Za bouřky se rodí více dětí. V benešovské porodnici jich zvládnou i pět za noc

Primář porodnice v Benešově Stanislav Matoušek s jednou z mnoha šťastných čerstvých maminek
Zobrazit fotogalerii (6)
  |  

Na porodním sále benešovské nemocnice se kolikrát ani nezastaví. Například během jedné noční v dubnu se tu narodilo celkem pět dětí, tři chlapci a dvě dívky. Tři novorozenci z této noční pětice se dokonce narodili naráz během pouhé půlhodinky. Jaké je krédo porodníků v benešovské nemocnici?

"Samozřejmě i na takové situace jsme připraveni, kdy rodíte během krátké chvilky například i tři miminka najednou," řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení benešovské Nemocnice Rudolfa a Stefanie Stanislav Matoušek, podle něhož v těchto případech je důležité mít zkušené lékaře a personál.

Zkušenost je samozřejmě závislá i na počtu porodů, které porodnice provede. V benešovské nemocnici evidují řadu let po sobě více než tisíc porodů za rok. "V minulém roce jsme například měli 1 084 porodů, což zajišťuje erudovanost personálu a lékařů na velmi vysoké úrovni," dodal primář porodnice.

Změna tlaku vzduchu urychlí porod

Zajímavostí je i například fakt, že porody jsou často ovlivňovány změnami počasí a hlavně výkyvy tlaku. "Je to zajímavé, někdy se stane, že klidně jeden den nemáme žádný porod a hned druhý den je dětí několik. Je to závislé například v létě i na příchodu bouřek, které doprovází změny tlaku v atmosféře. Nás to ale nevyvede z míry, protože vždy slouží dva lékaři," upřesnil primář porodnice.

V polovině dubna má benešovská porodnice na kontě již tři sta porodů, a tak se dá i letos předpokládat více jak tisíc porodů za celý rok. Právě kvůli vysokému počtu porodů se snaží vedení benešovské nemocnice stále modernizovat porodnici a zvyšovat komfort rodiček, novorozenců a samozřejmě i personálu.

Rekonstrukce porodnice za pochodu

V nemocnici se snaží jít s požadavky doby a klientů. Letos se například již vyměňují obklady a dlažba na pokojích. Navíc po dokončení právě probíhající rekonstrukce dětského oddělení proběhne na podzim letošního roku také rekonstrukce porodního sálu, kde vzniknou tři samostatné porodní boxy s vlastním příslušenstvím, záchodem a sprchou. To potvrzuje i primář Matoušek:

"Totéž bude zbudováno i na čekatelském pokoji, což je pokoj pro první dobu porodní. Jednoznačným cílem je daleko větší komfort a soukromí pro rodičky a jejich doprovod. Tím si samozřejmě slibujeme i ještě větší zájem o naši porodnici, která již dnes působí nadregionálně a jezdí k nám rodičky nejenom z Benešovska, ale i z Prahy a větších vzdáleností," upřesnil šéf benešovské porodnice

Krédo: Domácí prostředí a individuální přístup

I když oddělení vypadá stále moderně, od jeho rekonstrukce uplynula již řádka let a je potřeba jít s požadavky dneška. Při rekonstrukci sálů bude provoz nepřerušený, pouze s drobným omezením. Podle primáře porodnice se rozhodně nastávající maminky nemusí bát, že by tu během rekonstrukce sálu nemohly rodit. Vše bude uzpůsobeno tak, aby to ani nepostřehly a nikterak to neomezilo provoz oddělení.

Benešovská porodnice nechce být zařízením velkého typu, ale spíše preferuje domácí prostředí spojené s individuálním přístupem k rodičkám i jejich doprovodu. A právě díky tomu je tato porodnice již mnoho let mezi rodičkami velmi oblíbená. Často je vyhledávaná maminkami opakovaně a vrací se tak do Benešova rodit další své potomky. Krédem benešovské porodnice je podle jejího vedení individuální přístup, aby rodičky na narození svých dětí a na pobyt u nás v Benešově rády vzpomínaly.

Příprava na porod

Rodičky se v benešovské porodnici mohou zaregistrovat od 36. týdne. Nastávající maminky by měly chodit do poradny a navštěvovat předporodní kurzy, které mají podobu jednorázové schůzky. V průběhu setkání je jim k dispozici porodní asistentka, která v kostce popíše průběh porodu a přiblíží maminkám, co mohou v porodnici při porodu očekávat.

Asistentka dále zodpoví dotazy ze strany maminek, provede je po oddělení šestinedělí a po porodním sále. Kurzy jsou vhodné nejenom pro nastávající maminky, ale i tatínky. Díky kurzům se maminky mohou lépe seznámit s chodem oddělení, s porodními asistentkami a lékaři. Když pak nastane tak dlouho očekávaná událost, přijdou již do prostředí, které je jim důvěrně známé a ve kterém odpadá stres z nového prostředí.

Samozřejmostí je v benešovské porodnici přítomnost rodinného příslušníka při porodu. Oddělení disponuje také 4D ultrazvuk, který mají v oblibě především nastávající maminky. Ty díky němu mohou poprvé spatřit tvářičku svého miminka ještě před narozením a odnést si jeho fotografii domů.

4D obrázek miminka před narozením

Porodnice je vybavena 4D ultrazvukem, který funguje na principu rychlého snímání trojrozměrného obrázku, a umožňuje tak vyšetřit plod v reálném čase. Velmi dobře lze na ultrazvuku sledovat pohyb končetin a obličej mimika.

Tento ultrazvuk tak umožňuje maminkám a tatínkům poprvé spatřit tvářičku svého dítěte, jelikož jednou z nejlepších funkcí 4D ultrazvuku je zobrazení obličeje plodu. Fotografii svého miminka ze 4D ultrazvuku si pak rodiče mohou za poplatek odnést domů. Kvalita záznamu ultrazvuku může být ovlivněna polohou plodu a placenty, množstvím plodové vody a tělesnou konstitucí nastávající maminky.

"Plod může být přitisknutý k děložní stěně nebo placentě, může mít před obličejem ruce nebo nohy. Zobrazení je pak nepřesné a kontury tváře nelze rozpoznat. V takovém případě čekáme cca 15 minut, zda nedojde ke změně polohy plodu. Pokud se plod nedostane do lepší polohy pro zobrazení, pacientka nic neplatí a může se objednat na jiný termín vyšetření," vysvětlil šéf porodnice s tím, že ideální doba pro vyšetření 4D ultrazvukem je od 28. týdne těhotenství.