DŘEVOSTAVBY - zdravé bydlení. Ideální pro alergiky i astmatiky

V dřevěné chatě, která dýchá, můžete na alergii zapomenout
  |  

Jste alergik a nemůžete se potíží zbavit? Pravidelně navštěvujete lékaře, berete léky, vyhýbáte se kritickým místům? A napadlo vás, že příčina všech vašich obtíží může být schovaná doma? V obyčejném bytě je totiž docela problematické dosáhnout vhodné relativní vlhkosti. Dřevěné stavby ale "dýchají" a mohou být receptem na vaši alergii.

 

Bydlíte-li v suchém prostředí panelákového bytu, měli byste jej zvlhčovat na doporučených padesát až šedesát procent. Suchý vzduch totiž způsobuje vysychání sliznic a jejich podráždění, které se projevuje kašlem či slzením očí.

Pokud se ve standardním prostředí budete snažit dosáhnout ideální vlhkosti, zavdáváte příčinu ke vzniku nejrůznějších plísní, spórů a bakterií, které způsobují nejen alergie, ale i řadu daleko závažnějších onemocnění – například smrtelná zánětová onemocnění plic. Pokud vlhký byt či dům budete větrat, zvyšujete náklady na jeho vytápění.

Proč je bydlení v dřevostavbách zdravé
Řešením může být bydlení v dřevostavbě. Odborníci se shodují na tom, že dřevostavby se dají považovat za zdravé bydlení jednadvacátého století. A nejen odborníci, ale i ti, kteří již vyzkoušeli zdravé bydlení v domech z čistě přírodních materiálů a pokořili tak neduhy současné civilizace, jakými jsou například alergie nebo astma.

Je zřejmé, že historie bydlení z přírodních materiálů, tedy dřeva, sahá hodně daleko do minulosti. Zato alergie jsou záležitostí současnosti. V době, kdy jsme své životy uzavřeli do neprodyšných krabic, kde vládne ústřední topení a velmi těsná okna, začaly náš život díky suchému vzduchu provázet nepříjemné plísně, které, jak asi sami víte, naše současné neduhy výtečně podporují.

Roubená chata může být řešením pro ozdravný pobyt v přírodě

Roubenky plné energie
Také dřevěné roubenky zdaleka nepatří jen do skanzenu lidové architektury. Našemu venkovu dodávají roubené chalupy milou a vlídnou tvář. Ti, kteří je celoročně obývají nebo pouze využívají k víkendové a prázdninové rekreaci, chválí ten neopakovatelný pocit klidu a pohody, který z nich vyzařuje.

Není vůbec náhoda, že v roubenkách jako by se ukrýval duch starých dobrých časů. Ti, kteří na víkend do takové chalupy jezdí, mohou potvrdit, že je v nich ukryta nějaká neviditelná energie a že se tam cítí mnohem lépe než v krabicích z panelů.

"Dřevo je přírodní materiál, který příznivě působí na zdraví člověka. Vyzařuje z něho energie, kterou nastřádal strom během svého života," potvrdil majitel rekonstruované krkonošské roubenky Jiří Černý. "Domy sroubené dnes nebo už před dvěma stoletími ze smrkových, borových, modřínových nebo jedlových trámů mohou volně dýchat. Nedrží se v nich proto bakterie a další mikrobi a velmi prospívají alergikům," dodal ještě. Když se při rekonstrukci navíc použijí okna, která neruší vzhled stavby, a ta se zkrášlí vysazenými letničkami, je celkový dojem idyly dokonalý.