Žloutenka z jídla! Kdo chtěl zlikvidovat hospodu v Čerčanech?

Hospoda U Škvorů vaří českou klasiku
  |  

Jako lavina se po Čerčanech začala šířit zpráva, že v restauraci U Škvorů se jeden z hostů nakazil z jídla či nápoje infekční žloutenkou. Hospodě v důsledku nepravdivé informace klesly rapidně tržby. Majitel podniku pátral po původci pomluvy a rozhodl se obrátit i na policii. Je za jednáním nespokojený zákazník nebo špinavý konkurenční boj?

Stylová venkovská hospoda asi pro pět desítek lidí. Čisto, jednoduchý selský nábytek. Česká kuchyně, minutky, v létě mexické speciality. Rodinný podnik a pivní ráj. Tak by se dala charakterizovat restaurace U Škvorů, kde si na nedostatek hostů nemohli stěžovat.

Najednou se něco změnilo. Zákazníků ubývalo, lidé přestali chodit, přestože nikdy stížnosti na jídlo nebyly. Obrat podniku klesl o sedmdesát procent a hospoda zela prázdnotou. Majitelům se doneslo, že se po Čerčanech povídá, že některý z hostů se nakazil z jídla nebo pití v jeho restauraci žloutenkou. Klasická pomluva. Ale jak se bránit?

V Čerčanech U Škvorů si na nic nehrají, jednoduché vybavení, selský nábytek

Restauraci pomohla rychlá reakce
Majitelé reagovali okamžitě. Zveřejnili oficiální stanovisko, v němž čerčanským obyvatelům sdělili, že se jedná o naprostý nesmysl a pomluvu, na které není špetka pravdy. "Bez problémů procházíme na rozdíl od jiných zdejších gastronomických zařízení běžnými kontrolami včetně hygieny.

Žádný případ nakažení infekční nemocí nebyl za našeho působení v restauraci ani zaznamenán, natož pak prokázán," informoval majitel restaurace Robert Toman s tím, že autor pomluvy zjevně ani netuší, jaká opatření včetně okamžitého uzavření restaurace by musela následovat.

Detektivové a policie
Po poradě s právníkem došli majitelé rodinného podniku k tomu, že nejde o žádný neškodný žertík, ale že by pomluva mohla být i likvidační. Řízená pomlouvačná kampaň má za cíl restauraci zdiskreditovat a naplňuje skutkovou podstatu trestného činu pomluvy. Proto se rozhodl Robert Toman předat věc Policii ČR. Současné také kontaktovali detektivní agenturu, aby pomohla zjistit, kdo za pomlouvačnou kampaní stojí.

"Chlapi ze spřátelené agentury tady chodili, vyptávali se, zjistili, že se to po Čerčanech šířilo stylem „jedna paní povídala“. Nikdo ale konkrétně neoznačil nikoho, od koho to slyšel. Konkrétní jméno jsme zkrátka nezískali," prozradil majitel restaurace. Ten neví, kdo za tím může stát, zda konkurence, nebo něco jiného.

Situace se zklidňuje
Poté, co majitelé vydali a publikovali na čerčanském webu své stanovisko, se pomluva přestala šířit a lidé se pomalu začali do restaurace vracet. Proto se nakonec Robert Toman s přítelkyní Jitkou Tylovou rozhodli od trestního stíhání, v němž by se dožadovali náhrady škody, ustoupit. Oba věří, že vše se vrátí k normálu a způsobenou ztrátu se jim podaří dohnat.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru