Sázava bez odpadků! Dobrovolní čističi zbaví řeku nepořádku už podvanácté

Dobrovolníci vyplouvají uklidit Sázavu na zapůjčených lodích, takzvaných banánech
  |  

V plném proudu jsou přípravy na další ročník úspěšného projektu Čistá řeka Sázava. Dobrovolníci vyrazí uklidit břehy a koryto jedné z nejnavštěvovanějších českých řek už podvanácté. Partnery pořadatelsky náročné akce, která vypukne o druhém víkendu v dubnu, jsou i školy, obce a občanská sdružení.

Loni se dobrovolníkům podařilo odklidit z okolí turisticky oblíbené vodní tepny téměř devatenáct tun odpadků, zhruba o tunu více než při jubilejním desátém ročníku. Přestože Sázava se takto uklízí každý rok, sběrači najdou vždy tuny odpadků, které v přírodě zanechali nezodpovědní turisté nebo je přinesla řeka.

Za každého počasí, za deště i sněhu
"Práce je to náročná a budeme ji vykonávat přímo z lodí nebo ze břehů, a to za každého počasí. Zájemci by si neměli zapomenout vhodné a teplé oblečení na vodu, čepici nebo klobouk proti slunci nebo dešti, pláštěnku nebo větrovku, sandály, tenisky, holínky a také doklady," upozornila organizátorka Čisté řeky Denisa Cibulková.

"Abychom případným brigádníkům na některém z pěti úseků neujeli, je třeba být na místě nástupu do půl deváté. Pro práci zajistíme lodě, pádla, vesty, barel a doprovodné vozidlo na přepravu osobních věcí, nářadí na stahování odpadků, pytle na odpadky, ochranné rukavice, zdravotní ošetření při zranění," dodala organizátorka projektu.

Na středočeském úseku Sázavy od Soutic až do Pikovic funguje pět samostatných úseků

Kolik to stojí a kdo to zaplatí
Jedním z hlavních cílů projektu Čistá řeka Sázava je podnítit v lidech zájem o místo, kde žijí, a  motivovat k šetrnému chování vůči životnímu prostředí. Celkové náklady na úklid řeky Sázavy se totiž každoročně blíží čtyřem stům tisícům korun. Velkým partnerem Čisté řeky je už pravidelně Povodí Vltavy, které hradí veškeré výdaje spojené s odvozem sesbíraných odpadků na skládky v Trhovém Štěpánově, Přibyšicích a Jílovém u Prahy.

To však stačí jen asi na jednu čtvrtinu celkových nákladů. Vyčištění jednoho kilometru Sázavy přijde na částku přesahující dva tisíce korun. Obce na projekt přispívají třemi až šesti tisíci. Úklid řeky Sázavy a jejích břehů přitom podle délky úseků, které procházejí jednotlivými katastry, stojí až osmadvacet tisíc.

 

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru