Tříkrálová sbírka na Vlašimsku trhala rekordy. Předčila i větší města

Letošní Tříkrálová sbírka se odehrála na sněhu za mrazivého počasí
  |  

Letošním koledníkům se na Vlašimsku podařilo vybrat při sedmnáctém ročníku Tříkrálové sbírky rekordních 448 529 korun na charitativní účely. To je dvakrát víc než v Litoměřicích a téměř třikrát více než v Českých Budějovicích. Vlašimští koledníci vybrali o 27 026 Kč víc než v loňském roce, kdy sbírka překonala předchozí maximum.

 

 

Více než padesát skupinek malých Kašparů, Melicharů a Baltazarů se v první lednové dekádě rozeběhlo po domácnostech vlašimské diecéze, aby vždy pod dohledem jednoho dospělého vybírali peníze na podporu sociálních projektů. Výsledek letošní sbírky je opět rekordní, v zapečetěných pokladničkách skončilo o 27 tisíc korun více než v roce předchozím.

Vlašim je rekordními výsledky Tříkrálové sbírky vyhlášená. Letos se zdejším koledníkům podařilo vybrat 7x víc než loni v mnohem větším Berouně, téměř třikrát více než letos v Českých Budějovicích a dvakrát více než v Litoměřicích.

Peníze pro mladé rodiny a nemocné
"Sbírka nám umožňuje udržet provozování našich služeb. Podporuje naši občanskou poradnu, která se zaměřuje především na dluhovou problematiku a finanční gramotnost. Terénní sociální služby pro seniory a zdravotně postižené. Zdravotní služby pro osoby upoutané na lůžko, popřípadě těžko se pohybující. Pomáhá financovat také Místo vzájemné materiální pomoci, díky kterému se daří poskytnout potravinovou a materiální pomoc lidem v tísni," informovala ředitelka Farní charity Vlašim Daniela Laloučková.

V loňském roce díky Tříkrálové sbírce zakoupili do půjčovny kompenzačních pomůcek ve Vlašimi elektrické odsávačky mateřského mléka, kojenecké váhy a monitor dechu. Letos by rádi dál podpořili mladé rodiny na Vlašimsku.

"Lidé přispívali nejčastěji padesáti korunami. Při sčítání jsme ale našli také několik dvoutisícových bankovek," informovala statutární zástupkyně zdejší charity a vyzvedla zásluhy všech koledníků, dobrovolníků i těch, kteří na sbírku přispěli, byť i jen symbolickou částkou.

Podpora seniorů a hospiců ze sbírky na Týnecku
Také v Týnci nad Sázavou a okolí mohli lidé v první lednové dekádě potkávat tříkrálové koledníky. Těm se podařilo vybrat bezmála 60 tisíc korun. "Výtěžek je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni, hospicům. Tedy těm nejslabším a nejzranitelnějším. Desetina výtěžku je pak každoročně určena na humanitární pomoc v zahraničí," uvedla Hana Richterová, koordinátorka sbírky pro Týnecko.