Sociální automobil pomáhá rodinám v nouzi na Vlašimsku

Zástupce agentury Kompakt Rudolf Adam předává klíče od sociálního vozu řediteli středočeské Diakonie Petru Dvořákovi
  |  

Pro provoz svých služeb získala středočeská Diakonie ČCE nový sociální automobil Dacia Dokker. Malou dodávkou bude vyjíždět za lidmi v těžké sociální situaci. Diakonie provozuje na Vlašimsku Dům pro matku a dítě a sociálně aktivizační službu Zrnko.

 

Sociální automobil je nejprestižnějším projektem agentury Kompakt. Je postaven na jednoduché, ale závažné myšlence. Za spoluúčasti firem se pracovníci agentury snaží o vytvoření, zdokonalení a obnovu vozového parku v ústavech a zařízeních, které svou činnost zaměřily na výchovu, vzdělání, rehabilitaci a integraci zdravotně, mentálně či jinak hendikepovaných lidí.

Na auto se poskládali podnikatelé
Předání vozu od agentury Kompakt se uskutečnilo díky penězům, které poskytly tři desítky firem, které se zavázaly k platbám za reklamu na vozidle. Klíče a doklady od auta, s nímž pracovnice vyjíždějí za klienty do terénu v rámci poskytování služby Zrnko, převzal ředitel středočeské Diakonie ČCE Petr Dvořák.

"Posláním sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi je poskytnout uživatelům podporu a praktické dovednosti při řešení jejich dlouhodobě obtížné životní situace, která se negativně odráží na vývoji dětí. Současně se jedná o prevenci před odebíráním dětí z rodiny či nutností využít službu azylového domu," uvedla Dana Lučanová, manažerka služeb prevence středočeské Diakonie.

Za potřebnými do terénu
Tato práce je především terénní službou, kdy sociální pracovnice vyjíždí za klienty do přirozeného prostředí rodiny v místě jejich bydliště. V současnosti pracovnice vlašimské Diakonie pečují zhruba o desítku rodin nejen ve Vlašimi, ale i v okolních obcích. "V ojedinělých a naléhavých případech, jako je například neodkladná zdravotní pomoc, budou moci sociální automobil využívat i klienti azylového domu. Těch je v současnosti v zařízení čtyřiatřicet," doplnila Dana Lučanová.

Automobily v ústavech a zařízeních, která se starají o sociálně slabé či znevýhodněné, jsou často ve špatném technickém stavu. Není výjimkou, že jsou tito lidé převáženi vozidly na hranici životnosti, o technickém stavu vozů a bezpečnosti převozu ani nemluvě. „Pro nás je to jedna z takových těch chvil, kdy víme, že naše práce má význam a že dokáže oslovit i trochu jinak, a vy jste toho důkazem,“ vzkázal dárcům na slavnostním předání sociálního automobilu Petr Dvořák.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru