Les psích duší: Odešel váš mazlíček do nebe? Vysaďte mu strom

Unikátní projekt vznikl v Choceradech v místech, jemuž místní říkají choceradské Lurdy. Na ploše půldruhého hektaru mohou lidé vzpomínající na své psí miláčky, kteří odešli do psího nebe, vysadit strom opatřený cedulkou se jménem a daty čtyřnohého přítele. To je principem Lesa psích duší. Nápad pro obnovu přírody, který u nás ani v Evropě nemá obdoby.

01.02.2017 - 14:30   |  
Je tu i malá zvonička
Zobrazit fotogalerii (7)

Les psích duší je i název občanského sdružení, které za tímto nápadem stojí. Jeho zástupci upozorňují, že se nejedná o psí hřbitov, ale je to jen o stromech a vzpomínkách na čtyřnohé chlupaté kamarády. Unikátní Les psích duší nabízí nejen možnost vzpomínkového stromu na vašeho miláčka, je zároveň živým a skvělým místem pro relax. Do krajiny se tímto způsobem vrátily původní dřeviny jako moruše či oskeruše. Originální nápad tak kromě památky na psí kamarády pomáhá přírodě.

Vrátit přírodu přírodě
"Tenhle kus přírody mne doslova dostal. Nejen obrovskou energetickou silou, ale i svou zajímavou historií, která měla být zapomenuta. Tehdy vznikl můj slib navrátit přírodu přírodě. Podařilo se mi získat přilehlé pozemky a kamarádka mne přivedla na nápad. To když mi odešel můj psí společník, německý ovčák Morgan, kterému, ale i svému Maximovi, chtěla kamarádka zasadit strom," popsala vznik myšlenky Lesa psích duší kynoložka a organizátorka projektu Eva Slivanská.

Obě kamarádky při tom napadlo, že podobně uvažují i další chovatelé a proč by i jejich psi nemohli mít své stromy. I když pozemky mají soukromého majitele, jsou a budou stále veřejně přístupné všem slušným lidem, kteří to myslí dobře s přírodou a záleží jim na ní.

 Vedení Chocerad myšlenku podpořilo
"Každý tam může trávit svůj čas dle svých možností,“ dodala chovatelka. Později vysadili členové čerstvě vzniklého sdružení hraniční stromy a oslovili i vedení obce Chocerady, kde se setkali s pochopením. „Potěšilo nás, když nám paní starostka nabídla vsazení obecního stromu, pěkného vzrostlého dubu. Strom s pamětní deskou paní starostka zasvětila všem pejskům bez domova a nabídla i další pomoc projektu," řekla zakládající členka sdružení.

A jaký strom mohou lidé ve vznikajícím choceradském Lese psích duší vysadit? V podstatě jakékoliv. Listnáče, které jsou volně k vidění v přírodě. Strom si můžete zajistit sami, vysadit, opatřit proti okusu zábranou a případně opatřit cedulkou se jménem a daty vašeho miláčka. Další starost jako zálivka, ochrana v budoucnu či ošetření stromu je už na sdružení samotném.

Vysadit strom můžete i za kočku, papouška či křečka
Protože lidé chovají i další domácí mazlíčky, na které chtějí vzpomínat, není výsadba omezena jen na psí listnáče. "Máme tu už několik desítek stromků pejsků z celé republiky, jsou tu stromky za kočičky a dokonce i za tři křečky. Prostě vítán je úplně každý," podotkla Slivanská s tím, že na části pozemku, kde už vzrostlý les je, patří jeden ze stávajících dubů jménem rytíř Jan Zúl všem lidem s roztroušenou sklerózou. Na jeho úpatí je lavička, kde mohou lidé spočinout a těšit se krásným výhledem.

Psí sportoviště
Ve sportovní části si mohou zdarma pejskaři cvičit dle libosti, je zde kladina a několik překážek. Loni tu členové sdružení v pár lidech odpracovali stovky hodin při sázení, sekání trávy, zálivce, oplocení a dalších činnostech. „Loni nám přibyly další dvě lavičky, máme tu i jeskyňku se sv. Františkem a mnoho dalšího,“ dodala autorka projektu s poděkováním všem dárcům a hodným lidem.