Pacienty z nemocnice IKEM čeká v pondělí evakuace. Jsou v ohrožení?

V pondělí začne v IKEMu velké stěhování pacientů a personálu
  |  

Hrozba, že pacienti v nemocnici IKEM budou v mrazivých dnech bez tepla a teplé vody, donutila ministra zdravotnictví Ludvíka Němce k nařízení evakuace nemocnice. Důvodem je prasklé teplovodní potrubí, a tím i problém s vytápěním a dodávkou teplé vody.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík ohlásil, že v nemocničním zařízení IKEM jsou technické problémy a hrozí, že nemocnice bude bez tepla a teplé vody. Z tohoto důvodu nemocnice přistoupí v pondělí v osm hodin ráno k evakuaci několika desítek pacientů do ostatních pražských nemocnic, které jsou na tuto situaci už připravené. Pokud se situace v IKEMu zhorší, evakuace začne okamžitě.

Pomůže Bulovka a Homolka
"Čtyřicet pacientů převezeme do Motola, třicet na Bulovku a třicet na Homolku," oznámil na tiskové konferenci ministr. V IKEMu by i navzdory technickým problémům mělo zůstat třicet pacientů, jejichž stav je tak vážný, že jejich převoz se zatím nechystá. O teplo se jim postarají přímotopy.

 

Podle ředitele IKEMu Aleše Hermana se na to, že teplovodní potrubí prasklo, přišlo díky tomu, že z něj začala ve velkém unikat pára. "Technici ohlásili, že se závada nezhoršuje a do pondělí bychom měli vydržet. Potrubí je uložené v kolektoru, který by měl ustát i případné protržení a výbuch potrubí. Na místě pracuje bagr, který hledá přesné místo, odkud teplo uniká," doplnil ředitel Herman.

Nejdéle ve čtvrtek budou pacienti zpět

Dodavatelem tepla pro IKEM je Pražská teplárenská, podle jejího šéfa prodeje tepla Pavla Maďara je místo havárie na sekundárních rozvodech patřících nemocnici. Oprava trubek by podle závažnosti závady měla trvat od 12 do 48 hodin. Nejpozději ve čtvrtek by se tak pacienti měli do IKEMu vrátit.

 

Už v minulosti se pacienti IKEMu museli stěhovat. To, když loni v červnu anonym nahlásil ukrytou nálož v budově Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM a také na hlavním nádraží. Jen v IKEM přitom bylo potřeba evakuovat až tisícovku lidí. Šlo zhruba o 150 chodících pacientů, 300 zaměstnanců a zbytek byli návštěvníci, pacienti z ambulancí a další personál.