Nepřitahují mne muži ani ženy, jsem asexuál. Orientace, se kterou se člověk narodí

Asexualita je absence sexuální touhy
  |  

Slyšeli jste někdy o asexualitě? Možná je vám to povědomé. Asexuálem je člověk, kterého nepřitahuje ani jedno pohlaví. Stejně tak často nepociťuje žádnou sexuální touhu. Není to ale něco, co se dá "vyléčit" - asexualita je samostatnou sexuální orientací. 

Asexuální orientaci mají asi 3 procenta světové populace.

Když se řekne asexualita, nejspíš si představíte nezájem o sex, frigiditu, zkrátka něco špatného, co není úplně v pořádku. Podobně jako orientace homosexuální nebo heterosexuální však existuje asexualita.

Není to nic, co by člověk mohl ovlivnit nebo proti tomu bojovat. Jednoduše se narodí jako asexuál a časem přichází na to, že sex není něco, co by vyhledával. Většinou na asexualitu lidé přicházejí po dovršení dospělosti. Někteří asexuálové naopak mohou provozovat sexuální život nějakou dobu, dělají to ale spíše z donucení, aby nebyli "divní". 

Mezi asexuály se často nachází lidé, kterým je sexuální styk přímo odporný a neumějí si představit, že by něco takového provozovali. Vyskytují se mezi nimi tací, kterým vadí samotné pohlazení. Většina asexuálů se ale zřejmě samotným dotekům nebrání - je to individuální, stejně jako kdyby se klasickému "heterákovi" nelíbila představa nějaké jiné činnosti.

Asexuála většinou nepřitahují muži ani ženy. Přičemž někteří asexuálové uspokojují vlastní libido například masturbací, jiným to připadá odporné. Někteří z nich žádné libido ani nemají, takže necítí žádnou potřebu se jakkoliv sexuálně uspokojovat. 

Narušená sexualita versus asexualita
Někteří lidé, zejména pak po letech v manželství, mohou ztrácet sexuální zájem o osobu opačného pohlaví. To nemá s asexualitou nic společného. Stejně tak asexuální není někdo, kdo nemá zájem o sex určitou dobu (třeba ze stresu v zaměstnání, ve škole a podobně).

Spousta asexuálů uvádí, že se museli s vlastní asexualitou vypořádat - a že nebylo tak snadné si připustit, že se musí do sexu s druhou osobou skutečně nutit. Po tom, co se přihlásili k asexuální orientaci, se jim ulevilo. 

"Když jsem byla mladší, mé vrstevnice začalo zajímat opačné pohlaví, ale mě to k němu nijak netáhlo. Utěšovala jsem se tím, že se to nějak 'spraví'. Zájem o chlapce se však nedostavoval ani nadále, až jednou jsem tomu dala šanci s klukem. Bližší fyzický kontakt se mi nelíbil. Pokud to bylo na bázi držení za ruce či objetí, bylo to v pohodě. Ale líbání a podobné věci se mi nezamlouvaly, natožpak vzrušovaly, naopak. Každý takový moment pro mě byl utrpení, zvlášť když to začal přítel vyžadovat častěji a častěji. Později mě netěšila ani vidina, že přítele uvidím, když chtěl, aby se náš vztah v intimním směru hnul dál. Když jsem se mu to pokoušela vysvětlit, nikam to nevedlo, prý že tomu přijdu na chuť. Nestalo se tak, takže jsem vztah ukončila," vypráví studentka Anna. 

Asexuálové většinou vedou bohatý život, mají spoustu zájmů nebo jsou oddaní práci. Mohou být společenští i samotáři. 

"Napadla mě i možnost homosexuální orientace, ale stejné pohlaví mě po fyzické stránce přitahuje stejně jako pohlaví opačné - nijak. Plnoletost mi buší na dveře a mně se nezamlouvá vyhlídka intimního vztahu. Lidé mi říkají věty typu "zatím jsi nepotkala toho pravého", "dej tomu šanci", "možná máš deprese", "a zkusila jsi ještě...", ale já to tak necítím. Jeden kluk se mi líbí, ale nikoli po fyzické stránce. Z mé strany se jedná pouze o zhlédnutí v jeho charakteru a respektu k němu, dobře se s ním rozmlouvá, máme podobný smysl pro humor, porobné koníčky. Sama sebe vidím jako asexuála," dodává Anna. 

Svou asexuální orientaci si zkrátka asexuál může přiznat až po čase, někdy k tomu ani nemusí dojít. Intimní život je ale pro asexuála překážkou. To nicméně neznamená, že nemohou vést vztahy - jen bývají ochuzené o sexuální touhu.

Asexuál vyhledává zase asexuála, pak spolu většinou provozují maximálně hlazení a držení za ruce, podmínkou ale je, že ani jeden druhého netlačí do sexu. Vztah asexuála se sexuálem je prakticky nemožný a vždy končí frustrací jednoho z partnerů. 

Asexualita z pohledu odborníka 
Asexualita je považovaná odborníky za sexuální orientaci, nicméně za určitých podmínek se může jednat o psychickou poruchu. Je tomu tak zejména tehdy, když asexualita (hyposexualita) způsobuje svému nositeli klinicky významný distres nebo výrazné problémy v osobních vztazích. Podle psychologů asexualita není problém. Důležité podle nich je, jak situaci bere její nositel a ostatní prý nemají právo ji posuzovat.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru