Posaďte se, prosím: Jak správně vybrat sedací soupravu

Pohodlí a životnost, to jsou atributy, které po sedačce vyžadujeme
Zobrazit fotogalerii (6)
  |  

Dominantou a chloubou každého obývacího pokoje je sedací souprava. Právě sedačka bývá centrem všeho dění, na ni usadíte návštěvu a právě ona slouží i k odpočinku celé rodiny. Na sedací soupravě trávíte spoustu času, proto je třeba vybírat kvalitu tak, aby odolala zátěži a dlouho vypadala jako nová. Podle čeho ale sedačku vybírat?

Jedním z nejdůležitějších kritérií  je rozměr a tvar sedačky. Ta by se měla pohodlně vejít do vašeho obývacího pokoje. Neméně důležitý je samozřejmě také vzhled sedací soupravy, měla by jak stylově, tak barevně zapadat do interiéru pokoje. To ale není zdaleka všechno. Vnější znaky by ale neměly být to jediné, co rozhoduje o koupi sedačky. Je třeba vzít v úvahu i další náležitosti tohoto důležitého kusu nábytku.

Důležité je i to, co nevidíte

To, co je na první pohled očím ukryté, je kvalita konstrukce. Ta může být z plastu, dřeva nebo kovu. Vzhledem k zátěži, kterou musí sedačka při každodenním užívání nést, rozhodně nedoporučujeme konstrukce plastové, které jsou nejnáchylnější k poškození. Dřevěné i kovové konstrukce se vyznačují dlouhou životností a při běžném používání není třeba dělat mezi nimi rozdílu. Pokud plánujete koupit rozkládací rohovou sedačku, která bude denně zároveň sloužit jako lůžko, bude lepší zvolit raději sedačky s kovovou konstrukcí.

Měkké nebo tvrdé posezení

Dalším kritériem, které byste rozhodně neměli při výběru sedačky podceňovat, je typ výplně. Výplň totiž rozhoduje nejen o pohodlí při sezení, ale také o životnosti soupravy. Nejlevnější sedačky mají výplň molitanovou, která se velmi brzy prosedí a vniklé důlky znehodnotí nejen vzhled sedačky, ale i pohodlné usazení. Lepší volbou jsou výplně z různých pěn, používají se polyuretanové pěny nebo velmi elastické studené pěny. Jejich volba závisí na vašich požadavcích na měkkost sedačky. Někdo preferuje měkké gauče, do kterých se tělo zaboří. V tom případě volte měkčí pěny. Příznivci tvrdšího sezení mohou volit tužší pěny, podobně jako u matrací s různými tuhostmi.

Textil nebo kůže, to je, oč tu běží

U mnohých bude rozhodovat také materiál potahu, který je podstatný z hlediska údržby i pohodlí. I když je materiálů spousta, základní volbou bude asi kůže nebo textil. Kožený potah

nabízí luxusní vzhled, ale současně má horší prodyšnost, což může být zejména v létě trochu nepříjemné.  Cenové rozpětí kožených sedaček je obrovské, stejně tak rozdíly v kvalitě. Celkově je kůže snadněji udržovatelná, protože případné nečistoty stačí většinou setřít vlhkým hadříkem. Navíc je třeba dvakrát ročně provést speciální impregnaci.

Textilní potahy nabízí velké množství materiálů. Tady platí pro výběr jednoduché pravidlo. Čím menší podíl přírodních vláken, tím delší životnost. Pokud máte malé děti, jistě oceníte materiály, jejichž vlákna jsou ošetřena tak, aby odolávala vodě nebo dokonce i omastku, a jejichž čištění je tak usnadněno.

Do malých prostor rohovou sedačku

Malé bydlení je sice útulné, ale zároveň musí být uspořádané, aby pojalo stejné množství věcí a nábytku jako velký byt a přitom nepůsobilo přeplněně. Krásně bydlet se tak dá i v malém bytě, je třeba jej jen správně přizpůsobit vašim požadavkům a možnostem.

Jestliže si třeba potrpíte na návštěvy a rodinné sešlosti, určitě zvolte větší gauč či pohovku, aby se posadili všichni bez ohledu na to, zda má místnost patnáct nebo padesát metrů čtverečních. V takovém případě rohová sedačka nikdy nezklame.

Pokud rádi trávíte čas na gauči lehkým podřimováním, hraním s dětmi nebo prostým válením se u televize, je třeba volit kvalitní sedák, který nabídne dostatek prostoru a maximální pohodlí pro vaše záda. Rohová sedací souprava je jasným favoritem hlavně pro ty, kdo bydlí v malých bytech a počítají každý centimetr místa. Tyto modely bývají doplněny o prodloužený rohový díl, kde je radost se natáhnout po nedělním obědě.

Sedačka do U do větších prostor

Sedací soupravy do U se hodí pro početnější rodiny. Jejich robustní vzhled odlehčíte například barevnými polštářky nebo vhodně zvoleným konferenčním stolkem přirozeně působícím jako centrální odkládací plocha. Tento typ sedačky si zamilujete pro jeho variabilitu, ale opatrně s ním nakládejte v případě, že máte menší obývací pokoj. Pokud jej zavalíte množstvím nábytku, poličkami, tmavými barvami či zbytečnostmi, vyvolá pocit stísněnosti.

Do garsonky rozkládací sedačku

Do malých bytů, zejména pak garsoniér, se perfektně hodí sedací souprava rozkládací, která plní funkce odpočinkového gauče i kvalitního zázemí pro spánek. Při výběru tohoto gauče si ale dejte pozor na jeho kvalitu zpracování. Tady se nevyplatí šetřit, protože pouze kvalitně zpracované rozkládací pohovky slibují zdravý spánek každý den. Myslete také na to, že každodenním roztahováním gauče se zvyšuje míra jeho opotřebení, kvalita zpracování od renomovaných výrobců je proto rozhodující.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru