Není koberec jako koberec. Jak vybrat ten správný a čím se při výběru řídit?

Váš koberec bude milovat i váš zvířecí mazlíček, budete jej muset ale čistit o dchlupů
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Koberec interiér bytu zútulní a zateplí, je příjemný na dotyk. Kdysi byl výsadou panovníků, dnes si ho může dovolit každý. Můžete vybírat z nepřeberného množství vzorů a typů koberců. Jenže není koberec jako koberec. Když už se pro něj rozhodnete, podle čeho a jak byste měli koberec vybírat?

Výběr koberce začíná tím, že si dobře promyslíte, jakou funkci má koberec ve vašem interiéru plnit. Dobře zvažte, zda je do místnosti vhodnější celoplošný či kusový koberec – obě řešení mají nesporné výhody i slabší stránky. A až si koberec vyberete, otočte jej na rub a pečlivě prostudujte piktogramy, prozradí vám totiž o koberci spoustu podstatných informací.

Ujasněte si požadavky a využijte pozitiva

Při výběru koberce se hlavně nenechte ovlivnit záplavou barev, tvarů a nádherných vzorů a vybírejte na základě racionální úvahy. Ujasněte si základní požadavky, například do jaké místnosti koberec vybíráte, jakou funkci má plnit a jaká jsou vaše očekávání. Do těchto úvah samozřejmě zahrňte dvě rozpustilá dítka a tříbarevnou kočku, i oni patří mezi hlavní uživatele koberce. Zvažte ale i další okolnosti. Třeba při výběru koberce do ložnice nemusíte tolik řešit vysokou zátěžovost, zatímco koberec v obývacím pokoji si o ni přímo říká.

S novým kobercem změníte vzhled celého interiéru. Koberec místnost zútulní, zateplí a vytvoří domáčtější atmosféru. Pokud pečlivě sledujete výdaje za energie, uvítáte i to, že koberec udrží v místnosti zhruba o čtvrtinu více tepla, takže logicky snižuje vaše náklady na vytápění. Bydlíte-li v bytovém domě, ocení ho i sousedé pod vámi - vaše kroky nebudou tolik slyšet. Hlučnost kroků by se samozřejmě měla snížit i ve vašem interiéru. 

Kusový nebo metráž?

Celoplošný metrážový koberec volte v případě nejrůznějších nerovností či horší úpravy podlahy. Do ložnice se hodí koberec z přírodních vláken, který krásně zahřeje a velmi dlouho vydrží jako nový. Pro dětský pokoj volte spíše koberce, které toho hodně snesou, počítejte s velkým množstvím nehod různého charakteru, znečištěním a mnohdy i mechanickým poškozením. Raději se v případě výběru koberce do pokojíčku svých ratolestí vyhněte vyšším investicím a přemýšlejte spíše o zátěžovém syntetickém koberci, kterého vám nebude tak líto, až ho budete za tři roky měnit.

Kusové koberce jsou velice žádané. Jsou menší, a lidé se tudíž nebojí kvalitnějšího provedení a často vyhledávají nákladnější, ručně tkané vlněné koberce. Hodí se především do pracovny, obývacího pokoje, kuchyně, ale i dětského pokoje.

Dokáží krásně rozsvítit interiér, takže se nemusíte bát výraznějšího kousku. Zároveň může kusový koberec rozdělit dvě části interiéru, třeba obývací pokoj od kuchyně nebo prostor dvou sourozenců v dětském pokoji. Nemusíte přitom sahat jen po koberci se silnicí, vybrat můžete i jednobarevný koberec s dlouhým chlupem, takzvaný shaggy. Pro dětské hry bude jistě náležitě využit.

Zajímejte se o detaily

Až si vyberete svého favorita, ujistěte se, že o něm víte vše podstatné. Měli byste především vědět, jakou zátěž vybraný koberec snese či do jakého prostředí je koberec vhodný. U některých koberců najdete dokonce i doplňující informace například o tom, zda na něj můžete postavit kancelářskou židli s kolečky nebo jestli mu nebude vadit podlahové vytápění. Takové informace najdete zpravidla v jeho popisu na e-shopu nebo pak na piktogramech na rubu koberce. Pokud nic takového nemůžete najít, zeptejte se přímo prodejce.