Zašlý chrom a nerez vyčistíte jablečným octem, sodou či Coca-Colou

Chromové prvky v koupelně dobře vyčistí jablečný ocet
  |  

V domácnosti, v koupelně či v kuchyni míváme řadu kovových předmětů či ozdobných ornamentů, které jsou z chromu nebo nerezu. Jejich používáním tyto části zařízení za čas vypadají nepěkně a je potřeba je vyčistit. Prostředky na jejich čištění najdete ve spíži.

Chromované předměty bychom na začátku měli otřít vlhkým, měkčím hadříkem a dalším měkkým bychom je měli poté vyleštit. Pokud je věc špinavá či upatlaná, je dobré ji omýt nějakým nepříliš agresivním čisticím prostředkem.

Jablečný ocet a jedlá soda
Velmi pomáhá třeba přeleštění jablečným octem. Pokud omytí nestačilo, na suchý hadřík naneseme jedlou sodu a mastný flek jemně očistíme, poté znovu použijeme mýdlo a vyleštíme. Jedlá soda je také asi nejlepší a nejméně agresivní metoda na různé připáleniny.

Jakékoliv jiné drsné čističe mohou chromování silně poškodit. Dříve se doporučovala sůl, ale ta je také hodně agresivní, proto se používá jen občas ve formě řídké kašičky smíchané s jablečným octem na vyčištění vnitřku různých chromovaných nádob.

Coca-Cola vrátí chromu lesk
Další a trochu drsnější možností je použití obyčejné Coca-Coly. Ta díky své bublinkové koncentraci, barvivu a obsahu cukru dokáže za okamžik dát veškeré špíně definitivní sbohem. Stačí nápojem postupně polévat inkriminovanou věc a tvrdší stranou houbičky trochu drhnout.

S alobalem raději opatrně

Pro lepší třecí efekt použijte zmuchlaný alobal. Hliník se rzí chemicky reaguje a vytváří směs, kterou lze snadno setřít nebo seškrábat. Vzhledem k tomu, že je hliník měkčí než většina jiných kovů, nepoškrábete s ním citlivou chromovou vrstvu ani kov, který překrývá. I přesto ale musíte být velice opatrní, aby se chrom nepoškodil. To byste museli provést pochromování znovu, jelikož oděrky na podkladovém materiálu začnou brzy korodovat. Na závěr stačí vše opláchnout vodou.

Klasika z drogérie
Další variantou jsou klasické čisticí prostředky ze supermarketu. Záleží na stupni znečištění. Některé preparáty dokáží prokázat výtečnou službu, nesmí být však příliš agresivní, aby nezpůsobily nepříjemnou škodu. Nejdříve zkuste povrch otřít měkkým vlhkým hadříkem. Následně začněte s pomocí prostředku postupně leštit. Když tato metoda nebude fungovat, zkuste vyzkoušet něco jiného.

Jak na čištění nerezových předmětů
Nerezová úprava je dnes velmi oblíbená. Předměty můžeme ošetřovat normálně v horké vodě s nějakým tekutým neabrazivním čisticím prostředkem. Existují i přímo různé čističe nerezu, ale v naprosté většině případů nám stačí, když i velmi zašpiněný předmět necháme odmočit v mýdlové či jarové vodě a pak ho normálně umyjeme.

Rozhodně bychom neměli předměty z nerezu drhnout různými škrabkami a čistícími písky. Nerezové předměty velmi hezky nablýská to samé co chrom, hadřík namočený do jablečného octa. Dobré výsledky má i citronová šťáva.