Fén nebo žehlička v popelnici? Koledujete si o pokutu od úřadu

Elektroodpad by neměl končit v kontejneru, upozorňují úředníci
  |  

Daruji starou funkční lednici za odvoz, vhodná na chatu. Podobné inzeráty nalezneme v každých inzertních novinách. Nerudovskou otázku, kam s elektroodpadem, řeší města a obce na Benešovsku a zabývá se jím i vlašimská radnice. Úředníci poradí, jak se chovat zodpovědně a ekologicky. Za špatnou likvidaci spotřebiče mohou padat pokuty.

    

"Chataři a chalupáři už se podobným způsobem vybavili a hodnota vysloužilých elektrospotřebičů, třebaže jsou funkční, klesla na nulu. Ani inzeráty typu zdarma za odvoz příliš nezabírají," tvrdí Ladislav Slezák z odboru životního prostředí vlašimské radnice. Dodává, že přestože mají prodejci elektroniky povinnost staré výrobky od zákazníků odebírat, často tato domácí technika končí u kontejnerů a menší spotřebiče dokonce mezi směsným odpadem.

Hrozí pokuta až dva tisíce   

"Do směsného odpadu žádný z těchto výrobků rozhodně nepatří, velikost přitom není rozhodující. Zákon výrobcům ukládá povinnost zajistit ekologickou likvidaci elektrošrotu," upozornil Ladislav Slezák. Proto si také v každém nově zakoupeném domácím spotřebiči platíme recyklační příspěvky a město by tak nemuselo vynakládat další výdaje na jeho likvidaci, kdyby se lidé chovali zodpovědně.

 

"Za spotřebič hozený do popelnice nebo postavený vedle ní také můžete dostat až dvacetitisícovou pokutu," dodal pracovník úřadu. Vysloužilé elektrospotřebiče by tak lidé měli odevzdávat zdarma k ekologické likvidaci v místě zpětného odběru v prodejně elektro nebo ve sběrném dvoře. Nově město také nechalo rozmístit několik červených kontejnerů na sběr elektroodpadu.

Vychovávat je účinnější než pokutovat

Problém je ale v tom, že žádný z úředníků nekontroluje a ani není schopen kontrolovat, co kdo do kontejneru na směsný odpad vyhodí. To by musela být spíše velká náhoda nebo štěstí, aby pracovník úřadu chytil nezodpovědného likvidátora přímo za ruku

    

"Ze starých spotřebičů se dá získat přes osmdesát procent materiálu vhodného k dalšímu využití. Tím se ušetří značné množství elektřiny a snižují emise skleníkových plynů," apelují na řádnou likvidaci pracovníci největšího kolektivního systému, který se ekologickou likvidací odpadu zabývá.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru