Choďte volit, nebo potom nebrečte, že to špatně dopadlo!

Může to narušit volby?
  |  

Práce člena volební komise je pro někoho záslužná služba státu, pro jiného možnost, jak si vydělat nějakou tu stovku navíc. Já o tom píšu reportáž.

Už jste někdy vykonávali funkci člena volební komise? Co vás k tomu vedlo? Já si to kdysi zkusila v době, kdy jsem byla bez peněz a potřebovala přivýdělek. Znáte to, těžký život studentů. Tentokrát mne k účasti v komisi vedlo vědomí, že by to nebyla špatná reportáž - omyl. Příliš mnoho voličů o volby totiž zájem nemá. Podle dosavadní zkušenosti k nim chodí spíše lidé ve středním a starším věku, a i těch přijde málo.

Kandidáti na hejtmana většinou odvolili již v pátek. Jak to vypadalo? Kandidáti volí, koho asi?

Jak se stanete členem volební komise?
Půjdete na stránky některé strany, která vás zajímá nebo je vám blízká. Tam si najdete potřebné informace.

A jak já jsem se poprvé dostala do volební komise?
Hledala jsem brigádu a Piráti tenkrát nabízeli účast ve volební komisi. Je to trochu zvláštní forma brigád. Ostatně za dva dny času dostanete 1 500 korun. Pokud se současně konají další volby, pak 1 900, pokud jsou takové volby dvoukolové, vyšplhá se vaše odměna na 2 100 korun.

Registrujete se jednoduše přes internet a často si dokonce můžete vybrat místo i konkrétní komisi. Takže můžete do volební místnosti, která je vám nejblíže.

Po pár dnech či týdnech se vám ozvou z příslušného místa, aby vás pozvali na ustanovující schůzi. Dostanete volební zákon, abyste se patřičně poučili, a vylosujete si předsedu komise. Ten má i lepší odměnu. Dále se volí místopředseda a zapisovatel. To nejdůležitější je voličský průkaz. Ten nesmíte ztratit kvůli případné kontrole. No, a pak hurá k volbám.

Volby jsou obvykle v pátek a v sobotu. V pátek se volí do 22 hodin, v sobotu potom do 14 hodin. Tohle si odsedíte a ještě dostanete stravenku nebo jídlo.  Ale něco vám zajistit musí. Ve volební místnosti si všichni členové rozdělí seznam voličů. Když volič přijde, předloží občanský průkaz a vy si jej najdete v seznamu. Kontrolujete datum narození a platnost občanky. Kdyby byla propadlá, volič má smůlu a měl by si jít pro pas nebo by si musel nechat vyrobit speciální průkazku platnou pouze pro volby.

Většinou je účast ve volební komisi otrava. Voličů moc nechodí a pokud se s ostatními členy komise neznáte, tak si většinou ani moc nepopovídáte. Na druhou stranu se za ty dva dny třeba stihnete poznat a potom, podobně jako já, máte nová témata pro váš zpravodajský web. A nebo se alespoň dozvíte něco nového. Každopádně je to pořád jednoduchá forma přivýdělku.