Kominíkům při kontrolách komínů někdy vstávají vlasy hrůzou

Vojtěch Bilej si na nedostatek práce nemůže stěžovat
  |  

Jednou ročně jsou majitelé rodinných domků, chat nebo chalup povinni nechat si zkontrolovat komín od kominíka. U topidel na pevná paliva do výkonu padesát kilowatt si smí majitel komíny a kouřovody vyčistit sám. Od kominíka pak požaduje už jen provedení kontroly a doklad o kontrole.

Platí, že nechat si vyčistit komín a kouřovod odborně způsobilou osobou nejméně jedenkrát za rok a čistit komín svépomocí častěji, přinese lidem úsporu nákladů na čištění komínů nebo spalinové cesty. Majitelé nemovitostí si mohou komín vyčistit sami a tato práce bez vybírání sazí trvá maximálně dvacet minut.

Pracovní náčiní kominíka

 

Jde o majetky, zdraví i život, říká kominík    

„Někteří lidé mají komíny v hrozném stavu, z takových čtyřiceti procent bych jim nedovolil v nich topit,“ podělil se o zkušenosti z terénu kominický mistr Vojtěch Bilej z Bystřice u Benešova. Dodal, že komíny u rodinných domků nebo rekreačních objektů bývají často popraskané, zevnitř se sypou, rozpadají se a tento fakt lidem vůbec nevadí. Přitom jde podle kominíka nejen o majetky, ale hlavně o zdraví a leckdy i o život.

„Lidé často nerozumí a nechápu souvislosti, už párkrát se mi stalo, že mi někdo vynadal kvůli tomu, co jsme si to my kominíci vymysleli za zákon,“ řekl Vojtěch Bilej a upozornil na to, že ten, kdo zjistí, že se mu komín rozpadá, by měl urychleně zajistit nápravu, měl by nechat komín opravit, případně vyvložkovat, a to včas před zahájením topné sezony.

 

Kontrolu spalinové cesty si nechte udělat minimálně 1x ročně

    

Bez platného dokladu ani ránu

Vyvložkování komína může přijít na deset tisíc korun. „Když spadne cihla do komína, může se celá rodina přes noc udusit. Nebo může spadnout cokoliv do komína. Lidé argumentují tím, že nemají peníze a rekonstrukce je nákladná, ale neuvědomují si, že zdraví a majetek je přednější,“ upozornil Bilej. Kominík s revizními zkouškami, který přijde komín vyvložkovat nebo zkontrolovat, zároveň vystaví zprávu o kontrole, případně revizní zprávu. Ta slouží jako doklad pro pojišťovnu pro případ požáru. „Kdo nebude mít provedenou revizi a příčina požáru bude prokázána od vadného komína, tomu hrozí kromě škody, kterou způsobil oheň, navíc i pokuta od hasičů ve výši až pětadvacet tisíc korun,“ uvedl velitel benešovských hasičů Jiří Černovský. Také náhrada škody od pojišťovny může být při chybějícím dokladu výrazně nižší.  

  

Starší komín je dobré znovu vyvložkovat

Šetření na nepravém místě

Revizní zpráva po předchozí kontrole vyjde majitele domu na několik set korun. Lidé ale tyto věci podceňují a často šetří na nepravém místě. „Kontrola stojí pětistovku a ani čekací doby nejsou dlouhé. Prakticky jsem schopen přijet do tří dnů od objednání,“ potvrdil bystřický kominík s tím, že už naši předci věděli, že základem každého domu je dobrá střecha a dobrý komín. „Když vidím, v čem lidi někdy topí, tak mi vstávají vlasy hrůzou,“ podotkl kominík.