Zlozvyky v koupelně! Nepodporujte semeniště bakterií

Koupelna je v bytě jedním z míst s největším výskytem bakterií
  |  

Ať už si potrpíte na čistotu, nebo jste s úklidem tak trochu na štíru, bakteriím v domácnosti se nevyhnete. Za normálních okolností se lidský imunitní systém dokáže proti těmto neviditelným potvůrkám bránit. Co však musíme sledovat, je, aby nedošlo k jejich přemnožení. Odstraňme proto své zlozvyky, které k množení bakterií často vedou.

Nejvíce bakterií není na toaletě, jak bychom si mohli myslet, ale v kuchyni, kde připravujeme jídlo, a pak v koupelně. Víte, že můžeme bakterie v koupelně rozmnožit až trojnásobně? Mohou za to naše zlozvyky při sprchování nebo čištění zubů. Co vše ještě přispívá k přemnožení bakterií, které mohou ohrožovat naše zdraví?

Mycí houba jako množírna bakterií
Všichni víme, jak je příjemné, když s trochou mýdla získáme pěnu, kterou houbou roztíráme po celém těle. Kdo by neměl rád tu příjemnou masáž pokožky? Jenže ruku na srdce. Co uděláme po skončení koupele? Houbu, tak jak je, necháme na okraji vany s tím, že uschne. Prostě si jí dál už nevšímáme. A tím dáváme bakteriím šanci k přemnožení. 

Houbu bychom měli vždy nechat uschnout pověšenou a pravidelně jednou za šest týdnů bychom ji měli vyměnit. Kdo používá spíše hadrové žínky, měl by je každý týden vyprat společně se světlými ručníky na vyšší teplotu okolo 60 °C.

Lahvička s pěnou – ubytovna pro bakterie
A podívali jste se někdy pod lahvičku se šamponem? Schválně, jak často nadzvednete láhev s pěnou nebo šamponem, abyste pod nimi uklidili? Nevěřili byste, co se pod nimi ukrývá za nečistotu. Plastové lahve mají obvykle vypouklá dna, která dávají šanci vodě stékající po nádobě. Teplo a vlhko v koupelně pak už jen urychlí a dokončí proces množení bakterií, které si jistě libují, jak příjemné prostředí jste jim vytvořili.

Všimli jste si někdy, jak se kolem odtoku a v rozích sprchové vaničky hromadí mastná vrstva? To není nic jiného než zbytky nečistot, částečky kůže, mastnota, teplá voda. Pro bakterie není příjemnější prostředí. Už za čtyřiadvacet hodin vám bakterie poděkují, protože se mohou přemnožit a způsobit například plíseň nohou nebo nehtů.

Při splachování přiklopte mísu
Sprcha a umyvadlo se záchodem v jedné místnosti je také příležitost pro šíření bakterií. Při spláchnutí toalety se kapičky nečistot z toalety mohou dostat do vzdálenosti až dvou metrů No a umyvadlo se zubními kartáčky nebo třeba otevřeným krémem na obličej je nezřídka v této doletové vzdálenosti. Toaletní mísu bychom při splachování proto měli vždy zavírat.

Co bychom rozhodně neměli dělat, je nosit si do koupelny zbytečnosti. Opravdu si potřebujete v koupelně číst nebo telefonovat? Potřebujete vážně v koupelně používat tablet? Sice si po použití toalety umyjete ruce, ale tyto věci po koupání či potřebě jistě nevydezinfikujete. Při splachování odletujícími kapénkami kontaminujete úplně všechno. Třeba i vaši knížku, kterou jste na chvíli odložili na roh vany.

Do koupelny bychom neměli nosit ani kosmetiku. Lepší je pořídit si nějaký hezký stoleček do ložnice. Vše, co totiž přijde na obličej, by nemělo přijít do styku s bakteriemi a vlastně ani s vlhkem. Obzvlášť jde-li o balení, které zavřeme a nedostane se k němu vzduch.

Pumpička na mýdlo, tam to bakterie milují
A co teprve pumpička na mýdlo. To je doslova ráj pro bakterie.

Zajímavou ubytovnou pro bakterie je pumpička na mýdlo, obzvlášť místo, kterého se dotýkáme před mytím a v případě občasného používání i místo, kudy mýdlo vytéká. Tam se totiž spojí s prachem a vytvoří velmi nehygienický kousek, který při dalším mytí dáme přímo na ruce. Pokud to jde, část na pumpování pravidelně omývejte nebo si nejprve ruce opláchněte vodou a následně si dejte trochu mýdla.

Zubní kartáček nemusíte do výměny zdevastovat
Samostatnou kapitolou je zubní kartáček. Ruku na srdce, jak často jej měníte? Až obrousíte štětinky? To je ale špatně, kartáček byste měli měnit jednou za měsíc a je jedno, v jakém stavu jsou štětinky. A kdo si myslí, když kartáček uzavře do pouzdra nebo pracovní plochu překryje plastovým krytem, že udělal to nejlepší pro hygienu, je na omylu.

Právě svým jednáním znemožnil vysychání kartáčku a vlhkem napomohl pomnožení bakterií. Ideální je zubní kartáček dobře opláchnout a uložit do svislé polohy tak, aby mohl pořádně vyschnout. Nic nezkazíte, když ho občas pročistíte ústní vodou. Také by se v žádném případě neměl dotýkat jiného kartáčku.

Ručníky v koupelně bychom měli měnit každých pět dní. Záleží na tom, jak často se koupete. Ale týden je opravdu maximum. Pokud máte jeden i na toaletě na ruce, určitě použijte nový každé tři dny. Myslíte si, že budete plýtvat? Možná ano, ale pro zdraví uděláte maximum.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru