Volební mašina se rozjíždí... Kdo povede Středočeský kraj?
6. a 7. října voliči rozhodnou o tom, zda se bude ve Středočeském kraji rozumně plánovat a investovat, anebo nadále pouze rozdávat jen některým vyvoleným obcím, podkuřovat Číňanům a strategický rozvoj kraje nadále zanedbávat.
Výzkum volebního potenciálu
Česká televize si pro své potřeby nechala v létě 2016 zpracovat výzkum volebního potenciálu politických stran. Zástupci stran, které se umístily na prvních osmi místech, byli pozváni do právě probíhajících předvolebních televizních debat. Výzkum pro českou televizi vypracovaly dvě renomované společnosti pro výzkum veřejného mínění Median a STEM/MARK. Dokument byl vyhotoven k 5. 9. 2016, výzkum proběhl v době od 8. srpna do 3. září 2016. Ve Středočeském kraji byl volební potenciál zkoumán na vzorku 1 292 respondentů. Celkový počet respondentů, kteří vstoupili do výpočtu volebního potenciálu, je 802.
(Zdroj: www.ceskatelevize.cz).
VOLEBNÍ POTENCIÁL ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla v kraji v současnosti hypoteticky získat, pokud by se k ní přiklonili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb. Do volebního potenciálu Strany A vstupují pouze respondenti, kteří nevylučují účast u voleb a zároveň:
•uvedou spontánně danou politickou Stranu A jako hlavní preferovanou nebo
•uvedou spontánně jinou politickou stranu jako hlavní preferovanou, ale řeknou, že si v případě své účasti nejsou zcela jisti jejím výběrem, a mezi dalšími vážně zvažovanými uvedou Stranu A nebo
•neuvedou spontánně žádnou politickou stranu jako hlavní preferovanou a mezi vážně zvažovanými uvedou Stranu A
Kdo má šanci Středočechům vládnout
Výsledky výzkumu volebního potenciálu České televize ve Středočeském kraji dopadly nejlépe pro politické Hnutí ANO 2011, jehož volební potenciál činil v září 32,5 procent. Současná vládnoucí ČSSD získala 23 procent. O procento méně, tedy 22 procent získalo hnutí Starostové a nezávislí, kteří jdou do krajských voleb tentokrát samostatně, bez koalice s TOP09. Na čtvrtém místě se umístila ODS (19 procent), těsně následovaná TOP09 (18 procent) a komunisty (16,5 procenta). Do zastupitelstva Středočeského kraje mají šanci proniknout i zástupci hnutí Spolu pro kraj - (KDU-ČSL, Zelení a SNK ED) s volebním potenciálem 12,5 procenta, Česká pirátská strana a Svobodní a Soukromníci (obě strany 6 procent).
Výsledky výzkumu volebního potenciálu:
1. ANO 2011 32,5 %
2. Česká strana sociálně demokratická 23,0 %
3. STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ 22,0 %
4. Občanská demokratická strana 19,0 %
5. TOP 09 18,0 %
6. Komunistická strana Čech a Moravy 16,5 %
7. Spolu pro kraj - KDU-ČSL, Zelení a SNK ED 12,5 %
8. - 9. Česká pirátská strana 6,0 %, Svobodní a Soukromníci 6,0 %
Jak to bylo v roce 2012?
V roce 2012 zvítězili v krajských volbách ve Středočeském kraji sociální demokraté. Vyhráli volby i přes neslavný osud bývalého hejtmana ČSSD Davida Ratha, přistiženého policií s milióny korun v krabici od vína. V současné době na kraji pohodlně vládnou s komunistickou podporou v zádech. Ve volbách v roce 2012 získali 21,79 % hlasů, těsně následováni komunisty s 20,57 % hlasů. Do opozice v kraji zasedli Občanští demokraté (ODS) s 18,32 % a koalice TOP09 a Starostové a nezávislí (STAN) s 11,71 % hlasů (zdroj: www.volby.cz).
Vítězní oranžovorudí krajští zastupitelé pokračují v populistické politice rozdávání, například v poskytování žákovského jízdného zdarma (ale jen někam, ne vně Středočeského kraje, o jízdách do Prahy nemluvě), vyznávají politiku neprůhledného přidělování krajských dotací spřáteleným starostům a přehnané sebeprezentace na krajských webových stránkách nebo v krajských novinách Středočech. Nikdy se nedistancovali od podivných praktik exhejtmana Ratha, za jehož vlády panovala v budově krajského úřadu patologická atmosféra strachu, nejistoty a šikany, jak na straně zaměstnanců úřadu, tak na straně mnoha starostů a zaměstnanců obcí, kteří marně a zcela neomluvitelně čekali po celé měsíce na podpisy důležitých dokumentů.
http://sebejistota středočeské sociální demokracie
Kdo v říjnu vyhraje?
Televizní debata s kandidáty Středočeských krajských voleb se bude konat 4. října 2016. Ve čtvrtek 6. října pak proběhne v televizi Superdebata s předsedy stran a hnutí. Pozváni budou zástupci těch uskupení, která byla na základě výsledku volebního potenciálu pozvána alespoň do dvou krajských debat, respektive tří debat v případě koalic.
Koho vyberou středočeští občané ve volbách 6. a 7. října a jaké budoucí směřování středočeského regionu svým hlasem zvolí, zjistíme již za dva týdny.
Čtěte dále
Volby v kraji se blíží: ČSSD a ANO drtí konkurenci, pravice se krčí v koutě
Pravicově smýšlející obyvatel Středočeského kraje roní krokodýlí slzy, zatímco jeho levicový souputník si mne ruce a spokojeně pomlaskává. Tak nějak vypadá současné rozložení politických sil. Na zvrat přitom už není moc času, k urnám se půjde 7. a 8. října.
Kdyby se teď volilo do krajských zastupitelstev, ve Středočeském kraji by vládla ČSSD (volební potenciál 20,6 %). V těsném závěsu by druhé místo bralo hnutí ANO (19,4 %), pomyslné třetí místo by připadlo KSČM (16,7 %). Pak dlouho, dlouho nic a až na čtvrté pozici by skončila první pravicová strana ODS (11,8 %).
Otázkou je, jak by vypadalo konečné rozložení sil a kdo by ve finále opravdu usedl do křesla hejtmana. Možné je totiž nejspíš úplně všechno. I když to na první pohled vypadá, že lídři ČSSD a ANO jsou na sebe jako kočka a pes, krajské spolupráci to většinou nijak nevadí. Navíc Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš už několikrát dokázali, že když jde o moc a vliv, dokáží spoustu věcí překousnout.
Jisté je jedno. Nadcházející krajské volby budou v mnoha směrech zcela odlišné než ty předcházející. Zaběhlé politické standardy jsou zapomenuty. Největší anomálií je nejspíš fakt, že dvě nejsilnější strany jsou spolu ve vládní koalici a pravicová síla se jaksi vytratila. A pokud má přijít pravicový restart, rozhodně to nevypadá, že to ODS nebo TOP 09 stihnou už v tomto volebním období.
Významné slovo budou mít zřejmě ještě váhající voliči, kteří mohou jednotlivým uskupením přinést nakonec rozhodující hlasy. Nelze ovšem předem určit, jestli pro ně bude podstatnější strana, jednotlivé osobnosti nebo třeba důraz na celospolečenské problémy. Na žádné velké přesvědčování však už není moc času.
Miloše Peteru, Jaroslavu Jermanovou, Zdeňka Štefka, Víta Rakušana nebo snad Martina Kupku? Dobrým řešením by mohl být i Petr Tiso.
PR článek
0Krajské volby jsou důležité. "Rozhodujete, zda se bude projídat, nebo investovat."
Citujeme zde Martina Kupku z ODS. Své plány a stanoviska k otázkám, které trápí kraj, představili i další kandidáti na hejtmana v rámci předvolební diskuze „Kam povedu Středočeský kraj“.
Debatu organizovala studentka politologie Barbora Urbanová z Dolních Břežan. Kladla si za cíl přiblížit krajskou politiku lidem a vyvolat diskuzi o ožehavých tématech, které trápí náš region. Moderovat přijel politolog Josef Bílek, člen občanského sdružení KohoVolit.eu: “Doufám, že vás diskuze obohatí, a pokud nejste rozhodnuti, koho volit, pomůže vám správně rozhodnout.“
23.6. se debaty v Dolních Břežanech zúčastnili středočeští lídři těchto stran:
Zdeněk Štefek (KSČM) - současný krajský radní kulturní a památkové péče; pracovník v IT
Martin Kupka (ODS) - starosta obce Líbeznice; dříve mluvčí Středočeského kraje, podnikatel v oblasti PR a komunikace
Vít Rakušan za hnutí Starosty a nezávislé (STAN): – starosta města Kolín; středoškolský profesor
Petr Tiso (TOP 09) – zastupitel města Jesenice; profesí lékař
František Kopřiva (Pirátská strana) - student ČVUT
Gabriel Kovácz (ANO 2011) - současný zastupitel města Rudná u Prahy, člen finančního výboru; ekonom, předseda prezídia Asociace družstevních záložen.
Kandidátka za ANO 2011, Jaroslava Jermanová, se omluvila, měla jednání v poslanecké sněmovně, jejíž je místopředsedkyní.
ČSSD se debaty nezúčastnilo. Současný hejtman Miloš Petera (ČSSD) pozvání nejprve přijal, poté jej zrušil z důvodu zahraniční cesty. Náhradu za sebe neposlal.
Kandidáti nejprve ve zkratce představili svůj program, který se budou následující 4 roky snažit v případě svého zvolení naplnit. Mluvili o konkrétních problémech a krocích, jenž je potřeba udělat ve školství, zdravotnictví a dopravě. Často byla zdůrazňovaná potřeba dokončit integraci veřejné dopravy s Prahou, o kterou se kraj snaží už 8 let a stále není dořešena.
V každém tématu naráželi disktující na špatné hospodaření, zadluženost a netransparentnost kraje. Kritiky směrem k současnému, již osmiletému vedení pod taktovkou ČSSD za spoluúčasti KSČM, padlo opravdu hodně, především od politiků, kteří sami v regionu spravují nebo zastupují nějakou obec.
Kraj má problémy
Za nosný nedostatek je považována chybějící dlouhodobá vize do budoucnosti bez jakékoliv strategie v jednotlivých oblastech. „Kraj musí někam směřovat. Zatím přešlapuje na místě od nikud nikam a žádné zacílení v současné době nevidíme,“ prohlásil Vít Rakušan za Starosty a nezávislé.
Petr Tiso z TOP 09 uvedl příklad na zdravotnictví: „Do středočeských nemocnic proudí stamiliony, a pokud vezmeme i externí zdroje, jsou to miliardy korun. Je úplně děsivá představa, že vedení středočeského kraje investuje bez jakékoliv zdravotnické koncepce.
Podle Martina Kupky (ODS) kraj v současné době naprosto nezvládá své kompetence a rozpočet projídá namísto toho, aby se investovalo. Vít Rakušan (STAN) upřesnil, že z 20, 7 miliardového rozpočtu na investice do kraje zbývá pouze 1 miliarda korun: „To je výsledek současného hospodaření,“ podotkl Rakušan
Na potřebě vést kraj hospodárněji a transparentně se shodli do jednoho všichni zúčastnění.
Podle komunistů, kteří spoluvládnou již 8 let, by transparentnímu řízení pomohl například rozklikávací rozpočet. STAN by šli ještě dál, transparentní by měly být i všehny příspěvkové organizace kraje. Rakušan několikrát zdůraznil, že by se dalo mnoho ušetřit, kdyby se soutěžily i zakázky pod 6 milionů, přestože to nepřikazuje zákon. Piráti trvají na zveřejňování veškerých informací, faktur i nad rámec zákona, smluv, usnesení zastupitelstva i dalších materiálů.
Bohatá byla debata na téma dopravy. Od ODS i STAN padl požadavek na vysoutěžení provozovatelů vlakové dopravy, jak je tomu běžné u autobusových spojů. Gabriel Kovács kritizoval tempo investování do silnic II. a III. třídy. „Kraj se chlubí, že dal 8,5 miliard do opravy středočeských silnic. Číslo platí za 4 roky. Reálně se za tyto peníze opravilo v průměru asi 125 kilometrů silnic za rok. To znamená, že se všechny silnice v našem kraji opraví za 65 let.“ Řešila se D3 i stavba pražského okruhu. Stavby by si přáli mít dokončené co nejdřív všichni kandidáti.
K tématu školství se narazilo například na téma nedostatek absolventů technických oborů a nezájem o učňovské obory. „ V okamžiku, kdy pekař, který peče dobré housky, odjede lepším autem, než absolvent humanitního oboru, který nemůže najít uplatnění, změní se i poptávka po řemeslných oborech.“
Padla i důležitá otázka, jak přesvědčit obyvatele, aby šli ke krajským volbám a zamysleli se nad nimi. „Není jiného řešení, než vysvětlit lidem, že jakási výplň mezi státem nahoře a obcemi dole má významnou roli tím, co spravuje. Kraj spravuje silnice, nemocnice, školy a může ovlivnit bezpečnost. Pokud půjdeme tou cestou jako současný hejtman, který se setká pouze se starostou a nikoliv s lidmi z ulice, tak o významu kraje obyvatele nepřesvědčíme.
Zde je stručně představení kandidátů.
Kam povedu Středočeský kraj?
Martin Kupka představuje své plány takto: „Jednou z oblastí, kde je naprosto třeba změnit politiku kraje je oblast školství. Střední školy, kterých kraj zřizuje více než 100, se potýkají se základními nedostatky. Ještě před 10 lety plynulo do školství jenom v běžných výdajích 630 milionů korun, v těch minulých letech to bylo řádově o 100 milionů korun méně. Zatímco obce své budovy opravit dokázali, v krajských školách se rodiče v některých školách skládají na to, aby se mohli vyměnit okna.“
Důležité téma je pro ODS vodohospodářství skrze budování malých vodních děl a dokončení integrace dopravy s Prahou. „Před 8 osmi lety bylo jasné, že je potřeba zajistit integrovanou dopravu, místo toho se spoje škrtali,“ podotkl Kupka. „Já osobně bych kraji dal větší spád, život a investoval bych,“ řekl na konci debaty Kupka.
Starostové a nezávislí (STAN) mají na prvním místě vzdělání.„ Chceme, aby absolventi byli v době 4. digitální revoluce schopni obstát na trhu práce. Pokrok sebou přináší i neblahé důsledky, lidé ve výrobních závodech začnou přicházet o svá místa, protože robotizace je rychlá. Kromě moderní infrastruktury potřebujeme moderní dopravu, vodovody a kanalizace. Prosazujeme transparentní a moderní kraj, ve kterém by měl být samozřejmostí vysokorychlostní internet,“ mluví o svých cílech Vít Rakušan.
Programem STAN se táhne jako červená nit pocit bezpečí v širším slova smyslu. Lidé by měli mít zajištěné primární potřeby v Maslowově pyramidě. Měli by se cítit bezpečí ve škole, v práci, u doktora i na silnici. V plánu je zpracování auditu nebezpečných míst v kraji, který by řešil i muniční sklady a chemické zátěže.
Podle Rakušana může náš kraj s Prahou uprostřed potenciál patřit pod dobrým vedením mezi technologicky vybavené, špičkové kraje nejen v rámci Čech, ale i celé Evropy.
„Byl bych rád, kdybychom my Středočeši začali vnímat své středočešství,“ ukončil debatu Vít Rakušan.
Petr Tiso (TOP 09):“ Chceme prosperující kraj, který je dobrým místem pro život. Tuto vizi jsme pojmenovali stejně jako náš volební program, Zdravé srdce Čech. Jak to chceme dosáhnout? Použiji celostátní heslo TOP 09, silou rozumu.“
TOP 09 má jednu z prioritních oblastí územního plánování a dobré a transparentní hospodaření, třetím tématem je doprava. „Podmínkou prosperity jsou také velmi dobře fungující veřejné služby jako zdravotnictví a školství. Poslední téma je kvalita životního prostředí, ve kterém lidé žijí,“ představuje svůj program Petr Tiso.
„Je potřeba, aby politici z Prahy a kraje zahodili politická trička a našli v mnoha ohledech společnou řeč,“ mluvil o integraci Prahy a kraje Tiso.
I ANO 2011 přináší do voleb jasnou vizi. „My jsme ji pojmenovali Kraj bez rizik,“ představuje program ANO Gabriel Kovács: „Kdybych byl konkrétní, doprava v kraji bez rizik znamená, méně nehod a lepší stav silnic. Zdravotnictví znamená motivovaný zdravotnický personál a záruka kvality.“
ANO by se ráda věnovalo spíše prevenci, než hašení havárií: „Nebudeme nepříjemně překvapeni, že někde spadne most, jako se tomu nedávno stalo v Loděnici,“ tvrdí Kovács.
KSČM se chce zaměřit na lidskou důstojnost. V rámci toho chtějí komunisté zachovat a rozvíjet služby v oblasti školství, dopravy a sociální oblasti. „Druhou částí programu je kvalita života, zde klademe důraz na bezpečnost, ve všech jejích podobách a pilířích, i na podporu životního prostředí.“ Třetím pilířem je regionální rozvoj celého kraje, podpora vzdělávání, vědy a techniky, podporu drobného podnikání a rozvoje cestovního ruchu. Dalším pilířem je racionalita, kde máme spoustu námětů na zlepšení hospodaření kraje a racionální vynakládání prostředků. Čtvrtým pilířem je důvěra. Ve vedení kraje by lidé měli mít důvěru.
„Když nepřijde do diskuze sociální demokrat, dostane slovo pirát,“ prohlásil František Kopřiva na úvod. Piráti chtějí kraj nové generace, kde by občané měli možnost snadno se dostat k veškerým informacím a více se zúčastnit rozhodování.
„Ani nevíme, kdo z nás bude kandidátem na hejtmana. Nechceme kraj řídit, ale zastávat kontrolní funkci a chceme být aktivní ve finančním a kontrolním výboru. Dobrým příkladem je naše činnost v pražském pirátském klubu,“ řekl Kopřiva.
Několik témat ze zdravotnictví
Podle Kupky je důležitým faktorem prosperujícího školství a zdravotnictví motivační systém: „Ve zdravotnictví dělá kvalitní péči dobrý doktor a dobrá sestra, ve školství dobrý učitel. Je potřeba odměňovat personál podle výkonu a kvality.“. I Petr Tiso má podobný názor, zahalený do hesla: „méně betonu a techniky a více peněz personálu“.
Petr Tiso, sám lékař, by zdravotnická zařízení rozdělil do několika oblastí, tak aby bylo možné zajistit vysokou kvalitu. Základní, ambulantní i hospitalizační péče by měla být dostupná, co nejblíže lidem. Specializované oblastní zařízení by umístil v centrech s docela dobrou dostupností a superspecializovanou péči by nechal v Praze. „V té Středočeský kraj nemůže Praze nikdy konkurovat a je neekonomické se o to snažit tak, jak to tvrdí hejtman Petera“.
Štefek nesouhlasí s rozdělením péče podle Petra Tisa: „Veškerá péče by měla být dostupná v dojezdové vzdálenosti všem. Kraj má zbytný majetek, kde by mohla vzniknout střediska pro lékaře."
Podle Kovácse je potřeba řešit i rozpadající se síť zubních pohotovostních zařízení.
Co preferujete v krajských volbách?
V květnu Sanep zpracoval volební výzkum do krajů. Výzkumy ukazují, že lidé si neuvědomují rozdíl krajských a celostátních voleb. Jejich preference do kraje se víceméně shodují s volbou do poslanecké sněmovny.
Až 33 % obyvatel Středočeského kraje již déle nechce mít za hejtmana Miloše Peteru. Nicméně 18, 6 % by volilo ČSSD, 16, 1 % chce na kraji ANO a 15, 4 % KSČM. ODS je až na čtvrtém místě s 10, 8 %. Preference stoupají pirátům, ti by podle posledních výzkumů nasbírali pouze o 0,4 % méně než TOP 09, 5, 4 % černých hlasů.
Podle tohoto výzkumu jakoby Starostové a nezávislí (STAN) upadli v zapomnění, ale podle lídra Víta Rakušana jsou výzkumy nesměrodatné. STAN má našem kraji 200 starostů, které lidé mohou preferovat i v krajských volbách, jen si je neumí spojit se značkou STAN.
V roce 2012 se voleb do zastupitelstva Středočeského kraje zúčastnilo pouze 36 % obyvatel. Zájem tedy není velký. Co se musí stát, aby se lidé zburcovali a šli k volbám?
PR článek
0Související články
Další článek (vyjížděcí box)
Vít Rakušan (STAN): Současná politika je udržovací. Chceme dát kraji vizi
Jen ve Středočeském kraji má hnutí STAN (Starostové a nezávislí) na 200 starostů. Představujeme některá stanoviska progresivně rostoucího politika Víta Rakušana, kandidáta na hejtmana Středočeského kraje.
Jsou investice kraje do dopravy efektivní a spravedlivě rozdělované? Je spolupráce s Prahou dostatečná? Potírá kraj dostatečně nezaměstnanost? Kolínský starosta Vít Rakušan (STAN) říká, že nikoliv. Přečtěte si jeho návod na změnu.
Doprava
Kde vidíte priority v oblasti dopravy?
Asi jako každý vidím priority v opravách silnic. A to je právě politická zodpovědnost - říct, kde se začne, a přiznat se upřímně těm, na jejichž silnice se nedostane.
Podle nás je potřeba nechat si odbornou firmou vyhotovit, byť by to asi stálo finanční prostředky, odborný audit silnic ve Středočeském kraji. To znamená stanovit jasná kritéria, které silnice v kraji jsou na tom objektivně nejhůře, kde jsou nejrizikovější místa a nejvytíženější silnice a podobně. Když se audit do půl roku zpracuje, jsme schopni v prvním roce vytvořit závazný plán rekonstrukcí na celé další roky. Eliminujeme tak jakoukoliv politickou korupci a politický protekcionismus. Toto funguje k radosti tamních starostů například v libereckém kraji, kteří jasně vědí, kdy mohou připravit vlastní navazující investice.
A druhý aspekt, který považuji za nešťastný, je, že stále ještě není navázána spolupráce s Prahou. Stále se ještě nepovedl dohodnout společný integrovaný systém. Podívejte se v Německu, jak vypadá integrovaná doprava.
Pan hejtman Petera má otázku integrace s Prahou jako jednu z priorit.
David Rath toto odmítal, dělal na svém systému. Hejtman Petera se s Prahou baví více než jeho předchůdci, ovšem výsledek stále nevidím. A trpí tím lidé. Nejde jen o synchronizaci příměstské vlakové a autobusové dopravy, ale i odstavná parkoviště, park and drive a podobně. Je to nesmírně složitý problém, který nikdy nebude úplně optimální, ale oni na to měli 8 let a nevím, proč bych měl najednou věřit, že se jim to povede.
Vedení kraje se rozhodlo, že nebude podporovat žádné jiné společnosti než České dráhy, což podle mne není legitimní, konkurenční firmy jsou ku prospěchu věci.
Středočeský kraj s Prahou uprostřed, který býval bohatý, z hlavního města absolutně neumí těžit. S Prahou chybí synergie nejen v oblasti dopravy, ale také v oblasti zdravotnictví, v oblasti školství a nespolupracuje se ani v oblasti územního plánování, což je největší průšvih. Praha si plánuje nějaké své okruhy a silnice, které zasahují na území našeho kraje, a nikdo to dohromady neprobírá. Komplexní synergický rozvoj jsem nezaznamenal.
Školství
Kraj je zřizovatelem středních škol a vy sám jste učitel. Jak byste jako hejtman koncepčně řešil školství?
Rozvoji lokální ekonomiky se dá pomoci tak, že kraj bude poskytovat kvalifikovanou pracovní sílu. Kraj by měl být koordinátorem, který se bude bavit s úřadem práce o struktuře nezaměstnanosti, a tomu by měl přizpůsobit otevření jednotlivých studijních a učňovských oborů středních škol. Ne bezhlavě povolovat nové školy v oblastech, které v současné době nejsou žádoucí a kde žáci nenacházejí uplatnění na trhu práce.
Kraj by měl finančně podporovat a motivovat otevření oborů, které ve středních Čechách chybí. Navíc řada firem je schopna financovat obory, které budou napasovány na jejich výrobu. Kraj o nich má mít minimálně přehled a bavit se s řediteli škol, proč takový obor neotevřou.
Bylo by dobré bavit se s nimi také o tom, jestli ty střední, zejména průmyslové, školy vypouštějí studenty 21. století, kteří jsou konkurence schopní. Protože současní absolventi o metodách starých 5-10 let nikdy neslyšeli, učí se na starých strojích technologické postupy, které nejsou aktuální. Tohle školství neuvěřitelně zaspalo. Máme tady školy, co něco učí 1 300 000 lidí ve středních Čechách, ale nejde to do sebe s požadavky firem, které je mají zaměstnat.
Kam má kraj směřovat?
Co byste vytknul současnému vedení Středočeského kraje?
Pokud se má město nebo kraj vyvíjet, existují určité stupně, které odjakživa fungují. Musí být formulovaná vize a následně definované strategie s konkrétními plány v jednotlivých oblastech. To náš kraj prostě nemá. Já opravdu doteď nevím, jaká je vize Středočeského kraje, kam směřuje a kde si současné vedení představuje, že by ten kraj měl být v roce 2030. Já tu představu mám.
Současná politika je udržovací a silně se projevuje protekcionismus (upřednostňování obcí se správnou partají). Náš kraj se propadá, je druhý nejzadluženější a třetí nejhorší v čerpání z evropských peněz. Ambice má být: „chceme být nejlepší“.
Středočeský kraj má Prahu uprostřed, kulturu, rozvinutý průmyslovou, dobrou síť škol, dopravní infrastrukturu oproti jiným krajům pořád ještě slušnou a poměrně dobrou dostupnost jednotlivých regionů. Tak mi řekněte, proč vyšlo, že po Ústeckém kraji se tady lidem žije nejhůře v republice. Musí jít o nějakou systémovou chybu.
Skutečné koncepční věci se neřeší, alespoň ne na zastupitelstvu. Až v dubnu 2016 nám například byla předložena koncepce zdravotnictví pro roky 2014-2020. A to jenom proto, aby se mohlo požádat o dotace. Kromě toho, že tato pozdní strategie o 180 stránkách je spíše popisem současné situace, kraj za ni zaplatil 1 milion 800 tisíc.
Na zastupitelstvu někdy i hlasujeme pro dílčí záležitosti. Ale absolutně postrádám směřování kraje.
Řekl jste, že víte, jak by měl vypadat kraj v roce 2030.
Já sice tu představu mám, ale musí proběhnout ryze odborný proces, který stanoví cíle a vize, ne jak má vypadat Středočeský kraj za 4 roky na konci volebního období, ale jak má vypadat v roce 2030. V Čechách jsou velmi progresivní kraje, ať je ovládá kdokoliv, které k tomu tak přistupují, kde je vize daná. A z těch bychom si měli vzít příklad, například Liberecký kraj, kde je hejtmanem Martin Půta (STAN). Náš kraj si tak nějak žije. Ale pokud má náš kraj existovat, není ho možné spravovat záplatami.
Pojďme se bavit o územním rozvoji, což je plán na 30 let, ne na jedno volební období, určit, kde budou umístěné inovační parky, kde expanze univerzitní, určeme oblasti čistě turistické, rozvojové plochy pro případné investory a pak na to logicky navažme dopravní sítě. Ale to opravdu není práce na jedno volební období. Ty 4 roky se musí věnovat racionalizaci všech procesů a vytvoření základních rozvojových strategií.
Transparentnost a výběrová řízení
Snížil jste dluh v Kolíně. Středočeský kraj je jeden z nejzadluženějších. Máte nějaký návod, jak to změnit?
Je potřeba se zamyslet nad tím, jak velký je úřad, kolik stojí jeho provoz a jestli se tyto peníze vydávají efektivně. Průměrný plat úředníka ve Středočeském kraji je 34 tisíc, což je nejvíce v republice a více jak na ministerstvech.
Primárně je potřeba prověřit dodavatelské smlouvy, které má kraj, například takové nesmysly, jako analýzy za 1 800 000 korun. Kraj po našem ataku začal zveřejnovat své výdaje na internetových stránkách. Ale myslím si, že černou dírou jsou stále ještě výběrová řízení u podlimitních zakázek, kde zákon nepředepisuje žádná přísná pravidla.
Pomohla by větší transparentnost i u příspěvkových organizací zřízených krajem, které by měly mít povinnost své výdaje zveřejňovat. Například nemocnice si hospodaří po svém. Přitom jenom do provozu nemocnice dává kraj 260 milionů ročně navíc, aby se uživily.
Efektivněji by se měly přerozdělovat i peníze v rámci rozpočtu a nerozhazovat za zbytečnosti. Čímž jsme tady v Kolíně začali. Žádná megalomanie, ale cílené investiční projekty, co nejblíže lidem. Středočeský kraj teď nemá na to, kupovat nové hrady, zámky, nová muzea a kulturní instituce. Ale má na to, aby se řádně staral o současné objekty. Kraj by se měl naučit hospodařit se svým vlastním majetkem.
Dají se prověřit úvěrové smlouvy a bavit se s bankami na lepších podmínkách, případně některý ten z úvěrů splatit předčasně. Je potřeba udělat i audit skrytého zadlužení.
Co by měl dělat kraj pro obce a města?
Jezdím po kraji a bavím se se starosty. Oni říkají, že vlastně po kraji nic moc nechtějí. Přejí si, aby se kraj dobře staral o svoje silnice, stejně jako se o to pokouší oni v obcích, chtějí, aby bylo bezpečno, aby byla dostupná zdravotní péče a aby byly kvalitní školy. A možná by se jim hodil nějaký servis informační a vzdělávací. To je vlastně všechno, co od toho kraje potřebují.
Prozradíte nám program vašeho hnutí STAN?
Základem našeho programu je pocit bezpečí. Ten se táhne jako červená nit celým našim programem. My se primárně nebavíme o bezpečnosti. Bezpečí je širší pojem. Já vnímám bezpečnou rodinu, bezpečnou školu, bezpečné silnice, dostupnou rychlou záchrannou službu, vnímám adresnou i dobrou sociální péči. Cítit se bezpečně je v Maslowově pyramidě ta primární potřeba lidí.
Priority programu jsou hospodaření kraje, doprava, vzdělání, zdravotní péče, bezpečí a pořádek, životní prostředí, kultura a sport.
(pozn. redaktora: Konkrétní řešení si STAN nechával dlouho pro sebe, prý se opisuje nejen ve škole, ale i ve volebních programech. Vy si ho nyní můžete prohlédnout zde.)
Preference a volební kampaň
Preference hnutí STAN zatím nejsou dle výzkůmů nikterak závratné. Váš předseda již loni sliboval dvouciferná čísla. Stihnete to do voleb?
Statistik si nevšímejte. Pokud byste lidem ve městech, kde kandidují naši starostové, položila otevřenou otázku „Budete volit vašeho starostu?“, preference budou vypadat úplně odlišně. Na STAN jako na samostatnou značku si zatím vzpomene málokdo, ale to se brzy změní. Dlouhodobě jsme byli spojováni s TOP 09, což už neplatí.
Proč kandidujete zvlášť, TOP 09 a STAN?
S úctou k tomu, co se společně podařilo, to vnímám jako správný a přirozený krok. Starostové jsou odlišnou silou než především pražská TOP 09. Máme společný pohled na lidsko-právní témata, demokracii, svobodu médií, svobodu projevu. Ale my jsme především silou vycházející z lokální politiky, podporující rozhodování co nejblíže lidem. Jsme zvyklí spíše než na dlouhé debaty hledat konkrétní řešení.
Jak bude vypadat vaše kampaň a jak budete komunikovat s občany?
Spoléháme na efekt starostenství, což je náš největší bonus.
Velké strany přicházejí s celostátním tématem. A v krajských volbách mají témata jako poplatky u doktora. My jdeme obráceně. Nemáme jeden paušální program pro Středočeský kraj, protože je neuvěřitelně odlišný od jiných krajů i v rámci svého vlastního prostoru. Jsou tady regiony nadprůměrně bohaté, táhnoucí ekonomiku ČR v okolí Prahy, a pak jsou zde regiony extrémně chudé bez ekonomických příležitostí. Budeme mít 60 mikrokampaní, za které budou ručit konkrétní lidé.
Také je potřeba nelhat a říkat lidem, co kraj reálně může a nemůže ovlivnit. Když vidím, že ANO slibuje z pozice kraje nesplnitelné věci, je mi občanů líto. Zase obelháni a zase budou zklamáni. To je zákonité.
Kolik máte ve Středočeském kraji starostů a kandidátů?
Jen ve středočeském kraji máme asi 200 starostů.
Naši kandidáti jsou lidé se zkušenostmi, kteří si důvěru projevenou ve volbách hlasem mnohdy opakovaně zasloužili. Tito lidé se ve svých oblastech denně setkávají s konkrétními regionálními problémy a mají nápady, jak je vyřešit. To znamená, že my nenabízíme kandidáty vytažené z klobouku jako některé jiné strany.
Nejsme sice ve vedení všech velkých měst, ale máme starosty a zastupitele ve všech oblastech Středočeského kraje. A tak jsme také koncipovali kandidátku. Myslím si, že to může fungovat.
Petr Tiso (TOP 09): Kraj potřebuje novou krev
Buď zánik civilizace, nebo socialismus, říká Zdeněk Štefek
Kraj přišel o 100 milionů z dotací, tvrdí kandidát na hejtmana Martin Kupka
Pirát František Kopřiva: V kraji dochází k řadě podvodů kolem zakázek a dotací