Dostali nové defibrilátory. Mohou zachránit život ještě před příjezdem zdravotníků

Nové defibrilátory dostali například dobrovolní hasiči z Čerčan a zástupci města Benešova
  |  

Často zasahují v kritických situacích a zachraňují lidské životy. Měli by na to také být vybaveni. Středočeští policisté, celníci, hasiči, strážníci a zástupci obcí dostali v půli týdne do výbavy dvacet nových automatických defibrilátorů (AED). Přístroje umožňují návrat do života při náhlé změně srdečního rytmu a zástavy oběhu.

"Stalo se tak v rámci čtvrté etapy nákupu a rozmisťování těchto život zachraňujících přístrojů na území regionu. Od roku 2014 jich bylo pořízeno pětašedesát kusů a nová dvacítka přístrojů pokryje dosud prázdná místa kraje, kde mají záchranáři delší dojezdové časy," informovala středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Záchrana životů něco stojí

Hlavním úkolem těchto moderních přístrojů je pacientovi při náhlé změně srdečního rytmu elektrickým výbojem upravit srdeční rytmus do normálu a vrátit ho tak zpět do života. Každou minutou, o kterou se případná defibrilace zpozdí, klesá totiž šance na přežití pacienta přibližně o 7–10 procent. Celkem utratil kraj za nákup přístrojů AED už tři a půl milionu korun.

"Na první pohled by se mohlo zdát, že investice do nákupu externích defibrilátorů je drahým nadstandardem. Nedovolil bych si však použít tento termín, pokud se jedná o záchranu lidského života. V západním světě je propracovaná síť AED naprosto běžná. Naší povinností by mělo být vždy držet krok s vývojem, a to i při využití nejmodernější resuscitační techniky, kterou zvládne ovládat laik," řekl náměstek pro oblast zdravotnictví Martin Kupka.

Kraj rozdal celkem už 65 defibrilátorů za 3,5 milionu korun

Úspěšné zásahy z loňska

Že se jedná o úspěšný projekt, pak dokládají čísla z loňského roku, kdy v jedenácti ze čtrnácti ohlášených případů došlo k takzvané úspěšné aktivaci a proškolený laický záchranář k potřebnému pacientovi dorazil. Úspěšné resuscitace s pomocí přístroje AED, při nichž došlo k obnově srdeční činnosti, byly tři.

"Praxe potvrdila, že automatické externí defibrilátory jsou v terénních podmínkách bezpečným a efektivním způsobem léčby náhlé zástavy oběhu. Jejich obsluha je jednoduchá a zvládne ji po krátkém školení opravdu každý," sdělil ředitel středočeské záchranky Martin Houdek. Připomněl, že dojezdové časy záchranky se sice pohybují na hranici osmi minut, ale i tento nadstandardní čas je za hranicí toho, co mozek bez kyslíku snese. "Takže obnova pravidelného srdečního rytmu proškoleným laikem zvýší šanci na přežití," dodal.

Kde budou defibrilátory pomáhat?

Nové defibrilátory předali 25. ledna na krajském úřadu zástupcům Policie ČR, Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, celního úřadu, dobrovolným hasičům z Čerčan a zástupcům obcí Odolena Voda, Březnice, Sadská a Benešov náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Martin Kupka a ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martin Houdek. Přístroje budou v uvedených městech sloužit pro potřeby tamní městské policie.