Černý výlep plakátů hyzdí město. Vlašim si s lepiči neví rady

Někteří zaměstnavatelé si s plakáty hlavu nelámou. "Prdnou" ho tam, kde chodí nejvíc lidí
  |  

Nelegální výlep plakátů na zastávkách hromadné dopravy nebo sloupech veřejného osvětlení ve Vlašimi. Někteří organizátoři veřejných akcí i zaměstnavatelé ve snaze oslovit maximální počet lidí lepí nabídky doslova, kam se dá. Situací kolem černého výlepu se zabývali vlašimští zastupitelé.

 

Černý výlep mimo plakátovací plochy hyzdí město a odporuje zákonu. Vedení města hledá způsob, jak proti černým lepičům účinně zakročit. "Chtělo by to tomu dát nějaký režim a formu nebo to prostě zakázat, aby to nehyzdilo vzhled města. Teď každý, kdo přijede do města a pořádá nějakou akci, tak to vylepí na čekárnu. Oni nemají žádnou povinnost to po sobě uklidit a pak z toho visí cáry a je z toho nepořádek," konstatoval zastupitel a provozovatel kina Ladislav Jenšík s tím, že ve městech, jako je například Benešov nebo Kutná Hora, se s tímto jevem nesetkal.

Radnice zákazy umístila, lepiči je přelepili plakáty
Čekárny i lampy veřejného osvětlení jsou v majetku města, pro které je spravují Technické služby města Vlašim. "Tohle už zakázané je. My už jsme jednou zákazy vylepování plakátů na zastávky umístili, ale oni nám je přelepili plakátama," uvedl starosta Vlašimi Luděk Jeništa s tím, že se v jiných městech osvědčilo přelepovat černý výlep oranžovými nálepkami s nápisem "Neplatí". Starosta potvrdil, že vedení města to inspirovalo a už dokonce má tyto samolepky vyrobené. Jen je zatím nepoužilo.

Za nelegální výlep hrozí pokuty, a to v závislosti na tom, kde by byla takováto reklama umístěna. Třeba v případě polepu jízdních řádů na zastávkách či dopravních značkách by mohlo jít o přestupek na úseku dopravy a na úseku silničního hospodářství podle zákona o přestupcích, za který lze uložit pokutu až do pěti tisíc korun.

Lepič je jako zloděj. Musí se chytit za ruku
Nejčastěji však půjde o přestupek proti veřejnému pořádku, za nějž lepiči hrozí pokuta do výše padesáti tisíc. V závažnějších případech by dokonce mohlo jít o trestný čin. Postihnuti by měli být  hlavně ti, kteří byli při výlepu chyceni.

Zadavatel takové propagace by pak mohl být postižen v případě, že by mu bylo prokázáno, že si nelegální výlep objednal nebo jej inicioval. Jenže právě chytit takového lepiče za ruku je problém, pracuje totiž v noci a je rychlý. Ani dokazování objednávky iniciátorovi není snadné.

"Pokud se o to na městě nebo v technických nikdo nestará a nikdo do té firmy nezavolá, aby to nedělal, že poškozuje cizí majetek, a nikdo za to není odpovědný, když si o tom budeme jen povídat na zastupitelstvu, tak se nic nezmění. Vždyť je tam i telefon, kam mají volat, třeba by stačila jen domluva," navrhl Ladislav Jenšík.

 Nevkusnost a drzost, lamentuje nad firmou starosta
"My se na to teď hodláme zaměřit. Firma, která lampy veřejného osvětlení po celém městě oblepila, je tu veřejně známa a má řadu jiných možností, jak věc s náborem pracovních sil řešit. Já osobně to považuji za nevkusnost a drzost," řekl na adresu firmy obcházející pravidla vlašimský starosta a dodal, že firma bude muset inzeráty na vlastní náklady odstranit a je možno ji také pokutovat za porušení veřejného pořádku. Podle informací místostarosty Vlašimi Karla Kroupy už byla zaúkolována městská policie.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru