Sedačka z kůže je elegantní a odolná. Víte, jak se o ni správně starat?

Kožený nábytek působí v interiéru vždy elegantně
19.01.2017 - 06:50   |  

Jestliže jste si oblíbili kůži, dopřejte si ji všude, kde můžete. Samozřejmě, aby bylo všechno hezké, musí to být kůže pěkná a kvalitní. Ta nejkvalitnější bude mít výrazně zrnitý povrch, na dotek bude sametově hebká a vonět bude přímo nádherně. A co je důležité, časem bude získávat stále více na kráse.

Ani ti, kterým připadá na pořízení příliš nákladná, si nemusejí zoufat. Existuje totiž řada skvělých imitací. Pokud si z nich nevyberete, alespoň na trhu snižují cenu originálu. Pěkná kožená sedací souprava se nechá pořídit za rozumné peníze i v některém z nábytkových bazarů.

Výběr barvy kůže
"Byla to cenově výhodná koupě. Zvolil jsem trochu tmavší odstín kůže, kde tolik není vidět nečistota a škrábance," vysvětlil koupi z druhé ruky Karel Ziegler, kterému teď sedací souprava zkrášluje obývací pokoj, kde sedací nábytek dominuje.

Správný výběr barvy plochu kůže opticky sjednocuje. Používané barvy samozřejmě podléhají módním trendům, výstřelky ale nemívají dlouhého trvání. Jestliže tedy nechcete kupovat každý rok novou sedačku, volte smetanovou, hnědou nebo černou. Jsou nadčasové. Nestejnoměrné zabarvení, skvrny a pruhy ke kůži patří a dělají z ní unikátní záležitost. Takže určitě nikdy neohrnujte nos předem.

Pozor na sluneční paprsky a zdroje tepla    
Kožený nábytek by neměl být vystaven přímému slunci. A vůbec ho nepořizujte do míst, která nejsou chráněna před slunečními paprsky a tam, kde je teplo a dusno. Nestavte ho ani těsně vedle radiátorů, jinak bude kůže vysychat a praskat! Vzdálenost dvacet až třicet centimetrů už je ale bezpečná.

Aby vám kožená válenda dlouho vydržela, neseďte pouze na jednom místě. Jestliže můžete přeskládat jednotlivé díly, občas to udělejte. Kůže nemá ráda pot, protože na ní dělá skvrny. Víc budete muset čistit místa, o která opíráte hlavu a ruce. Skvrny na sametovém povrchu lehce překartáčujte, barvu to opět sjednotí.

I když kůže odolá dětem, proti zvířatům je bezbranná, zvlášť proti jejich drápkům a chlupům. Pro alergiky ale neseženete vhodnější materiál, kožený povrch sedačky na sebe totiž nechytá prach a je omyvatelný.

Jak se o kůži na sedačce starat?
Jak nejlépe pečovat o kůži? Čistěte ji vlhkým hadrem nebo vakuově jemným kartáčem. Skvrny odstraníte speciálními přípravky. Na kůži nikdy nepoužívejte jiné čističe než ty, které doporučuje výrobce.

Někdy se vyplatí zavolat odborníky ze speciální firmy. Každé tři měsíce by měla být kůže ošetřena krémovým voskem, který ji znovu oživí. Návod na ošetřování koženého nábytku žádejte samozřejmě už u prodejce nábytku.

Pověrou je, že o kožený nábytek se musí hodně pečovat. Přírodní kůže je velmi odolná. K odstranění prachu stačí mokrý hadřík nebo vysavač, skvrny se většinou dají lehce odstranit neutrálním mýdlem a vlažnou převařenou vodou. Kůži je však třeba chránit před nadměrným teplem z radiátoru a přímým slunečním zářením, protože jinak rychle vysychá a bledne.