5+1 zaručený recept, jak vrátit stříbrným šperkům původní lesk

Nejen náramky, prsten a stříbrné lžičky, ale i stříbrné mince je třeba čas od času vyčistit
  |  

Řada lidí má doma uschované stříbrné šperky, mince, nádobí či příbory. Jenže prsteny, náramky, náhrdelníky, stejně jako stříbrné lžičky ale časem na vzduchu zčernají. Časem se přestane blýskat i nošený stříbrný šperk. Je to běžná vlastnost stříbra a nemusí nás to trápit. Můžeme sice odnést šperky do zlatnictví k vyčištění, existuje ale i řada domácích osvědčených postupů, jak vrátit zašlému stříbru jeho původní lesk.

 

Pokud by někoho zajímalo, proč vůbec stříbro ztrácí lesk, vadne a černá, je to jedním z efektů naší moderní doby a postupujícího technologického vývoje. Ještě asi před dvěma sty lety černání stříbra naši předkové neznali. Tento jev se vyskytoval v minimální míře, proto i pravidelné čištění nebylo nijak obvyklé. Tím rošťákem, který černání stříbrných šperků způsobuje a kvůli němuž jednou za čas musíme podstoupit tuto proceduru, je sirovodík nacházející se v ovzduší.

Ideální prostředek je jedlá soda
Čištění stříbra není vůbec těžké. Nejčastěji se stříbrné předměty oplachují ve speciální lázni, kterou si připravíme tak, že do vody přidáme jedlou sodu. Není čeho se obávat. Na dno větší plastové nádoby, kterou vysteleme alobalem, položíme předměty k očištění, nasypeme na ně jedlou sodu a zalijeme horkou vodou. Bude to trošku bublat, ale to vůbec nevadí.

Předměty, které chceme očistit, třeba přívěsky, prstýnky, příbory, stříbrné podnosy, nádobí nebo starožitné předměty před položením do lázně omyjeme jarovou vodou, abychom odstranili nečistoty a prach.

Na větší předměty budeme potřebovat asi půl šálku jedlé sody a přibližně litr vroucí vody. Na menší předměty, prstýnky a řetízky postačí hrníček nebo sklenička vyložená alobalem s jednou vrchovatou lžicí jedlé sody a opět zalijte horkou vodou. Stříbro je možno vyndat již po dvou minutách.

Pomůže ocet i citron
Dalším z triků, který je velmi levný a snadný, je použití octa. Do zhruba jednoho litru horké vody přidáme velkou lžíci octa. Do této směsi pak na zhruba čtvrt hodiny vložíme stříbrný předmět, který chceme vyčistit. Po uplynutí doby jej otřeme a máme hotovo. Stejný postup jako v případě směsi vody a octa použijeme i v tomto případě, pouze ocet nahradíme vymačkanou citronovou šťávou.

Alobal a kypřící prášek
Tato metoda je přeci jen trochu složitější nežli předchozí a postupuje se obdobně jako v případě sody. Do nádoby s horkou vodou vsypte kypřicí prášek. Důkladně jej rozmíchejte. Vložte stříbrný předmět a nechte jej ve směsi zhruba půl hodiny vylouhovat. Poté jej vyndejte a řádně vysušte. Důležité je, abyste na dno nádoby vložili kousek alobalu. Tento postup je velmi efektivní. Místo kypřicího prášku je možné použít obyčejnou sůl.

Zubní pasta ano i ne
Trochu netradiční, ale celkem účinný postup při čištění stříbrných předmětů je pomocí zubní pasty. Je ale třeba být obezřetný a vyhnout se důsledně použití pasty, která obsahuje mikrogranule. Ty by totiž mohly narušit strukturu stříbra, došlo by k jeho rychlejšímu obroušení či poškrábání. Tento způsob se také moc nehodí na jemné a drobné řetízky nebo náramky, které by se mohly kartáčkem poškodit a navíc ani štětinky kartáčku se nedostanou do záhybů řetízku.

Když je stříbro čisté, tak ho ještě opláchneme pod tekoucí vodou, abychom ho zbavili zbytků roztoku. Tyto domácí metody jsou považovány za nejlepší jednak z důvodu minimální náročnosti a hlavně proto, že stříbro takto nepoškodíme různými drobnými škrábanci.

Občas se může stát, že stříbro máme tak zčernalé, že tato metoda nefunguje. V tom případě buď využijeme služeb specialisty, nebo si koupíme prostředek na čištění stříbra v drogerii. Není nijak drahý. Určitě ale šperky nedrhneme, protože u silného znečištění bychom s jistotou předmět poškodili!

Mouka a prášek do pečiva na další domácí kovy
Jedním z nejúčinnějších způsobů je levný babský způsob použití mouky. Tou můžeme zkusit vyčistit také okenní a dveřní kliky, vodovodní kohoutky či nábytková kování. Kovový předmět nejprve odmastíme vodou a jarem. Pak nasypeme do jedné misky polohrubou mouku a do druhé misky nalijeme teplou vodu.

Zbývá už jen vzít houbičku a střídavě ji namáčet v teplé vodě a poté v mouce a drhnout povrch kovového předmětu. Poté kov opláchneme, vyleštíme a ošetříme konzervačním přípravkem. Dobře poslouží také prášek do pečiva, stačí jej na kov nasypat a asi po půl hodině jej hrubou houbičkou na nádobí omýt.