JARNÍ DETOX JE TADY: Může vám očistit tělo, ale také způsobit vážné zdravotní problémy

Detox vás očistí
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Detoxikační diety jsou především na jaře v obrovském kurzu. Cílem je zejména naše tělo zbavit všech jedovatých látek, kterých je lidské tělo díky zimnímu období většinou plné. Také by to mělo pomoci nastartovat zdravější hubnutí.

Když totiž metabolismus zbavíte zplodin, je dokázané, že pracuje daleko efektivněji, tudíž to má velmi pozitivní vliv na následné spalování kilogramů. Návodů, jak toho dosáhnout, je samozřejmě obrovské množství.

Opravdu to funguje?

Složitá otázka, to bezesporu, nicméně v zásadě se dá říct, že ano i ne. Většina detoxikačních receptů je totiž založena na jednom, a to na drastickém omezení příjmu kalorií, což samozřejmě velmi rychle znamená pokles hmotnosti. 

Rychlý pokles hmotnosti se ale může v pozdějším stadiu stát velkým problémem. Velmi často totiž dochází k notoricky známému “jo-jo efektu”, kdy se zhubnuté kilogramy velmi často vrací zpátky, navíc obvykle s bonusem v podobě nějakého toho kila navíc.

Vše by se jednoduše mělo dělat s rozumem a alespoň na pár dní ozdravit svůj jídelníček je rozhodně tím správným krokem. Určitě se ale nedoporučuje sázet na diety , které jsou postavené na konzumaci jednoho druhu potraviny v rámci delšího časového horizontu, ty totiž často končívají špatně.

Než se pustíte do větších změn, musíte si uvědomit, že vaše tělo i mozek čeká odvykání. Představte si, že jste na něco zvyklí a ze dne na den si činnost zakážete. Jak asi zareagujete? Odříct si něco hned je celkem náročné. 

Detox je pouze pro dospělé

Nikdy, opakujeme NIKDY, se nepokoušejte o detoxikační plán, pokud jste dítě, senior nebo těhotná žena, tam se podobné diety důrazně nedoporučují. V žádném případě by se ve zdravém detoxu neměla objevovat projímadla nebo čističe střev. Hodně neefektivní je pak i dlouhodobé pití zeleninových či ovocných šťáv.

Jak by to mělo vypadat?

  • Pitný režim pouze ve formě čisté vody
  • Zeleninu a ovoce pouze čerstvou a v co největší kvalitě
  • Pokud už konzumace pečiva, tak výhradně v celozrnné formě
  • Vynechat maso je pro tělo složité v rámci trávení
  • Stopněte přísun tučných mléčných výrobků
  • Absolutním TABU jsou veškeré sladkosti, limonády, uzeniny, polotovary a alkohol

 

Co se považuje za nejlepší detoxikační potraviny?

Hodně využívaný je především zelený čaj, zelený salát, zelí, brokolice nebo sezamová semínka. Pokud tudíž v době detoxu budete mít chuť si něco dát, pak sáhněte k těmto potravinám a bude to ta správní volba.

Jak nakládat s kaloriemi?

Celkově by člověk měl konzumovat tolik kalorií, aby neměl pocity únavy, bolesti hlavy nebo nevolnosti, to už je pak kontraproduktivní a tělo akorát trpí, což není cílem žádného detoxu. Ideální je snížení na 1 200 až 1 500 kalorií za den, což pokud vydržíte týden, určitě na své postavě uvidíte rozdíly.

Jak vypadá detox u slavných osobností?

Samozřejmě i slavné celebrity vědí, že je jarní detox velmi důležitý a hojně ho využívají. Zajímavý způsob má třeba krásná herečka Anne Hathaway. Ta těsně před významnou událostí hodně zatne zuby a celé dva dny pije pouze teplou vodu s citronem. Díky tomu dosáhne opravdu kvalitních výsledků. Nejen, že se úspěšně zbaví pár kil navíc, ale k tomu jako bonus ještě díky citronu odvodní organismus, a tak si úplně vyresetuje své zažívání, které je rázem naprosto optimální.

Závěrem se sluší laicky podotknout, že každý detox by se měl řídit rozumem a možnostmi člověka, který ho chce realizovat. Je jasné, že modelka a obézní padesátník nemohou použít stejný koncept, jelikož si každé tělo zaslouží v tomto případě individuální zacházení. Je totiž třeba najít rovnováhu a pokud se to podaří, pak je vlastně vyhráno.


Zdraví