Nevzhledné křečové žíly bolí jak čert. Jak se jich zbavit?

Křečové žíly trápí nejvíce ženy, mohou ale postihnout i muže. Nejen, že vypadají hrozně, ale jsou i bolestivé. Sami doma se jich nezbavíte, je třeba lékařské ošetření. Jak křečové žíly vznikají, pomocí kterých metod se jich zbavit a kolik to bude stát? 

10.11.2016 - 12:34  
Nový operační sál
Zobrazit fotogalerii (11)

Křečové žíly trápí každou třetí ženu. Není to nic příjemného. Jsou bolestivé, nevzhledné a rozhodně to není nic, co by žena potřebovala ve svém životě. Netrápí ale jen ženy. Křečové žíly trápí lidi bez ohledu na pohlaví a věk. Podle lékaře Oty Schütze ze Žilní kliniky v Praze hraje klíčovou roli genetika, a to až v 80 procentech případů. 

"Genetika je opravdu hlavním důvodem, proč mají lidé křečové žíly. Bez ohledu na to, jestli mají sedavé zaměstnání, nebo celý den stojí. Někteří lidé mohou být celý den na nohou a žádné problémy nemají, jiní o sebe mohou dbát sebevíc a stejně křečové žíly mít budou," říká MUDr. Ota Schütz, který je uznávaným specialistou v oboru. V Praze na Vinohradech otevírá již druhé pracoviště - unikátní kliniku s veškerou péčí o pacienty.

 

 

"Další kliniku jsme otevřeli především proto, že jsme potřebovali více místa, a v Mezibranské ulici, kde sídlí původní klinika, již pro to nebyl prostor. Nová klinika v Lublaňské ulici na Vinohradech je celkově modernější, je vybavena nejnovějšími zdravotnickými přístroji a poskytuje klientům větší komfort a komplexnost," říká primář obou klinik.

Novinkou je operační blok - základem je plně klimatizovaný operační sál, který byl Státním zdravotním ústavem certifikovaný v té nejvyšší kategorii. Nezbytností je nový multifukční operační stůl, operační světla s řadou funkcí a výkonný autokláv, tedy přístroj na sterilizaci.

Nezdravý životní styl vám rozhodně nepřidá. Kromě pohybu byste měli omezit i kouření a pití alkoholu. Jak s tím přestat jednou provždy?

Jak křečové žíly poznáte? 

Projevují se vakovitým rozšířením žil a postihuje povrchní systém dolních končetin. "Křečové žíly se nejčastěji objevují na vnitřních stranách bérců a stehen. To, že křečové žíly nebolí, neznamená, že se nemusejí léčit," zdůrazňuje MUDr. Schütz. Na klinice doktora Schütze v Praze 2 probíhá komplexní léčba křečových žil od první návstěvy přes nezbytné předoperační vyšetření až po samotnou operaci, která vždy musí odpovídat konkrétním požadavkům těch kterých žil, až po pooperační péči. Důležité je ale sledování žil včetně každoročních kontrol. 

 

Průběh vyšetření - žádná pracovní neschopnost! 

Vstupní prohlídka obsahuje zároveň cílené ultrazvukové vyšetření duplexním barevným dopplerometrickým scanem, který se provádí pro správné určení diagnózy. Metličky (metličkové křečové žíly) se dají odstranit pomocí sklerotizace a laserem, jedná se o rychlý ambulantně prováděný zákrok. Avšak rozsáhlé a zanedbané křečové žíly je potřeba řešit pomocí operace na základě cévně chirurgických pravidel. 

Operace pomocí laseru nebo radiofrekvence je méně invazivní a bezbolestná, na rozdíl od původních zastaralých metod. Člověk se po operaci může vrátit do běžného života velmi rychle - dopoledne si necháte odstranit křečové žíly a večer můžete jít na nějakou akci. Do práce můžete jít hned po převazu, který se dělá následující den po operaci, před sedmou hodinou ranní. 


Na kolik vás ošetření vyjde?

Pojišťovna proplácí standardní péči, která je v rámci zdravotního pojištění, což může být určitá menší částka. Kosmetické zákroky však pojišťovna nikde na světě nehradí. Sklerotizace malých metliček se provádí pomocí sklerotizace za 1 000-2 000 korun podle rozsahu, pomocí laseru 6 000-10 000 korun, opět dle rozsahu. Odstranění rozsáhlých křečových žil se pak pohybuje průměrně kolem 13-28 tisíc korun. Investice do odstranění křečových žil se v tomto případě však rozhodně vyplatí. 

A co oči, zanedbáváte je? Víte, že... Kontaktní čočky nosí v Česku na 150 tisíc lidí. 70 procent lidí nosí prošlé kontaktní čočky - hrozí rohovkový vřed
Klíčová slova: