„Zpomalováky“ ve Vlašimi problém, v Poříčí a Čerčanech běžná věc

Přejít Komenského ulici ve Vlašimi je často problém, auta tu jezdí rychleji, než smí
10.02.2017 - 09:00   |  

Někdy se dá jen těžko přejít nejrušnější Komenského ulice ve Vlašimi. Auta tu mají jezdit maximálně třicítkou. Někteří hazardéři tu mezi dvěma kruháky vzdálenými od sebe 100 metrů jezdí i dvojnásobnou rychlostí. Město se brání umístit zpomalovací prvky. Možná do té doby, dokud se nestane neštěstí!

Nový povrch frekventované Komenského ulice láká často řidiče sešlápnout plynový pedál automobilu až k podlaze a přeřadit na vyšší rychlostní stupeň. Při hazardní jízdě vysoko převyšující povolenou třicítku ohrožují hlavně chodce. Přechod tu není, lidé přecházejí, kde se jim zachce, a mají sotva pár sekund na přeběhnutí vozovky z hustě obydlené zástavby do supermarketu či dalších obchodů na protější straně ulice.

Dobře rozhlédnout a vyrazit, povinnou třicítku tu dodržuje málokdo

Kdo nechce, hledá důvody
Jeden ze zastupitelů vznesl požadavek, zda by na nejrušnější obchodní a hustě obydlené ulici ve městě nešlo zřídit nějaké technické opatření jako zpomalovací pruh, který by hazardní jezdce na rovném úseku, kde je mimo jiné třeba i škola či kino, přeci jen trochu zbrzdil.

Vlašimský starosta Luděk Jeništa uvedl, že si není vědom, že by se v Komenského ulici jezdilo nějak rychle, nebo toho alespoň nebyl svědkem. Vedení města hledá důvody, proč zpomalovací retardéry neumístit.

"Samozřejmě, že nějaká výjimka se najde, ale jestli to v téhle ulici, kde jsou po obou stranách parkovací místa, jestli to řešit nějakým retardérem, nevím," bagatelizoval problém první muž na radnici.

Ale právě zaparkovaná auta jsou problém, mezi nimi může kdykoliv a kdekoliv vyběhnout malé dítě a řidič nerespektující dopravní značení nebude mít šanci vozidlo ubrzdit. Vedení města se na technické opatření doslova za pár korun nutící řidiče dodržet nejvyšší povolenou rychlost nadšeně netvářilo, proti měření rychlosti však nic nenamítalo.

Do bezpečnostních prvků v Komenského ulici se radnici investovat nechce

Měření ano, ale….   
"Spíš by to chtělo tam uskutečnit to měření, teď je ale otázka, v kterých hodinách, já si myslím, že ve frekventovaných hodinách přes den se tam ani rychle nedá jet," podotkl Luděk Jeništa. Měření však naráží na nutnost souhlasu České policie, která v navrhovaných ulicích škrtá. Proto je lepší nic nedělat a doufat, že vše vydrží a nikomu se nic nestane. Jako s neošetřenými chodníky je to stejné i se zpomalovacími prvky. Kdo nic nedělá, nic nezkazí.

V Čerčanech na lidi nekašlou
To v Čerčanech na bezpečnost svých obyvatel myslí a snaží se je před motorizovanými závodníky ochránit. Dva retardéry pro snížení rychlosti byly už před třemi lety umístěny v ulici Míru – Vysoká Lhota. Zařízení stálo jen 18 tisíc i s montáží, což je ve srovnání se škodami na zdraví neporovnatelné.

Nyní Čerčanští chystají zpomalovací prahy umístit ještě v rušné Sukově ulici. Bylo rozhodnuto, že zde budou osazeny dva retardéry pro snížení rychlosti. V první fázi půjde o montované prahy, které budou po vyhodnocení jejich přínosu nahrazeny prahy stavebními. Prahy sice zpomalí jedoucí vozidla, ale nezamezí vysokému dopravnímu zatížení této ulice. Je zde velký pohyb aut zkracujících si tudy cestu skrz obec a parkují zde vozidla klientů lékařů a lékárny.

Bezpečnost chodců v Poříčí je prioritou
Na bezpečnost vlastních obyvatel dbá také radnice v Poříčí nad Sázavou. Tam jsou zpomalovací prvky hned na několika místech, směrem na Čerčany a na Benešov. Navíc na hlavní silnici funguje zpomalovací semafor. "Vůbec mi to nevadí, jsem rád, že to tu je, vždy mě to kroucení hlavou ze strany na stranu k vystižení mezery mezi auty a přejití silnice otravovalo," svěřil se Jan Krůta z Poříčí.

 

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru