Vyměnil vedro Afriky za zmrzlé Průhonice. Čáp přezimuje u Prahy

V Průhonicích přezimuje čáp bílý
22.01.2017 - 11:30   |  

Neobvyklý pohled zažívají v těchto dnech obyvatelé Průhonic. Čáp brodící se sněhem za třeskutého mrazu. Tažný pták, který se rozhodl, že neodletí přezimovat do Afriky a zůstane u svého rybníka, je opravdovou raritou. Lidé v mrazech čápa přikrmují. Bez jejich pomoci by pták zimu nejspíš nepřežil.

"V posledních dnech jsme doslova zavaleni hlášeními o čápovi bílém, který zimuje u Průhonic. Lidé se bojí, že je zraněný, a proto neodlétl. O tomto čápovi víme. Je v pořádku. Prosíme, aby nám lidé, kteří jej uvidí, dále nevolali," vyzvala vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim Jaroslava Syslová.

Proč čáp neodletěl?
Čápi bílí od nás přirozeně odlétají již na konci srpna. Zimují v subsaharské Africe. Poslední roky se však množí hlášení o tom, že někteří čápi zůstávají. Může jít o zraněné či nemocné jedince. Není ale výjimkou, že se zde po celý rok zdržují také čápi zdraví. Snad pro mírnější průběh zimy, a tím i lepší potravní nabídku.

Tito zimující jedinci ovšem nejdou příkladem svému druhu, většinou se jedná o čápy, kteří mají nedostatečně vyvinutý tažný reflex, případně dezorientovaná mláďata. Pokud si čáp nezafixuje svou první cestu na zimoviště, už nikdy do Afriky neodletí a bude zimu přežívat v našich podmínkách.

V případě nutnosti zasáhnou vlašimští ochranáři
"Čáp v Průhonicích je vzletný. Na noc se uchyluje k nedalekému stavení. Jeho odchyt je zbytečný. Jsem domluvená se čtyřmi lidmi, kteří ho tam chodí dokrmovat a kontrolovat. Pokud by byl čáp natolik vysílen, že by potřeboval pomoc, tak nám to tito lidé nahlásí a my pro něj okamžitě dojedeme," ujistila ochranářka.

Ptáci, kteří přirozeně odlétají zimovat do teplých krajin, většinou nemají problém vyrovnat se se sněhem a mrazy. Důvod, proč by u nás zimu zřejmě nepřečkali, je hlavně nedostatek či vymizení jejich přirozené potravy. Tažným ptákům, kteří neodlétnou, tak můžete nejlépe pomoci dokrmováním. Pomůže i to, že je nebudete plašit, aby neztráceli drahocennou energii. Čápi bílí loví především hlodavce a žáby. Dokrmovat je lze kousky kuřecího či hovězího masa a rybami. Při velkých mrazech pomůže i napajedlo.

Čáp není popelnice
Čáp by podle pracovníků záchranné stanice rozhodně neměl dostávat zbytky od oběda a potraviny, které jsou solené či kořeněné, nevhodné je také vepřové maso. Tyto potraviny ublíží čápovi více než tuhá zima.

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru