Roztroušená skleróza: Složitý boj, během kterého je vaše tělo ničeno zaživa

Roztroušená skleróza je nemoc, na kterou stále není lék
Zobrazit fotogalerii (3)
28.04.2017 - 06:00   |  

Říkáte si, kterou nemoc byste asi ani za nic na světě nechtěli dostat? Tak favoritem bude bezesporu roztroušená skleróza. Proč je právě ona tak nebezpečná a zákeřná?

Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, které postihuje především osoby mladších ročníků. Nejvíce pak ty, kteří jsou ve věku 20 - 40 let. Začátek je většinou nenápadný - cítíte únavu, zadrhávání, točení hlavy nebo horší koordninaci pohybu.

Právě s ohledem na tyto problémy asi nikdo z nás neočekává, že se může jednat o tak závažnou chorobu. Většinou si něco podobného totiž nějak omluvíme, třeba námahou nebo nějakým typem virózy. 

Podobné výmluvy ale v jeden čas dojdou a stejně končíme u lékaře. Příznaky se totiž opakují a později také nabývají na síle. Pro léčbu je zcela klíčové, aby choroba byla rozpoznána co možná nejdříve. Pokud se tak totiž nestane, pak se pacent během 10 až 20 let dostává neodvolatelně do invalidity. 

Důvody propuknutí jsou neznámé

Určitě se ptáte, kde se taková nemoc vzala a proč zrovna postihuje mladší populaci. Jenže odpověď na tuto otázku budete hledat marně. Velmi pravděpodobně se ale jedná o kombinace genetické dispozice s různými vlivy zevního prostředí. Mezi ně můžeme zařadit třeba různé druhy infekcí, kouření nebo nedostatek vitamínu D. Jedná se o tzv. autoimunitní onemocnění, tudíž během něj imunitní systém napadá vlastní tkáně. 

Zatím se neví, proč člověk onemocní, ale je prokázano, že to souvisí také s dostatkem vitamínu D. Tudíž pokud venku nesvítí slunce, pak je třeba si ho dopřávat alespoň ve formě pilulek a na jeho příjem by se měly zaměřit také ženy během těhotenství. Vznik nemoci je vlastně souhra mnoha faktorů. Jednoznačné je určitě to, že vede ke zničení nervových buněk. 

Klíčem je čas

Platí tu jednoduchá rovnice. Čím dříve je pacient diagnostikován, tím dříve začne léčba a tím déle se zabrání nevratému poškození CNS, tudíž invaliditě. Stanovení diagnózy musí být provedeno velmi pečlivě, aby se předem vyloučila jiná onemocnění s podobnými příznaky. 

Dokud neexistuje vyšetření, které by samo o sobě bezpečně potvrdilo, že se jedná o roztroušenou sklerózu, postupuje se tak trochu vylučovací metodou. Lékaři vyšetří mozkomíšní mok, pacentům také udělají magnetickou rezonanci a počítačové tomografie. Sleduje se rovněž elektrická aktivita mozku a provádí se eletromyografie. Až na základě složité struktury vyšetření a také zjištění anamnézy lékaři již mohou určit, zda jde skutečně o RS.

Roztroušená skleróza byla trefně pojmenována. Slovo "skleróza" má původ v řeckém skleros, což znamená "tuhý" (tam, kde odezní zánět, se postižená tkáň zjizví). Roztroušená proto, že v CNS tvoří porůznu roztroušená zánětlivá ložiska, zvaná též plaky nebo léze.

Nemoc může odstartovat po porodu

A bývá to velmi nepříjemné zjištění. Ono něco podobného je asi to poslední, co chcete po porodu potomka řešit. Ten je totiž sám o sobě velkou zátěží pro organismus, navíc se k tomu všemu také mění chemické a fyzické poměry v těle ženy. Těhotenství je stav, kdy je matčino tělo nuceno tolerovat cizí organismus - dítě, a proto je imunita silně potlačena. 

Po porodu se samozřejmě organismus matky vrací do zcela původního stavu, jenže… Někdy se stane, že imunitní systém začne útočit na buňky vlastního těla. K tomu určitě hodně přispívá i stres, únava nebo vyčerpání organismu.

Léčba je stále pod lékařským výzkumem

Účinná zbraň na RS vlastně neexistuje a stále se zkoumá. U některých pacientů pomáhá změna stravovacích návyků, kdy se přidá do jídelníčku slunečnicový olej, multivitamínové přípravky, rybí tuk nebo jinan dvojlaločný. Tyto přípavky totiž mohou zmírňovat zánětlivé procesy a podporovat tvorbu mastných kyselin a ostatních látek. Ty se právě velmi podílí na výstavbě nervů. 

Fakta o RS

  • Ve světě onemocnělo touto nemocí více než 2,5 milionu lidí, u nás více než 20 tisíc
  • Národní den RS u nás připadá na 25. červen
  • Má negativní vliv na tělesné, mentální i psychické funkce
  • Více napadá ženy než muže
  • RS není sice dědičná, ovšem genetická náchylnost hraje roli v jejím vývoji
  • RS není nakažlivá
  • Neexistuje na ni specifický lék, pouze existují léčebné postupy, které ovlivňují průběh nemoci
  • Mnohé ze symptomů lze úspěšně zvládat i léčit, je ale třeba především včasná a dostatečná léčba

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru