Na pořádnou party přijeďte do Zdib. Obec slaví 750 let

Budova zámku
Zobrazit fotogalerii (14)
  |  

Chcete se pobavit, zažít něco výjimečného, poznat nové lidi nebo dát řeč se starými známými? Zastavte se ve Zdibech. Budou slavit 750 let.

Zdiby slaví a my s nimi. Konec týdne a sobota bude ve znamení velkých oslav, na kterých by neměl chybět nikdo! Bude se slavit 750 let založení obce. Připraven je i bohatý doprovodný program. Na co všechno se můžete těšit?

Velkolepá akce propukne ve čtvrtek 15. září, a to v 18 hodin, zahájí ji profesionální folklórní soubor VUS Ondráš. Další program na vás čeká hned v pátek.

V pátek 16. září bude oslavy hostit Stejskalův dvůr, poslechnete si i kvalitní muziku v podání skupiny Doktor Triceratops – ta vystoupí mezi 18. a 19. hodinou. Po půl osmé se můžete těšit na Viléma Čoka & Bypass. Ve 21:15 potom oblohu ozáří slavnostní ohňostroj.

"Program začíná v pátek vystoupením kapely Triceraptors a Viléma Čoka s Bypassem, po skončení proběhne ohňostroj. Ve špejcharu, a to v obou dvou patrech, budou prezentace VUGTHa ústavu archeologické pamatkové péče. Uvidíte mapy topografické armády ČR, historické z území Zdib a okolí, letecké snímky a armadní vozidlo TATRA s přístrojovým vybavením," říká jedna z organizátorek Magdalena Česneková a dodává: "V druhém patře je připravena sběratelská výstava předmětů a památek, které jsou spojeny se životem v obci, například zemědělské a kuchyňské pomůcky a nářadí, spousty dobových fotografií a cenných originálních pohlednic a dokumentů, kolekce historických kočárku, několik gramofonů a zachycených vzpomínek na osobnosti ve vsi. Třeba učitele Vojtěcha Beneše, bratra prezidenta Edvarda. Výstavu doplnily práce našich dětí z MŠ."

Ve Zdibech se slavily i Velikonoce. Viděli jste naši reportáž? Velikonoce na zámku

V pátek i v sobotu můžete zhlédnout následující: výstavu archeologie a archiválií, historie Zdib na mapách a leteckých snímcích i výstavu výkresů ZŠ a MŠ Zdiby.

Sobotní dopoledne se ponese ve znamení Zdibského posvícení, od 11:30 určitě nevynechte mši v kostele Povýšení sv. Kříže. Areál Stejskalova Dvora posléze přivítá slavnostní žehnání praporu SDH Zdiby. Vystoupí i zdejší ochotníci, Jiří Šámal zahraje na svůj Hang Drum a od 19:00 startuje koncert skupiny ABBA STARS Revival.

Pro nejmenší budou připravena šlapací autíčka, proskočí se na trampolíně nebo mohou absolvovat ukázku dravců. Neváhejte a přijďte se ukázat do Zdib! 

První písemná zmínka o Zdibech je doložena z roku 1266, místní kostel známe již ze 14. století. Do husitských válek patřila obec klášteru sv. Kateřiny v Praze na Novém Městě. V 17. století byli vlastníky Radečtí z Radče, z nichž rytíř Přibyslav Ferdinand Radecký z Radče, pán na Přemyšlení na Zdibech, je pochován ve zdejším kostele, má tady i náhrobní desku. Postupem času se zde vystřídala spousta majitelů, zdejší tvrz byla v 18. století přestavěna na zámek.