Pracovní stůl: Jak vybrat ten správný a nesplést se

Pracovna a pracovní stůl by měl být u okna a mít i vlastní osvětlení
  |  

Pracovní stůl není jen kusem nábytku, ale také součástí našeho života. Ať už pracujeme doma, nebo v kanceláři, za pracovním stolem trávíme spoustu času. Velmi proto záleží na tom, abychom si vybrali správně. Pracovní stůl totiž ovlivňuje naše pracovní výkony. Dá se říci, že jaký stůl, taková práce. Podle čeho bychom se měli rozhodovat při jeho výběru?

Pracovní stůl musí splňovat určité podmínky, jenom tak se nám bude pracovat dobře a nebudeme mít zdravotní nebo jiné problémy. Pamatujte, že u pracovních stolů nejvíce záleží na výšce pracovní desky, její kvalitě a na pracovní ploše, kterou určuje velikost desky. V žádném případě pracovní stůl nevybírejte jen podle ceny.

Výška stolu

Deska by měla být v takové výšce, abyste si nemuseli při práci křivit záda. Horní část paží visí vertikálně a předloktí je v horizontální poloze. Podpůrné prvky desky by neměly překážet v pohybu. Konstrukce stolu musí umožnit zaujmout optimální (referenční) pracovní polohu. Touto polohou je myšlena poloha vsedě. Prostor pro dolní končetiny by měl mít minimální výšku 60 cm, šířku 50 cm a hloubku 50 cm.

 

Rozměr a materiál

Doporučené minimální rozměry pro běžnou pracovní desku stolu jsou 1 200 mm šířka x hloubka 800 mm. Nicméně rozměr by měl vždy být přizpůsoben zamýšlené činnosti. Například při práci s počítačovým monitorem by měl být umístěn ve vzdálenosti nejméně 40 cm od očí. S dnešními LCD obrazovkami to již většinou nepředstavuje problém jako dříve s klasickými velkými CRT monitory.

Stůl by měl být vyroben z takového materiálu, který zajistí jeho dostatečnou pevnost. Bude se také snadno udržovat běžnými čisticími prostředky. Z tohoto pohledu se jako nejvhodnější materiál jeví lamino, které se také nejčastěji používá k výrobě pracovních stolů. Také narazíte na masivní nábytek nebo dýhovaný nábytek, který vypadá reprezentativněji.

 

Stůl pro děti s naklápěcí deskou

Některé stoly mohou být výškově stavitelné i naklápěcí, to platí zejména u stolů pro děti. Podstatný je v tom případě sklon stolu. Ideální sklonění pracovní desky je o 8 až 10°. Neméně důležité je, kam stůl postavíme. Nejlepším umístěním je pod okno, kam dopadá nejvíce přirozeného světla. I tak by na stole neměla chybět lampička. Vždy by měla být umístěna na opačné straně, než kterou rukou vaše dítě píše. Pokud budete na stůl dávat monitor od počítače, pak by měl být o něco níže než oči. Dítě by se na něj mělo dívat lehce shora. Minimální vzdálenost je pak půl metru.

U práce se nemusí jen sedět

Novinkou v oblasti kancelářské práce jsou pracovní stoly pro práci ve stoje. Všichni, kdo si takto vybavili svou kancelář, si již tak často nestěžují na bolesti zad. Při práci vestoje se také lépe udržuje koncentrace. Pracovní stůl je možné opatřit posuvnými lištami. Kdykoli by vás práce vestoje začala unavovat nebo byste pociťovali potřebu si sednout, stačí jednoduše stůl posunout po liště dolů a k práci si opět sednout.