Vyrobte si vlastní mraky. Poslouchejte a ochutnejte vodu ve Vodním domě

Atrium Vodního domu nabízí poučení formou zábavy
  |  

Voda doslova na každém kroku a ve všech podobách je náplní interaktivní expozice v nedávno otevřeném Vodním domě v Hulicích. Pokud máte rádi, když si můžete všechno vlastnoručně vyzkoušet a osahat, pak si to můžete vyzkoušet nedaleko od hráze vodní nádrže Švihov, která dodává životodárnou tekutinu do Prahy a středních Čech. Nudit se při tom rozhodně nebudete.

Do expozice se vchází poměrně netradičně 9 metrů dlouhým tunelem z hrubého betonu, po jehož stěnách stéká voda. Tunel je realistickým modelem přivaděče, kterým teče pitná voda z přehrady Švihov do Prahy.

Na dně přehrady i v mracích
V potemnělé místnosti lákají k prozkoumání osvětlené exponáty, ve vzduchu se vznáší obří mikroorganismy, v akváriích se předvádějí raci, vodní hmyz a ryby proplouvají sotva pár centimetrů od vaší tváře.

"Jedním z exponátů je například výrobník mraků, což je velký kužel uvnitř s generátorem páry, navrchu s měkkou pryží. Když návštěvník na pryž zatlačí, objeví se zřetelně viditelný mrak, který bude zvolna stoupat vzhůru, až se u stropu postupně rozplyne," přiblížila jeden z četných interaktivních prvků manažerka Vodního domu Tereza Ptáčková.

Zmizelý svět zatopeného města
Důležitou roli hrají při prohlídce Vodního domu zvuky. Ozývá se bouřka, jsou slyšet hlasy vodních ptáků a žab i hudební skladby inspirované vodou. Historii zatopeného území Želivky připomínají vystavené originály nástěnných maleb z dnes už neexistujícího dolnokralovického kostela sv. Jana Křtitele namalované neznámým autorem v době Karla IV.

Vše, co souvisí s vodou, hlavně živočichové, zaujme dětské návštěvníky Vodního domu

Zaniklý svět Dolních Kralovic, které musely ustoupit veřejnému zájmu a zmizely pod hladinou přehrady, připomínají filmy, které přibližují život v půvabném městečku i smutné období jeho zániku a výstavbu přehrady s úpravnou vody.

Venkovní hrátky s vodou
Prohlídka Vodního domu se ale neomezuje jen na interiér. Vlastní budovu návštěvnického centra obklopuje asi hektarový venkovní areál s expoziční nádrží, mokřadem či skalkou z typické místní horniny hadce. "Areálem návštěvníky provádí naučná stezka. A hlavně děti venku baví herní prvky fungující na fyzikálních vlastnostech vody," informoval Karel Kříž z provozujícího ČSOP Vlašim s tím, že Vodní dům je bezbariérový a jeho výstavba přišla na 60 milionů korun.

Tajemství mikrosvěta zprostředkuje výstava
Aktuálně je ve Vodním domě k vidění výstava mikrofotografií Podivuhodný svět planktonu Petra Znachora. Autor fotek používá mikroskop a fotoaparát k odhalování tajemství mikrosvěta ukrytého v kapce vody.

Vodní dům je pro návštěvníky otevřen i v zimě, a to denně kromě pondělka od 9 do 16 hodin. Výstavu Podivuhodný svět planktonu si zde můžete prohlédnout až do konce února, vstupné na výstavu je dobrovolné.