Kde skončila kolektivní imunita a potřebujeme ji vůbec? Zmizela navždy, nebo ji zase někdo vytáhne?

Lékaři nabádají k vakcinaci. Mají dlouhodobý cíl
 

Tato slova se mohla tesat do kamene a odkázat příštím generacím. Kolektivní imunita. Dvě slova, kterými se zaklínal pomalu úplně každý, když hovořil o tom, že nás má ochránit před šířením nemoci covid-19. "Skutek ale jaksi utek." Kde je jí konec a proč nás tedy nezachránila?

Ze všech možných kanálů se na nás každý den valí nové pandemické pojmy. Je tedy naprosto pochopitelné, že tápeme. Ovšem pojem "kolektivní imunita" jsme často slýchali na samém začátku pandemie. A potom...jako by toto téma zmizelo z povrchu zemského. Co se tedy pod tímto názvem skrývá a proč se o něm už tolik nemluví?

Co to je

Kolektivní imunita nastane tehdy, když se většina populace stane imunní vůči určité infekční chorobě. Poskytne tak nepřímou ochranu těm, kteří imunní nejsou. Mezi nemoci, které byly v historii vymýceny kolektivní imunitou, patří mimo jiné spalničky, příušnice, obrna a plané neštovice.

Kdy nastane

Dřívější výzkumy naznačovaly, že k dosažení kolektivní imunity budeme potřebovat, aby bylo naočkováno zhruba 70 % poulace. Nyní ale tento odhad stoupá, odborníci tvrdí, že může vyrůst až na 85 %. Ačkoliv se vedly debaty o tom, zda je dosažení kolektivní imunity pro jednotlivé státy vůbec proveditelné, jsou tu dobré zprávy. V americkém San Franciscu je naočkováno zhruba 60 % obyvatel a nakažených drasticky ubývá. Jsme tedy na správné cestě.

Potřebujeme ji k ukončení pandemie?

Ne nutně. Mnoho lékařů i vědců obrátilo a místo kolektivní imunity se spíše "jen" snaží nabádat k očkování a zvýšit tak míru zájemců. „Celkově se o kolektivní imunitě moc nemluví. Nepomáhá totiž k okamžité ochraně jednotlivců. Je to spíše takový dlouhodobý cíl,“ říká Julie Parsonnetová, expertka na epidemiologii z univerzity Stanford. 

Zdroj: Vogue

KAM DÁL: Často vás bolí hlava? Lékař vysvětluje rozdíl mezi neškodnou bolestí a příznaky vážné nemoci.