Obnovte provoz interny v Sedlčanech! To vzkazuje kraj provozovateli nemocnice

Operační sál sedlčanské nemocnice
  |  

Situací kolem uzavření interny se zabývalo vedení Středočeského kraje. Zajistěte obnovou provozu nebo připravte náhradní řešení. Tak zní vzkaz zástupců vedení krajského hejtmanství provozovateli sedlčanské nemocnice, společnosti VAMED Mediterra.

O aktuální situaci v sedlčanské nemocnici v souvislosti s nedávným uzavřením interního oddělení rokovali náměstek pro oblast zdravotnictví Martin Kupka, radní pro oblast sociálních věcí Jaroslava Němcová za přítomnosti starosty Sedlčan Jiřího Buriana a zástupci nemocnice, sedlčanského domova pro seniory a Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Bez lékařů to nepůjde, zajistěte je
Vamed Mediterra přerušila provoz interního oddělení tamní nemocnice na konci loňského roku, protože nebyla schopna zajistit potřebný počet lékařů. Od té doby poskytují potřebnou akutní péči krajské oblastní nemocnice v Příbrami a v Benešově.

Náměstek pro oblast zdravotnictví Martin Kupka vyzval provozovatele, aby se pokusil obnovit činnost interního oddělení. "Dnes jsme zástupce Mediterry vyzvali, aby udělali maximum pro zajištění potřebného počtu lékařů pro interní oddělení a opět ho otevřeli." Pokud by nemocnice potřebný počet lékařů pro interní oddělení nezajistila, měla by navrhnout náhradní krizové řešení. Tím by mohlo být garantované rozšíření ambulantní a následné péče.

Provizorní řešení – vypomohla záchranka
V reakci na uzavření interny sedlčanské nemocnice posílila od ledna středočeská záchranka výjezdovou základnu v Sedlčanech. Zajistila tak včasný převoz pacientů na interní oddělení nemocnic v Příbrami a Benešově. Sedlčansku kvůli potřebným převozům jeden sanitní vůz chyběl v průměru na dvě hodiny denně.

Proto se kraj rozhodl posílit přes den výjezdovou základnu v této oblasti o jednu posádku rendez-vous. "Garantujeme tak lidem ze Sedlčanska, že o ně bude postaráno a že jim v krajských nemocnicích poskytneme potřebnou kvalitní péči," uvedla hejtmanka kraje Jaroslava Jermanová Pokorná.

Starostové Sedlčanská postupují společně
Uzavření interny v Sedlčanech se nelíbí ani starostům obcí na Sedlčansku, právě jim sdělují lidé, jaké problémy jim to osobně přináší, a apelují na zvolené zastupitele, aby zjednali nápravu. Hlavně starší lidé přitom nezapomenou připomenout, že před půl stoletím při budování nemocnice chodili na dobrovolné brigády. Dobře už totiž tenkrát věděli, jak jsou lůžková oddělení pro jejich oblast důležitá.

Starostové obcí ze Sdružení Sedlčanska na valné hromadě dohodli společný postup, v němž vyjádřili zásadní nesouhlas s přístupem provozovatele nemocnice. Požadují po něm zachování provozu interny a trvají na obnově poskytování základní zdravotní péče. Jednoznačné stanovisko doplnili o požadavek na sedlčanského starostu a předsedu svazku obcí, Jiřího Buriana, zahájit v tomto smyslu jednání s vedením kraje.

Další jednání by se mělo uskutečnit v první polovině března.   


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru