Jak si přivydělat na venkově? Jednou z možností je PRIVAT!

Klid při pronájmu venkovské usedlosti vyhledává stále více lidí
  |  

Bydlíte na venkově a hledáte nové finanční zdroje? Přemýšlíte o tom, jak splácet úvěr či hypotéku? Zajímavý přivýdělek může poskytnout lidem na venkově ubytování v soukromí. Návštěvníci v privátech mohou najít specifickou místní atmosféru a lidský přístup, které ubytování v hotelích postrádá.

Je ale nutné počítat s tím, že zájemci o poskytování takové služby musí splnit určité podmínky. Své zkušenosti s ubytováním na venkovské chalupě přibližuje poskytovatel těchto služeb Petr Zapletal.

Jaký typ objektu se hodí k ubytování v soukromí?
Výhodou je klasický venkovský dům na hezkém místě nebo chata u řeky. Je nutné počítat s tím, že je třeba mít alespoň minimální zázemí pro ubytované, především přijatelné sociální zařízení. Pokud v objektu zároveň bydlíte, je dobré mít oddělené vlastní prostory od prostor pro návštěvníky. To z důvodů zajištění soukromí jak vašeho, tak návštěvníků.

Kdo se může stát ubytovatelem?
To může být každý, kdo dosáhl věku 18 let a vlastní nebo má v pronájmu nemovitost, která poskytuje dostatečné zázemí. Ve druhém případě však potřebuje souhlas vlastníka s dalším pronajímáním.

Petr Zapletal má na své usedlosti také malé stádečko ovcí

Jací návštěvníci mají zájem o venkovské ubytování?
Na venkov přijíždějí rekreanti všech věkových kategorií a různorodých zájmů. Převažují rodiny s dětmi. Část návštěvníků představují zahraniční hosté z průmyslově vyspělých zemí, pro které je atraktivní hlavně zachovalá krajina. V posledních letech narůstá také počet tuzemských zájemců z velkých měst. Ti většinou pocházejí ze střední vrstvy.

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými skupinami zájemců o ubytování v soukromí
Rodiny s dětmi využijí často možnost vlastního vaření a příliš neutrácejí, poměrně dost času tráví na místě a vyžadují dostatek bezpečného prostoru pro děti. Ocení nabídku her a aktivit například v souvislosti s chovem domácího zvířectva. Často nakoupí místní produkty.

Lidé středního věku jsou solventnější, vyžadují klid, dobré služby, kvalitní vybavení a přesné informace. Jsou aktivní a nezávislí, cestují po okolí. Často se stravují mimo dům s výjimkou snídaně. Jejich protikladem jsou studenti, kteří moc neutrácejí, občas rádi vymění svou práci za nocleh či jídlo. Jde o nenáročné zákazníky, kteří se spokojí téměř s čímkoliv, pokud je cena odpovídající.

Jak by měl zájemce o poskytování ubytování postupovat při hledání budoucích klientů?
Pokud má odpovídající ubytovací podmínky a vlastní živnostenské oprávnění, může například připevnit k silnici na plot tabulku typu "volné pokoje". Ta je cílena na náhodné hosty, kteří právě projíždějí kolem. Další cestou je jednoduchý leták, umístěný v informačních centrech regionu. A stále účinnějším nástrojem pro služby v cestovním ruchu je webová prezentace. Ta má tu výhodu, že můžete sdělit potřebné údaje včetně podrobností a umístit i obrázky jednotlivých částí objektu a poskytovaných služeb. Je možná i dohoda s cestovními kancelářemi.

Je možné se poskytováním těchto služeb uživit?
Spíše ne, protože se jedná o sezonní záležitost. Příjem z takové služby ale může být zásadním přilepšením k rodinnému rozpočtu nebo může doplňovat některé druhy příjmů, jako jsou například různé druhy důchodů. V kombinaci s jinou, například zemědělskou činností, je ale možné se uživit. Téměř vždy je ale třeba počítat s nutnou počáteční investicí, která může být i poměrně vysoká.

 

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru