Kruhák ve Vlašimi je stále v oblasti sci-fi. Sliby střídají jen řeči

Věčně ucpaná křižovataka ve Vlašimi už dlouho čeká na dopravní řešení
  |  

Vlašimská radnice do budoucna plánuje vybudovat sjezd z rušné silnice vedoucí do Benešova v severní části města k novému zimnímu stadionu a do sportovního areálu Na Lukách. Na hojně navštěvovaná sportoviště totiž musí návštěvníci i sportovci projíždět po místních komunikacích okrajem sídliště Sever a kolem zdejší základní školy.

Důvodem výstavby sjezdu je jednak ulehčení komunikacím na sídlišti, a také zjednodušení příjezdu do areálu, kam také často přijíždějí i rozměrnější vozidla, jako jsou autobusy. V této lokalitě, jen pár desítek metrů od uvažovaného sjezdu ke sportovištím, je už také řadu let naplánována stavba kruhového objezdu na křižovatce u Billy.

O kruháku u Billy se léta jen mluví
"O potřebě zbudování kruhového objezdu v této části města uvažujeme už řadu let. Projekt, studii a další podklady máme připraveny a vyřešení křižovatky by tak pomohlo hladkému a bezpečnějšímu průjezd v tomto místě," řekl starosta s tím, že jde o komunikaci druhé třídy, která je v majetku Středočeského kraje. Krajští zastupitelé už před časem dali projektu zelenou. Stále se však nic neděje.

Dalším krokům však bránily nevyjasněné majetkově právní vztahy k přilehlým pozemkům. Vedení vlašimské radnice proto přes dva roky vyjednávalo s německou stranou o necelých dvou stech metrech čtverečných přilehlého pozemku, do něhož by kruhový objezd zasahoval. Problém byl v tom, že nájemce Billy chtěl pozemek vyjmout z nájemní smlouvy, pronajímatel se však zdráhal.

Kdy bude na místě křižovatky kruhák, na to nedokáže nikdo odpovědět

Představa jasná, řešení v nedohlednu
Město Vlašim mělo původně pozemky u Blanice, na kterých dnes stojí supermarket, ve svém vlastnictví. V devadesátých letech je ale navzdory veřejné kritice, při přípravě přeložky, nevýhodně prodalo zahraničnímu vlastníku.

Poté muselo malou část z nich pracně získávat zpět. Vedení radnice věří, že by se mohlo podařit obě stavby uskutečnit návazně tak, aby omezení provozu bylo co nejkratší a zároveň aby případně novou okružní křižovatku mohli využívat k otáčení i ti, kteří míří do Vlašimi za sportem.

"Projekt sjezdu Na Luka nepočítá s odbočovacím pruhem od Benešova, takže kruhový objezd by dobře sloužil k otočení autobusu a následnému sjezdu do areálu Na Luka. Sjezd z hlavní silnice ale zatím může být i bez tohoto kruhového objezdu. Většina aut totiž stejně přijíždí na stadion, dráhu nebo za koupáním z města. Nebyl by takový problém, aby auta přijíždějící od Benešova nadále využívala příjezd ze sídliště," vysvětlil vlašimský starosta Luděk Jeništa. V případě, že bude kruhová křižovatka za mostem přes Blanici postavena, bude město uvažovat o uzavření příjezdu ke stadionu Na Lukách obytnou zónou a kolem školy.

Čekání na dotaci
Radnice má vedle projektové dokumentace zažádáno o dotaci na vybudování nové místní komunikace ke sportovnímu areálu a jejímu napojení na silnici druhé třídy. Vlašimský starosta věří, že žádost o dotaci bude úspěšná a město peníze na nutnou spojnici získá. "V takovém případě bychom začali vyřizovat administrativní záležitosti kolem zahájení stavby sjezdu příští rok," přislíbil před lety Luděk Jeništa. Od té doby řidiči na řešení věčně ucpané křižovatky čekají marně.