Dejte bytu nový kabát: Jak barvy stěn ovlivňují naši psychiku

Volba barvy rozhoduje o tom, jak se budeme v bytě cítit
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Když chcete proměnit byt rychle a levně, tak vymalujte. Zvládne to lehce každý začínající kutil. Jednolitým bílým stěnám už odzvonilo, v módě jsou nyní barvy. Pokud máte chuť obléct stěny svého příbytku do nového kabátu, je právě v jarních měsících ta nejlepší příležitost.

Trendy dnes přejí nejen barvám, ale i jejich nejrůznějším a často i odvážným kombinacím. Světlé i tmavé odstíny, mramorování, barevné motivy stříkané nebo tupované přes šablony, nic není zakázané. Je třeba jen sladit zařízení pokoje s barvou stěn tak, aby celek působil harmonicky a vyváženě. Při výběru barevných kombinací bychom měli brát v úvahu odstíny nábytku, textilu a podlahy v interiéru.

Volba odstínu - není modrá jako modrá

Některé barvy působí vlivem slunce sytěji a jasněji a naopak při umělém osvětlení se stávají pochmurnějšími a bledšími. Nejvíc ovšem záleží na vkusu každého, kdo se rozhodne vyměnit sterilní bílou za některou ze široké palety pastelových barev. Než začneme malovat, je třeba si ale uvědomit jak barvy na nás a naše okolí mohou působit, i to, že vždy záleží na vhodně zvoleném odstínu. Není totiž modrá jako modrá.

Je známé pravidlo, že menší pokoj či byt a také tmavší prostory orientované na sever je vhodné vymalovat světlejšími barvami, abychom je opticky zvětšili a prosvětlili. Letošním trendem jsou světlé tóny, které vycházejí z bílého základu. Při volbě barvy je třeba také respektovat osobní vkus, naturel a temperament obyvatel bytu. Energičtí lidé se potřebují po příchodu do bytu uklidnit, proto raději volí studené barvy, jako je modrá, zelená nebo hnědá. Bílá, žlutá a oranžová naopak dodávají energii.

Barevné stěny mohou aktivovat nebo uklidnit

Barvy také můžeme rozdělit na teplé a studené nebo aktivující a zklidňující. Do pokoje hodně aktivních dětí nevolíme barvy nutící k ještě větší aktivitě, ale naopak se snažíme vhodnými barvami aktivitu dětí mírnit. Máme-li však doma melancholika či introverta, můžeme ho vhodně zvolenou barvou stěn povzbudit.

Například červená barva je velice aktivní až agresivní, prostorotvorná. Ale působí teplým dojmem. Při přechodu z místnosti vymalované bíle do jiné, s červenými stěnami, máme dojem, že teplota v místnosti se zvýšila. Červená barva potlačuje pachy a podporuje chuť k jídlu. Hodí se tedy například do kuchyně a nedoporučuje se do ložnic.

Modrá do ložnice, žlutá do kuchyně, fialová je reprezentační

Modrá barva ve velké ploše může u někoho špatně působit na psychiku. Ale také je to barva dálky a vzduchu. Modře vymalovaná ložnice s vhodně vybraným odstínem působí vzdušně a vyvolá příjemnou představu dálav. Fialová je zase extravagantní, tajemná a exkluzivní barva. V tmavém provedení je vážná a slavnostní, tudíž vhodná do reprezentačních a obytných prostorů.

V interiérech je velmi oblíbená žlutá barva, působí dobře, je-li směrována do zlatavých tónů podobných žloutku. Jde o teplou, aktivní a energetickou barvu. Nehodí se proto na stěny ložnice. Vhodná je spíše do pracovny nebo obývacího pokoje. Žlutá také podporuje vnímání jemných vůní.