Zaměstnanci budou mít právo nepřijít do práce

Nechce se vám z postele? Tak nevstávejte. Již brzy budete mít možnost nedorazit do práce i bez závažného důvodu.
01.04.2016 - 14:42  

Novela, kterou chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí, se týká povinnosti zaměstnance docházet na své pracoviště. Poté, co prošla novinka, zakazující firmám stresovat své zaměstnance, budou mít pracovníci právo do výkonu práce jednoduše nedorazit.

Pracujte si, kdy se vám zachce

"Nemůžeme přece nikoho nutit, aby pracoval v přesně daném čase na striktně daném místě," myslí si odbornice na HR plánování Monika Malá. "Je dokázáno, že zaměstnanci jsou daleko produktivnější, pokud mohou práci dělat kdykoliv se jim zamane."

Vstávání o půl šesté ráno. Není to už šikana?

"Stresuje mě, že musím každý den vstávat o půl šesté," myslí si šestadvacetiletá pokladní Jana. "Čas od času si jdeme s kolegy sednout a party se nám protáhne. Neříkám, že je to tak každý den, ale následující rána v práci bývají více než krušná."

"Vyhazoval jsem lidi jenom proto, že občas dorazili do práce o několik minut později," uvedl pro ČtiDoma.cz sedmatřicetiletý Jan, který si nepřál jmenovat společnost, pro niž pracuje. "Jednalo se přitom o svědomité a schopné pracovníky. Dopláceli pouze na to, že měli jiný denní režim, než nařizovala firemní pravidla. Budu velmi rád, pokud se takovým ztrátám podaří v budoucnu zamezit."

Lidé nedělají nic, říká psycholožka

Chystaná novela zákoníku práce některé odborníky naopak pobuřuje. "Produktivita práce klesne na nulu. Lidé nedělají nic, nejsou-li k tomu nuceni vnějšími okolnostmi," řekla nám psycholožka Anna Horká. 

Odbornice na HR plánování Monika Malá označila její názor za zpátečnický a uvedla: "Takovéto myšlenky jsou velmi nebezpečné. Nežijeme přece v dobách dávno minulých, kdy byla cílovým stavem dobře odvedená práce. Dnes jde především o seberealizaci a psychohygienu samotného zaměstnance. Zaměstnanci již nepracují pro firmy. Naopak firmy jim pracovní místa vytváří přímo na míru a dávají jim tak příležitost nalézt smysl naší pozemské existence. Lidé jako paní Horká by vůbec neměli mluvit do médií. Nepotřebujeme se dostávat sto let zpátky. Naopak by pomohla přísnější cenzura, aby tato slova vůbec neměla šanci doputovat k očím čtenářů."

A co si o chystané novele zákoníku práce myslíte vy? Jedná se o pokrok, nebo naopak krok zpátky?

 

 

 

Upozornění: Dnes je Apríl, což může mít vliv na serioznost informací 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru