Šetření výbuchu ve zbrojovce Sellier&Bellot skončilo. Policisté příčinu nezjistili

  |  

Benešovští kriminalisté po čtrnácti měsících ukončili šetření případu výbuchu v areálu vlašimského podniku na výrobu střeliva. Vyšetřovatelům se nepodařilo ukázat na konkrétního viníka a zjistit, proč předloni v září v areálu vlašimské zbrojovky Sellier&Bellot k výbuchu došlo. Policisté tak případ odložili.

Při výbuchu v továrně na výrobu munice přišli o život tři zaměstnanci podniku ve věku 31, 44 a 51 let, kteří se v době exploze nacházeli v její blízkosti. Výbuchem byla způsobena i škoda na majetku, kterou vedení firmy vyčíslilo na dva miliony korun. Benešovští kriminalisté výbuch šetřili jako přečin obecné ohrožení z nedbalosti.

Příčina neznámá

"Po vyhodnocení výsledků prováděného důsledného a intenzivního, více jak ročního šetření, jakož i závěrů zmiňovanými institucemi vypracovaných znaleckých posudků a odborných vyjádření, se však kriminalistům nepodařilo zjistit, co bylo bezprostřední příčinou iniciace třaskavé směsi s následným výbuchem uskladněné a přepravované třaskaviny," informoval mluvčí středočeských policistů Zdeněk Chalupa s tím, že policejní komisař prošetřovanou událost odložil.  

Na vyšetřování se podílela zhruba desítka policejních, hasičských, záchranářských, bezpečnostních a dalších speciálních složek, avšak jednoznačný verdikt nepadl. "Nepodařilo se zjistit žádné objektivní a relevantní skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že prošetřovaný přečin byl spáchán konkrétní fyzickou nebo právnickou osobou, proti které by mohlo být vedeno trestní řízení," doplnil policejní mluvčí.

Jak se to případně mohlo stát
Při manipulaci s třaskavinou, která je připravená na výrobu zápalek, ji přenáší jeden člověk do meziskladu, tam pracuje druhý člověk, který slož přijme. Třetí pracovník si pro ni zase chodí z ládovny do výrobny zápalek. K výbuchu mohlo dojít právě ve chvíli, kdy byli tito tři lidé pospolu nablízku. 

Třaskavina se přenáší ručně ve speciálních kelímcích v dřevěných přepravkách. Silně třaskavá slož se může aktivovat třeba nárazem nebo i elektrostatickým výbojem. To, že se slož přenáší ručně, je paradoxně nejbezpečnější způsob přepravy. Lidskou chybu však vyloučit nelze nikdy.

Výbuch nebyl první
Při explozích v areálu firmy Sellier&Bellot umírali lidé už dřív. V polovině listopadu 1967 v podniku, který se tehdy jmenoval Blanické strojírny, zabil výbuch sedm lidí a dalších 22 zranil. Další člověk tehdy zahynul při záchranných pracích. V polovině ledna 2003 při explozi ve vlašimské zbrojovce zemřel jeden člověk a další byl zraněn.