Jak na citrusy v bytě: Správná teplota, dostatek světla a pravidelná výživa

V létě můžete citrusy vystrčit ven, ale musíte je nejdřív akliámatizovat v polostínu
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Citrusy pěstované v bytě jsou krásné. V létě nám na balkoně či terase připomenou středomořskou pohodu, v zimní zahradě zaujmou a potěší. Svou zelení rozsvítí halu i ložnici. Sazenice jsou snadno k dostání a ani pěstování není těžké, jen jim musíme dát to, co potřebují.

Pěstování citrusů v bytě je u nás nejrozšířenější způsob pěstování, protože je nejpřístupnější a nevyžaduje příliš náročné úpravy okolí. V bytě mají rostliny stísněné podmínky a nepřirozené prostředí, proto je pěstitel nucen tyto vnější faktory co nejvíce přizpůsobit potřebám rostlin.

Citrusy v zimě chtějí chladno a světlo

Z hlediska teplotních nároků není situace v bytech úplně vyhovující. Úskalím je vhodné přezimování rostlin. Nejlepší je chladné zimování rostlin, k tomu je však potřebná nevytápěná místnost s vhodnou orientací okna. Takže v úvahu připadá světlá hala, zimní zahrada či jiná nevytápěná místnost s dostatkem světla. Teplota by se v zimním období krátkého dne měla pohybovat mezi 3 až 10 oC.

Toto teplotní rozmezí platí přibližně pro období od poloviny listopadu do druhé poloviny února. V tomto období je den dlouhý pouze 8 - 10 hodin, což je pro citrusy nevhodné. Nízké teploty tak vyrovnávají zimní nedostatek světla. S postupným prodlužováním dne můžeme teplotu zvyšovat až na 20 - 24 oC. Zvýšení teploty již není nijak problematické.

Většina pěstitelů rostliny přenáší do teplejší místnosti. Pokud pěstitel nemá vhodné prostory pro chladné přezimování, je vhodné rostlinám teplotu alespoň snížit na 16 - 18 oC. Při vyšších teplotách některé rostliny mohou při nedostatku světla shazovat listy. Teplota během vegetace by se měla pohybovat v rozmezí 22 - 26 oC, což bytové podmínky vesměs splňují.

Nedostatek světla se projeví na listech

Osvětlení je v bytě problematické po celý rok, protože okno podstatně omezuje úhel slunečního svitu - délku přímého slunečního záření. Tento nedostatek se projevuje nepříznivě na rostlinách, které pak rostou nepravidelně. Listy mohou být neobvykle velké a deformované. Proto citrusy umisťujeme vždy co nejblíže k oknu.

Někteří pěstitelé citrusů doporučují, aby se v letním období rostliny otáčely a donutily se tak k tvorbě pravidelné koruny. Nezajistíme-li rostlinám pravidelné a rovnoměrné osvětlení ze všech stran, nemůžeme po rostlinách chtít, aby byl růst rovnoměrný a pravidelný v celé koruně.

Pokud umístíme rostlinu špatně, rostlina tím trpí a starší listy, které se již nemohou natáčet ke světlu, většinou během několika týdnů zežloutnou a opadávají. Jestliže jsou na rostlině plody či květy, může dojít také k jejich opadání.

Vyvenčete své citrusy, ale aklimatizujte je

V létě je možné citrusy také letnit na zahradě, balkóně či terase, kde budou jistě působivým doplňkem. Při vynášení rostlin ven však nesmíme zapomenout, že venku je intenzita světla desetkrát vyšší než v místnosti a rostlinám musíme dát čas na přizpůsobení. Proto je nejdříve umístíme nejlépe do polostínu stromů a až po  2 - 3 týdnech je můžeme dát na světlejší místo.

Při přenesení z polostinného místa v bytě na slunečnou terasu může dojít k popálení listů, které pak opadají a rostliny můžou i uhynout. Zpět domů je stěhujte tehdy, když venkovní teplota začne klesat pod sedm stupňů Celsia.  

Výživa je základ - přihnojujte

Důležitá je v bytových podmínkách pěstování citrusů také výživa. Rostliny jsou pěstovány v nádobách a po přesazení má rostlina dostatek živin pouze první tři měsíce. Potom dochází k poklesu obsahu živin a je nutné rostliny pravidelně přihnojovat Zcela optimální je pravidelné každodenní přihnojování rostlin zálivkou.

V době intenzivního růstu zaléváme citrusy denně nebo obden, podle teploty. V zimě postačí zálivka jedenkrát za sedm až deset dní, a to bez přihnojování. Většinou se však používá přihnojování koncentrovanějším roztokem hnojiva (0,2 - 0,8 %) jedenkrát za dva až tři dny.