Kolik bereme peněz? Stírají se rozdíly mezi chudými a bohatými

Rok uplynul jako voda a váš plat je stále stejný? Možná jste zvolili špatný obor.
11.03.2016 - 12:00  

V loňském roce klesla nezaměstnanost a vydělávali jsme více. Růst mezd se lišil podle kraje a odvětví. Zatímco rozdíly mezi chudými a bohatými kraji se stírají, genderové nerovnosti přetrvávají.

Středočeši dohánějí Prahu

Na konci roku 2015 jsme vydělávali o 1 046 než o rok dříve. Ve 4. čtvrtletí 2015 se průměrná mzda vyšplhala 28 152 Kč. Největší boom se přitom odehrál ve Středočeském kraji, kde mzdy stouply hned o 4,7 %. V sousední Praze zase přibylo hned po Olomoucku nejvíce zaměstnanců a to 2,7 %.

Čtěte také: 5 způsobů, jak vydělávat z domova

Nůžky se zavírají

Nárůst mezd se lišil také podle jednotlivých odvětví na trhu práce. Obecně můžeme říci, že se stíral rozdíl mezi „chudými“ a „bohatými“ odvětvími. V informační a komunikační činnosti, peněžnictví a pojišťovnictví, kde jsou dlouhodobě vysoké mzdy, meziročně vyrostly jen o 1,1 %. Naopak nejrychleji rostly v ubytování, stravování a pohostinství (6,6 %). Trochu satisfakce pocítili rovněž administrativní pracovníci, jejichž mzdy stouply o 4 %. Podobný efekt můžeme vidět i v mezikrajském srovnání. Nejméně bohatli zaměstnanci v hlavním městě.

Čtěte také: Jak často měnit práci? Optimum neexistuje

Ideální kandidát? Vysokoškolsky vzdělaný muž

Kolik berete, a jak snadno seženete práci, záleží i na pohlaví. Ženy si měsíčně přijdou v průměru na 6 a půl tisíce méně než muži. I jejich nezaměstnanost je výrazně vyšší než u mužů. Příliš u nás nepracují ani mladí lidé do 25 let. Potvrdilo se, že studovat se vyplatí. Zatímco s titulem nesehnalo loni práci jen 2,3 % lidí, těch se základním vzděláním bylo desetinásobně více (22,8 %).


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru