Zahradníkův rok – BŘEZEN. Zahradník se zapotí i při nižších teplotách

Nezapomeňte na průklest ovocných dřevin
Zobrazit fotogalerii (7)
  |  

V březnu si žádný zahradník už nemůže dovolit odpočívat. Čeká ho spousta práce při setbě zeleniny a jejím předpěstování, vysazování nových stromů a keřů, sázení letniček, vyhrabávání trávníku, roubování, řízkování, přípravě kompostu, jarního prořezávání a postřiku stromů. Zkrátka kdo v březnu zaspí, už to bude jen těžko dohánět.

Čím začnete, to záleží na tom, jaká vaše zahrada je, zda okrasná nebo užitková. Jestli dáváte přednost zelenině a ovoci, nebo spíš preferujete květiny, skalničky, případně máte zahradu kombinovanou.

Je ten pravý čas vysadit zeleninu

První březnová dekáda je poslední vhodný termín pro výsev semen paprik a brokolice pro předpěstování sazenic. Do poloviny měsíce je třeba vysít semínka pro předpěstování sadby rajčat a melounů. Do pařeniště či fóliovníku lze za příznivého počasí  vysévat karotku, ředkvičku, bazalku a sázet předpěstovaný raný salát. Salát ke sklizni mladých listů můžete vysévat v průběhu měsíce při vhodném počasí přímo na záhon a klíčící rostlinky přikrýt netkanou textilií. Vysazovat lze již cibuli sazečku a česnek.

V polovině března je nejvyšší čas vysít rajčata. Jejich výběr není zrovna snadný, sortiment obsahuje desítky odrůd. Určitým vodítkem by mělo být, jestli je chcete pěstovat na venkovním záhonu, ve skleníku či vysadit do nádoby. Řada odrůd je totiž těmto podmínkám přizpůsobena, a pokud je budete pěstovat jinde, nevyužijí svůj potenciál a vy se zbytečně ochudíte o úrodu.

S prvními teplými dny začne růst i zelenina, kterou jste vyseli nebo vysadili už na podzim. Nejčastěji jde o špenát, tímto způsobem se ale pěstuje i salát nebo cibule. Ta se sklízí buď na jaře jako naťová cibulka, nebo až v létě jako klasická cibule. Mezery v řádcích se doplňují nejčastěji dosetými ředkvičkami, můžete sem ale vysázet i cibuli sazečku nebo sazenice salátu.

Péče o stromy a keře

Po oschnutí promočené země můžeme rovněž začít s výsadbou ovocných stromků, které jsme nestihli zasadit na podzim. Nejprve přijdou na řadu keříky drobného ovoce, jako je rybíz a angrešt, které dříve raší. Až se více oteplí, pustíme se do sázení lísek, vinné révy a také broskvoní, meruněk a aktinidií, které se ostatně nejlépe ujímají právě v tuto dobu.

Nezapomeňte na průklest ovocných dřevin. Pracujte jen s čistým a ostrým nářadím. Do konce dotáhněte také základní řez jabloní a hrušní. Delší výhony maliníku i ostružníku zkraťte na sto třicet centimetrů, ty krátké odstřihněte hned u země. Dokončujeme postupně řez rybízu a angreštu.

Březen je také vhodným obdobím pro roubování. Máme-li ve své zahrádce zdravé silné stromy, ale ovoce není nic moc, přeroubujme je. Existuje celá řada zahradnických podniků, kde se dají vhodné rouby zakoupit i přes internet. Výhodnější je však osobní návštěva, kterou můžeme spojit s odborným poradenstvím. Zkušený zahradník nám nejenom doporučí vhodnou odrůdu, ale též poradí, jaký způsob roubování zvolit.

Květiny za okna i do záhonu
Balkonové rostliny, schované před zimou ve sklepích nebo na chodbách, začínáme otužovat. Dobré je časté větrání těchto prostor a postupné zvyšování zálivky. V březnu i tyto druhy v případě potřeby přesazujeme, dělíme a řízkujeme. Přesazujeme pokojové i balkonové rostliny, kterým už nestačí stávající velikost květináče. Nový květináč má být jen o něco málo větší než ten původní. U exemplářů zasazených ve velkých nádobách vyměňte alespoň svrchní vrstvu zeminy.

Můžeme začít s předpěstováním begónií a dosny. Hlízy begónií necháme nějakou dobu před samotnou výsadbou ve vlažné vodě. Hlízy ostatních rostlin zatím stále ještě udržujeme v místnosti s nízkými teplotami, chráníme je tak před předčasným narašením. V polovině března uložíme také hlízy přezimovaných jiřinek do beden s rašelinou, zakryjte je asi deseticentimetrovou vrstvou zeminy a umístěte je do skleníku.

V březnu je vhodné předpěstovat si sazeničky letniček, které mají delší vegetační dobu nebo jsou citlivé na jarní mrazík. Patří mezi ně aksamitník, astra čínská, kosmatec, slaměnka smil listnatý, gazánie nebo hvozdík čínský. Semena se vysévají do poloteplého pařeniště nebo na okenní parapet.

Nezapomeňme na trávník

Trávníku bychom brzy na jaře měli poskytnout řádnou ozdravnou kúru. Trávník se probouzí k životu, když teplota půdy stoupne asi na 5 °C. Sotva se tak stane, je třeba se chopit hrábí a důkladně zbavit celou plochu odumřelých částí trávníku, suchých zbytků nadzemních částí rostlinek a zároveň lehce provzdušnit povrch půdy. Trávník chce také prořezat, provzdušnit, pohnojit a zasít nový na místa, kde trávník chybí.

První jarní přihnojení by mělo následovat hned po prvním vyhrabání, tedy v březnu. Půda je po zimě vysílená, některé živiny trávník spotřeboval, jiné vyplavila voda mimo kořenovou zónu. Pro rozvoj kořenového systému mladého trávníku je v této době důležitý fosfor, u starších trávníků je třeba dodat hlavně dusík podporující růst nových výhonů.