemi a Ostředkem spadá a kde Ředitelství silnic a dálnic hodlá umístit kamerový systém úsekového měření rychlosti. Budou to možná desetitisíce dopravních přestupků navíc, s nimiž se bude muset odbor dopravy města Benešov popasovat.

"Na jednu stranu si říkáme, dobrá, bude úsekové měření rychlosti Šternovem a Ostředkem, což je asi sedmikilometrový úsek, a to by mohlo přinést Benešovu desítky milionů korun. Na druhou stranu si dovedu představit, dojde-li k dopravní nehodě v tomto úseku, jak bude vypadat dopravní situace u Benešova už na sklonku letošního roku," uvedl starosta Benešova Petr Hostek.

Vznikne nových 7 pracovních míst

Vedení benešovské radnice tvrdí, že je na příliv práce s nárůstem přestupků připraveno. Za velkou výhodu totiž považuje zkušenosti z jihu Moravy, kde podobnou situaci řešili loni. V Benešově už proto vědí, jakým způsobem postupovat a s jakými patáliemi počítat. Posílit tým dopravního odboru by v prvotním zpracování případných přestupků měli další tři pracovníci, které chce radnice přijmout. Pro vlastní správní řízení pak počítá radnice se zřízením dalších tří až čtyř pracovních míst.

"Budou to samozřejmě pracovní poměry na dobu určitou po dobu těch dvou let, kdy je expirace toho konkrétního přestupku. Nebudeme počítat s tím, že bychom tam ty lidi měli dál, takže to bude víceméně brigáda, která by měla vyřešit tento problém. Když jsem viděl, že počty přestupků jdou do pětimístných čísel, tak se mi z toho trochu zamotala hlava," dodal benešovský starosta s tím, že vedoucí odboru je optimistka a jeho obavy rozptýlila.

"Instalovali jsme celkem osm kamer na dvou místech, kde máme po čtyřech kamerách a monitorujeme všechny čtyři jízdní pásy," řekl k úseku Psáře-Soutice mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Mezi Psáři a Souticemi se už měří

Piráty silnic na modernizované dálnici D1 od dubna už eviduje úsekové měření rychlosti mezi exity 49 Psáře a 56 Soutice. Pokud řidič projede měřeným úsekem průměrnou rychlostí vyšší než osmdesát kilometr za hodinu, systém to zaznamená a veškerá data včetně fotodokumentace odešle policii.

Ta to následné předá příslušné obci. Radovat se z neplánovaného příjmu do městské kasy tak mohou ve Vlašimi. Právě tam totiž vzhledem k provozu v tomto dálničním úseku, omezené rychlosti a možnému počtu přestupců poputují peníze z vybraných pokut. Dopravně bezpečnostní akce má za cíl plynulejší provoz, méně nehod a nebezpečných situací.

"Nehody v zúžení způsobují nejvíce řidiči, kteří nezvládnou rychlou jízdu, narazí do dočasných svodidel a zablokují tím provoz v úseku i na několik hodin. Úsekové měření se loni osvědčilo a budeme v něm pokračovat i letos," uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.