Chcete, aby vánoční hvězda přežila Vánoce?

Vánoční hvězda může sloužit i další vánoce...
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Vánoční hvězda patří k oblíbeným vánočním dekoracím. Většinou si ji koupíme na začátku prosince, přežije advent a už v lednu se jejího pahýlku zbavujeme. Jak to udělat, aby nás těšila i další Vánoce? 

Má ráda teplo

To, co na vánoční hvězdě obdivujeme, není ve skutečnosti květ. Jej kvítky jsou zelené a drobné, oproti velkým do červena zbarveným listům. Vánoční hvězda ale může mít třeba i zajímavou fialovou barvu a vyšlechtěno je několik dalších odrůd. A i listy mohou mít různý tvar. Vánoční hvězdy pocházejí z teplého Mexika a jsou tedy velmi teplomilné. Nekupujte ji tedy tam, kde není teplo, nikdy ne například, pokud jsou květináče s hvězdou vystaveny na ulici, nebo ve stánku, ve kterém se netopí. „Vánoční hvězdy letos nemáme, není tu na ně teplo,“ potvrdili nám ze zahradnictví Dobeška z Hradišťka. Pokud budete hvězdu přenášet domů a nepovezete ji například ve vyhřátém autě, nechte si ji dobře zabalit do papíru a nenoste ji rozhodně jen tak. Doma ji poté umístěte do tepla, má ráda pokojovou teplotu kolem dvaceti stupňů. Zalévat byste ji měli teplou vodou, nejlépe odstátou dešťovou vodou. Květinu také roste, nemá ráda sucho.

 

Včas ji uložte

A jak si poradit, pokud nechcete, aby nepřežila nový rok? Květina brzo odkvete, hned poté ji tedy přemístěte na chladnější místo. Před začátkem jara ji seřízněte, na jaře ji pak přesaďte do jiného substrátu, který přihnojujte. Až bude opravdu teplo, můžete ji ze sklepa vytáhnout ven na zahrádku. Abyste načasovali květ právě na zimu, rostlinu na konci léta opět umístěte do sklepa a půl dne ji vždy zatemněte, jen tak zabráníte předčasnému rozkvětu, například na ni navlékněte papírový pytel. Takto byste se měli dočkat plného květu právě na Vánoce.   


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru